Při razii proti kmotrům přišel Janouškův přítel o 50 milionů. Doteď nedostal zpět ani korunu

Radek Nohl Radek Nohl
13. 6. 2016 5:54
Přesně před třemi roky přišel podnikatel Luboš Pašek, přítel Romana Janouška, o padesát milionů korun. V rámci rozsáhlé razie, která skončila až pádem vlády premiéra Petra Nečase, mu je zabavili detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Dodnes nedostal Pašek zpět ani korunu, i když nebyl z ničeho obviněn.
Před třemi roky, začala razie, po které padla vláda Petra Nečase. Hlavní aktéři případu Ivo Rittig a Jana Nečasová se už setkali u soudu.
Před třemi roky, začala razie, po které padla vláda Petra Nečase. Hlavní aktéři případu Ivo Rittig a Jana Nečasová se už setkali u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jsou to na den přesně tři roky, kdy podnikatel Luboš Pašek - obchodní partner Romana Janouška - přišel o desítky milionů korun. Ze sejfu z jeho domu si detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) odnesli vedle českých korun i eura a chorvatské kuny. Policisté mu navíc sebrali zlato, které měl uloženo v bezpečnostní schránce banky na Václavském náměstí. Dodnes nedostal Pašek zpět ani korunu, i když nebyl z ničeho obviněn.

Jak je známo, ÚOOZ v červnu 2013 při razii zajistil až 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Luboš Pašek se dosud přihlásil k největší částce. Patřilo mu zhruba padesát milionů korun. "Žádné cennosti mu vráceny nebyly," řekl Paškův advokát Prokop Beneš. Ten se po celou dobu snaží, aby zabavené peníze i zlato Pašek dostal zpět. Obrátil se kvůli tomu již i na soud. "O žalobě zatím soud nerozhodl," doplnil Beneš.

Státní zástupci zdůvodňují, proč se Pašek ke svému majetku ještě nedostal, tím, že jeho roli v kauze kolem bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové (dříve Nagyové) prošetřují. "Stále prověřujeme," odpovídá na dotaz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

Janouškův obchod za stamiliony korun

Pašek i jeho obhájce opakovaně řekli, že zabavené peníze pocházely z jeho letitého podnikání. Dnes podle obchodního rejstříku působí v řadě firem, které se zabývají zejména prodejem nebo pronájmem nemovitostí. V roce 2011 se mu i Romanu Janouškovi podařil nebývalý obchod. Prodali zdravotnickou laboratoř Chambon za více než 650 milionů korun. Jak o dva roky později popsala MF Dnes, Janoušek inkasoval za prodej akcií 325 milionů a Pašek 167 milionů korun.

Podnikatel navíc působil také ve firmě Kardio Port, která v roce 2011 získala zakázku za 1,8 miliardy korun na dodávku zdravotnického materiálu pro elitní pražskou nemocnici IKEM. Tuto soutěž i prodej laboratoře přitom policisté vyšetřovali. Pašek ale zatím z ničeho obviněn nebyl. Jelikož mu policie dosud peníze nevrátila, je tak stále jen mezi podezřelými.

Peníze před třemi roky ÚOOZ zmrazil také dalším aktérům tohoto případu. Janoušek oficiálně přiznal, že přišel o necelý milion korun, bývalému ministru zemědělství Ivanu Fuksovi policie zajistila 1,7 milionu korun, které už ale dostal. Stejně tak dostal zpět své peníze - 365 tisíc korun - i tehdejší ministerský náměstek Roman Boček.

Toho ale oproti Janouškovi a Fuksovi stíhá policie. Za několik dní bude navíc obžalován za to, že se podle policie podílel na uplacení exposlanců ODS. K soudu žalobci pošlou také manžele Petra a Janu Nečasovy. Na ni bude podána obžaloba také proto, že nezdanila luxusní dary.

Nechala Nečasová sledovat manželku premiéra?

Další kauzu, která se týká Jany Nečasové, znovu otevře Obvodní soud pro Prahu 1 již v pondělí. Soudkyně Helena Králová musí případ znovu řešit poté, co Městský soud v Praze zrušil zprošťující rozsudek nad Nečasovou a trojicí bývalých příslušníků Vojenského zpravodajství.

Odvolací soud Králové například vyčetl, že zcela ignorovala vztah mezi Petrem a Janou Nečasovými. Králová se tak nyní bude muset také zabývat tím, zda se Jana Nečasová nesnažila získat osobní informace o bývalé manželce premiéra Radce.

Odposlechy zaznamenaly třeba to, jak Jana Nečasová mluví o tom, že jí její kartářka řekla, že má Radka Nečasová milence. Tyto informace mohly podle soudu urychlit rozhodnutí Nečase, aby řekl své tehdejší ženě zprávu o rozvodu. Podle odhadu by obvodní soud mohl verdikt vynést už v pátek.

Vedle Nečasové je v této kauze obžalován také Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. Páleník, který pět let zpravodajce řídil, je nyní zaměstnancem Touzimsky Kapital, jednatelem firmy Cs Bross, která se třeba zabývá výstavbou bytů, a společnosti Šmoulíkov. Ta na Prostějovsku provozuje dětské zábavné centrum. Pohůnek nemá stálé zaměstnání, občas ale dostane práci jako konzultant. Další bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda je stále zaměstnancem ministerstva obrany. Je však doma s nárokem na poloviční plat. 

Věci, které považujeme za nemravné a nepřípustné, se prostě možná nedají kvalifikovat jako trestný čin, říká o zproštění viny Nečasové šéfkomentátor HN Šídlo. Soudkyni prý přesvědčily nové důkazy. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy