Grafika: Nová epidemie. Češi jsou nejtlustší v Evropě

Jiří Kropáček Veronika Rodriguez Jiří Kropáček, Veronika Rodriguez
28. 1. 2015 8:30
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na nás útočí nová epidemie: obezita. Česko se přitom při posledním měření dostalo na špici evropského žebříčku. Počet tlouštíků podle odhadů ještě poroste.

Praha – Třetina populace. Tolik lidí se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) potýká s obezitou. Česko přitom ve světovém žebříčku nebezpečně stoupá: vyhouplo se dokonce na samou špici v Evropě.

"V obezitě a nadváze už máme zlatou medaili. Pokud to tak bude pokračovat, za pár let ji získáme i v onemocnění diabetem II. typu," potvrdila lékařka a vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu Marie Nejedlá.

S tím, jak česká populace nabírá centimetry v pase, ale roste také účet za její léčení. S obezitou se totiž podle lékařů pojí drtivá většina civilizačních chorob. Kromě cukrovky to jsou například nemoci oběhové soustavy a rakovina.

"Česko podle našich propočtů vydá každým rokem na likvidaci následků nezřízeného životního stylu dokonce půl bilionu korun. A to je jen střízlivý odhad," upozorňuje Nejedlá. Zhruba polovinu této částky podle ní spolyká léčení civilizačních chorob, zbytek odteče ze státního rozpočtu kvůli tomu, že nemocní lidé nepracují, neplatí daně a pobírají sociální dávky.

Posledních 17 let života v nemoci

"Pokud se vynaložené peníze rozpočítají mezi obyvatelstvo celé země, každý pracující Čech přichází o 700 tisíc korun ročně," přibližuje Nejedlá. Tato suma navíc do budoucna poroste. Životní styl se totiž nemění a náklady na léčbu civilizačních chorob kvapem rostou.

Nejde ale jen o peníze. Tím, že lidé nedodržují zásady zdravého životního stylu a tloustnou, stráví podle Nejedlé posledních 17 let svého života v bolestech a nemoci. Například ve střídmějším Švédsku je to o pět let méně. Průměrný Čech onemocní některou z nemocí z nezdravého životního stylu v 61 letech.

Lidí s tukovými polštáři pod kůží ale přibývá i v jiných zemích. Na celém světě vzrostl počet obézních od roku 1980 o celých 27 procent. Mezi dětmi je to dokonce o 47 procent. "Vyšší než doporučenou váhu má celkem 2,1 miliardy lidí, tedy třetina světové populace," uvádí ve své poslední zprávě Světová zdravotnická organizace. Odborníci už proto hovoří o nové epidemii.

Foto: Jiří Kropáček

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na nás útočí nová epidemie: obezita. Česko se přitom při posledním měření dostalo na špici evropského žebříčku. Počet tlouštíků podle odhadů odborníků ještě poroste.

Žebříček zemí
Kde přibyde a kde ubyde obézních
Jak jsou na tom jednotlivé země
Co je nadváha, co obezita, jak se měří

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy