Ignorovala jste, že Nagyová měla vztah s Nečasem, i důležité důkazy, vyčítá soudkyni nadřízený soud

Radek Nohl Radek Nohl
26. 4. 2016 20:00
Soudkyně, jež zprostila obžaloby Janu Nečasovou a bývalé příslušníky Vojenského zpravodajství, udělala podle nadřízeného soudu řadu chyb. Předseda senátu Městského soudu v Praze Richard Petrásek ve svém rozhodnutí uvádí, že soudkyně ignorovala výpovědi svědků či odposlechy hovorů, které údajně dokládaly, že motivem Jany Nečasové bylo získat osobní informace o své sokyni Radce Nečasové. Kvůli těmto pochybením se případ znovu vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.
Jana Nečasová s Petrem Nečasem jdou k soudu.
Jana Nečasová s Petrem Nečasem jdou k soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soudkyně Helena Králová podle rozsudku Městského soudu v Praze udělala v případu Jany Nečasové, dříve Nagyové, a bývalých příslušníků Vojenského zpravodajství řadu chyb, když je zprostila obžaloby. Například zcela ignorovala vztah mezi tehdejším premiérem Petrem Nečasem a jeho současnou manželkou.

Předseda senátu Richard Petrásek ve svém rozhodnutí, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, uvádí, že Králová ignorovala také výpovědi svědků či odposlechy hovorů, které údajně dokládaly, že motivem Jany Nečasové bylo získat osobní informace o své sokyni Radce Nečasové. Kvůli těmto pochybením se případ znovu vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Ten se kauzou Nečasové, bývalých šéfů Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandy a někdejšího zpravodajce Jana Pohůnka bude znovu zabývat již na začátku června.

Králová podle svého rozsudku považuje za klíčovou výpověď expremiéra Petra Nečase. Podle soudkyně z ní vyplynulo, že se nejednalo o žádné sledování, ale o takzvané kontrasledování. Soudce Petrásek však uvádí, že Králová při hodnocení slov Nečase zcela ignorovala vztah k jeho tehdejší milence a dnešní manželce Janě Nečasové.

Motiv Nečase? Pomoct manželce, konstatuje soud

Z důkazů - odposlechů hovorů a SMS zpráv - podle předsedy senátu vyplývá jeho možný motiv. "Pomoci obžalované Nečasové vyhnout se odsouzení," uvedl Petrásek. Obvodní soud se na jeho pokyn bude nyní muset zabývat tím, zda se Jana Nečasová nesnažila získat osobní informace o bývalé manželce premiéra Radce.

Odposlechy zaznamenaly třeba to, jak Jana Nečasová mluví o tom, že jí její kartářka řekla, že má Radka Nečasová milence. Tyto informace mohly podle soudu urychlit rozhodnutí Nečase, aby řekl své tehdejší ženě zprávu o rozvodu. "Obvodní soud pochybil, když k citovaným záznamům obžalované ani svědky podrobně nevyslechl," vytýká Petrásek soudkyni Králové.

Nečas před soudem uvedl, že měl obavy o své blízké, protože už někdy v létě roku 2012 si prý všiml nezvyklého pohybu osob v okolí jeho tehdejšího bydliště. Šlo o dobu, kdy jeho vláda řešila další smlouvu na pronájem stíhaček Gripen.

Zpravodajci o hrozbě nevěděli

Soudkyně Králová ale podle Petráska při hodnocení důkazů opomenula stanovisko Vojenského zpravodajství, které nedisponovalo žádnými informacemi o možné hrozbě Nečasovi a jeho rodině. A o této obavě nevěděli ani další svědci.

"Příslušníci Vojenského zpravodajství, kteří si vzpomněli na odůvodnění zadávaného úkolu, vypověděli, že bylo zmiňováno nějaké sektářství spojované s náboženskou společností svědci Jehovovi, což koresponduje s výpovědí obžalované Nečasové z přípravného řízení," uvedl Petrásek.  

Městský soud navíc konstatuje, že podle jeho názoru došlo k obcházení zákona o Vojenském zpravodajství, a to poté, kdy došlo k zaplacení peněz soukromé agentuře za sledování dvou zaměstnanců z Úřadu vlády. Králová podle Petráska chybovala také v tom, že se nevypořádala se změnou výpovědí obžalovaných.

"Pokud obvodní soud v odůvodnění napadaného rozsudku dospěl k závěru, že změna výpovědi je odůvodněna skutečností, že v přípravném řízení nebyl zbaven mlčenlivosti, a proto nemohl bez obav uvádět veškeré skutečnosti podporující jeho obhajobu, je toto hodnocení důkazu obvodním soudem nelogické," konstatuje Petrásek.

Nečasovou brzy zřejmě čekají další soudy ve zbývajících kauzách, v nichž ji policie obvinila. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci na ni podalo žalobu kvůli údajnému zneužití tajných zpráv BIS, kterého se údajně dopustila s podnikatelem Ivo Rittigem a advokáty.

Během několika týdnů pak chtějí státní zástupci Nečasovou obžalovat za údajné uplácení exposlanců ODS lukrativními posty ve státních firmách a za to, že nezdanila luxusní šperky a módní doplňky.

Pochybný postup při psaní rozsudku v kauze Nečasová naznačuje, že vše nebylo, jak má být. Proto bude důležité rozhodnutí vrchního soudu, které bude neformálním rozsudkem nad prací soudkyně Králové. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

před 41 minutami

Největší výrobce zařízení na těžbu kryptoměn, čínský Bitmain, pozastavil prodej

Čínská společnost Bitmain, která je největším světovým výrobcem zařízení na těžbu kryptoměn, pozastavila prodej svých produktů na trzích s okamžitým dodáním. Chce tak zmírnit prodejní tlak vyvolaný krokem Pekingu, který v květnu vyzval k zastavení těžby kryptoměn, informovala v pátek agentura Reuters. Firma též uvedla, že se svými klienty hledá kvalitní dodávky energie na místech, jako jsou Spojené státy, Kanada, Rusko, Kazachstán či Indonésie.

Správa v hlavních čínských centrech těžby kryptoměn - v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a provinciích Sin-ťiang, Jün-nan a S'-čchuan - po rozhodnutí vlády zveřejnila podrobná opatření k vymýcení tohoto podnikání. Řada čínských firem prodává sestavy na těžbu kryptoměn a z odvětví teď odchází, případně svá zařízení posílají do zahraničí.

"Těžební místo se v zahraničí nezřídí přes noc a prodejní tlak na sekundárním trhu je obrovský," uvádí Bitmain. Společnost se rozhodla v celém světě pozastavit prodej svých zařízení Antminer, aby napomohla hladké transformaci odvětví. Čínští těžaři se podle firmy za levnou elektřinou přesouvají do Běloruska, Švédska, Norska, Angoly a do Konga.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V srpnu se v Praze uskuteční turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu

Dva týdny po skončení olympijských her se v Praze na Ládví uskuteční dvouhvězdičkový turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu. Pořadatelé očekávají, že se jej od 19. do 22. srpna zúčastní kompletní domácí špička včetně párů Ondřej Perušič, David Schweiner a Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková, které se kvalifikovaly do Tokia. Do Prahy se elitní okruh vrací po šesti letech, kdy se naposledy konal turnaj na Štvanici.

"Obrovská investice ve výši 30 milionů korun do rekonstrukce Beachklubu Ládví umožnila, aby se turnaj Světového okruhu vrátil do Prahy," řekl předseda volejbalového svazu Marek Pakosta. "Pro řadu domácích týmů vyjma těch nejlepších je to jedinečná šance, jak získat body do žebříčku pro nasazování na elitní turnaje," dodal Pakosta na dnešní tiskové konferenci, která se konala při příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaného zázemí areálu.

Další zprávy