Ignorovala jste, že Nagyová měla vztah s Nečasem, i důležité důkazy, vyčítá soudkyni nadřízený soud

Radek Nohl Radek Nohl
26. 4. 2016 20:00
Soudkyně, jež zprostila obžaloby Janu Nečasovou a bývalé příslušníky Vojenského zpravodajství, udělala podle nadřízeného soudu řadu chyb. Předseda senátu Městského soudu v Praze Richard Petrásek ve svém rozhodnutí uvádí, že soudkyně ignorovala výpovědi svědků či odposlechy hovorů, které údajně dokládaly, že motivem Jany Nečasové bylo získat osobní informace o své sokyni Radce Nečasové. Kvůli těmto pochybením se případ znovu vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.
Jana Nečasová s Petrem Nečasem jdou k soudu.
Jana Nečasová s Petrem Nečasem jdou k soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soudkyně Helena Králová podle rozsudku Městského soudu v Praze udělala v případu Jany Nečasové, dříve Nagyové, a bývalých příslušníků Vojenského zpravodajství řadu chyb, když je zprostila obžaloby. Například zcela ignorovala vztah mezi tehdejším premiérem Petrem Nečasem a jeho současnou manželkou.

Předseda senátu Richard Petrásek ve svém rozhodnutí, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, uvádí, že Králová ignorovala také výpovědi svědků či odposlechy hovorů, které údajně dokládaly, že motivem Jany Nečasové bylo získat osobní informace o své sokyni Radce Nečasové. Kvůli těmto pochybením se případ znovu vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Ten se kauzou Nečasové, bývalých šéfů Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandy a někdejšího zpravodajce Jana Pohůnka bude znovu zabývat již na začátku června.

Králová podle svého rozsudku považuje za klíčovou výpověď expremiéra Petra Nečase. Podle soudkyně z ní vyplynulo, že se nejednalo o žádné sledování, ale o takzvané kontrasledování. Soudce Petrásek však uvádí, že Králová při hodnocení slov Nečase zcela ignorovala vztah k jeho tehdejší milence a dnešní manželce Janě Nečasové.

Motiv Nečase? Pomoct manželce, konstatuje soud

Z důkazů - odposlechů hovorů a SMS zpráv - podle předsedy senátu vyplývá jeho možný motiv. "Pomoci obžalované Nečasové vyhnout se odsouzení," uvedl Petrásek. Obvodní soud se na jeho pokyn bude nyní muset zabývat tím, zda se Jana Nečasová nesnažila získat osobní informace o bývalé manželce premiéra Radce.

Odposlechy zaznamenaly třeba to, jak Jana Nečasová mluví o tom, že jí její kartářka řekla, že má Radka Nečasová milence. Tyto informace mohly podle soudu urychlit rozhodnutí Nečase, aby řekl své tehdejší ženě zprávu o rozvodu. "Obvodní soud pochybil, když k citovaným záznamům obžalované ani svědky podrobně nevyslechl," vytýká Petrásek soudkyni Králové.

Nečas před soudem uvedl, že měl obavy o své blízké, protože už někdy v létě roku 2012 si prý všiml nezvyklého pohybu osob v okolí jeho tehdejšího bydliště. Šlo o dobu, kdy jeho vláda řešila další smlouvu na pronájem stíhaček Gripen.

Zpravodajci o hrozbě nevěděli

Soudkyně Králová ale podle Petráska při hodnocení důkazů opomenula stanovisko Vojenského zpravodajství, které nedisponovalo žádnými informacemi o možné hrozbě Nečasovi a jeho rodině. A o této obavě nevěděli ani další svědci.

"Příslušníci Vojenského zpravodajství, kteří si vzpomněli na odůvodnění zadávaného úkolu, vypověděli, že bylo zmiňováno nějaké sektářství spojované s náboženskou společností svědci Jehovovi, což koresponduje s výpovědí obžalované Nečasové z přípravného řízení," uvedl Petrásek.  

Městský soud navíc konstatuje, že podle jeho názoru došlo k obcházení zákona o Vojenském zpravodajství, a to poté, kdy došlo k zaplacení peněz soukromé agentuře za sledování dvou zaměstnanců z Úřadu vlády. Králová podle Petráska chybovala také v tom, že se nevypořádala se změnou výpovědí obžalovaných.

"Pokud obvodní soud v odůvodnění napadaného rozsudku dospěl k závěru, že změna výpovědi je odůvodněna skutečností, že v přípravném řízení nebyl zbaven mlčenlivosti, a proto nemohl bez obav uvádět veškeré skutečnosti podporující jeho obhajobu, je toto hodnocení důkazu obvodním soudem nelogické," konstatuje Petrásek.

Nečasovou brzy zřejmě čekají další soudy ve zbývajících kauzách, v nichž ji policie obvinila. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci na ni podalo žalobu kvůli údajnému zneužití tajných zpráv BIS, kterého se údajně dopustila s podnikatelem Ivo Rittigem a advokáty.

Během několika týdnů pak chtějí státní zástupci Nečasovou obžalovat za údajné uplácení exposlanců ODS lukrativními posty ve státních firmách a za to, že nezdanila luxusní šperky a módní doplňky.

Pochybný postup při psaní rozsudku v kauze Nečasová naznačuje, že vše nebylo, jak má být. Proto bude důležité rozhodnutí vrchního soudu, které bude neformálním rozsudkem nad prací soudkyně Králové. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

před 38 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl v listopadu o 4,8 bodu na 81,7 bodu, v případě spotřebitelů se důvěra snížila o 2,9 bodu na 83,1 bodu. "Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Další zprávy