Grafika: Nová epidemie. Češi jsou nejtlustší v Evropě

Jiří Kropáček Veronika Rodriguez Jiří Kropáček, Veronika Rodriguez
28. 1. 2015 8:30
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na nás útočí nová epidemie: obezita. Česko se přitom při posledním měření dostalo na špici evropského žebříčku. Počet tlouštíků podle odhadů ještě poroste.

Praha – Třetina populace. Tolik lidí se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) potýká s obezitou. Česko přitom ve světovém žebříčku nebezpečně stoupá: vyhouplo se dokonce na samou špici v Evropě.

"V obezitě a nadváze už máme zlatou medaili. Pokud to tak bude pokračovat, za pár let ji získáme i v onemocnění diabetem II. typu," potvrdila lékařka a vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu Marie Nejedlá.

S tím, jak česká populace nabírá centimetry v pase, ale roste také účet za její léčení. S obezitou se totiž podle lékařů pojí drtivá většina civilizačních chorob. Kromě cukrovky to jsou například nemoci oběhové soustavy a rakovina.

"Česko podle našich propočtů vydá každým rokem na likvidaci následků nezřízeného životního stylu dokonce půl bilionu korun. A to je jen střízlivý odhad," upozorňuje Nejedlá. Zhruba polovinu této částky podle ní spolyká léčení civilizačních chorob, zbytek odteče ze státního rozpočtu kvůli tomu, že nemocní lidé nepracují, neplatí daně a pobírají sociální dávky.

Posledních 17 let života v nemoci

"Pokud se vynaložené peníze rozpočítají mezi obyvatelstvo celé země, každý pracující Čech přichází o 700 tisíc korun ročně," přibližuje Nejedlá. Tato suma navíc do budoucna poroste. Životní styl se totiž nemění a náklady na léčbu civilizačních chorob kvapem rostou.

Nejde ale jen o peníze. Tím, že lidé nedodržují zásady zdravého životního stylu a tloustnou, stráví podle Nejedlé posledních 17 let svého života v bolestech a nemoci. Například ve střídmějším Švédsku je to o pět let méně. Průměrný Čech onemocní některou z nemocí z nezdravého životního stylu v 61 letech.

Lidí s tukovými polštáři pod kůží ale přibývá i v jiných zemích. Na celém světě vzrostl počet obézních od roku 1980 o celých 27 procent. Mezi dětmi je to dokonce o 47 procent. "Vyšší než doporučenou váhu má celkem 2,1 miliardy lidí, tedy třetina světové populace," uvádí ve své poslední zprávě Světová zdravotnická organizace. Odborníci už proto hovoří o nové epidemii.

Foto: Jiří Kropáček

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na nás útočí nová epidemie: obezita. Česko se přitom při posledním měření dostalo na špici evropského žebříčku. Počet tlouštíků podle odhadů odborníků ještě poroste.

Žebříček zemí
Kde přibyde a kde ubyde obézních
Jak jsou na tom jednotlivé země
Co je nadváha, co obezita, jak se měří

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy