Předsedou Senátu je potřetí Štěch, byl jediným kandidátem

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 11. 2014 14:21
Štěchova nominace vycházela z dohody všech sedmi senátorských frakcí o povolebním uspořádání horní komory.
Milan Štěch.
Milan Štěch. | Foto: Reuters

Praha - Milan Štěch (ČSSD) byl již potřetí zvolen předsedou Senátu. Senátoři ho vybrali v tajné volbě. Podle dohod senátorských klubů byl jediným kandidátem.

Štěch v tajných volbách získal 70 ze 78 odevzdaných hlasů, oznámil předseda volební komise Luděk Jeništa (za STAN).

Místopředsedy Senátu budou dál Zdeněk Škromach (ČSSD), Přemysl Sobotka (ODS) a Miluše Horská (KDU-ČSL a nezávislí). Čtveřici zástupců předsedy horní komory nově doplnil Ivo Bárek (ČSSD). Ten ve vedení horní komory vystřídal Alenu Gajdůškovou (ČSSD), která v říjnových volbách mandát neobhájila.

Místopředsedy volilo 79 senátorů, dva hlasy byly neplatné. Bývalý předseda senátního výboru pro veřejnou správu Bárek dostal 73, Sobotka 71, Horská 70 a Škromach 66 hlasů.

Dohoda všech senátorských frakcí

Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha uvedl, že představovat Štěcha je zbytečné, neboť je všeobecně znám a všichni jej znají jako velmi slušného člověka.

"Je v Senátu od samého začátku od roku 1996, předsedu Senátu dělal dvě dvouletá období a má samozřejmě velké předchozí zkušenosti z vedení odborové organizace," připomněl Vícha.

Uvedl také, že Štěchova nominace vycházela z dohody všech sedmi senátorských frakcí o povolebním uspořádání horní komory. Vícha ji nazval "koaliční dohodou". ČSSD nominovala kandidáta na předsedu v souladu s tradicí, která toto právo dává nejpočetnějšímu senátorskému klubu. Ten mají s 33 senátory právě sociální demokraté.

Senátoři před volbou potvrdili vytvoření šestičlenné volební komise v čele s Luďkem Jeništou (za STAN). Místopředsedou komise byl zvolen Jaromír Strnad (ČSSD).

Čeká se na verdikt o volbách

Při středeční ustavující schůzi Senátu se ujali mandátu také nově zvolení senátoři. Noví i staronoví senátoři slíbili věrnost České republice, dodržování její ústavy a zákonů a také to, že svůj mandát budou "vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí". Slib složilo 26 senátorů zvolených v řádných říjnových volbách a Ivana Cabrnochová (SZ), jež uspěla v zářijových doplňovacích volbách v Praze 10.

Výjimkou je Miroslav Antl (za ČSSD), který se bude moci stát plnohodnotným senátorem nejdříve v pátek, až Nejvyšší správní soud rozhodne o stížnosti na způsob voleb v jeho rychnovském obvodu.

Stížnost podala Česká pirátská strana kvůli výhradám k obsazování okrskových volebních komisí. Piráti prý neměli možnost v některých tamních obcích delegovat své kandidáty a kontrolovat tak sčítání hlasů. Schůze Senátu bude kvůli nutnosti vyčkat na soudní verdikt přerušena po volbě předsedy a místopředsedů.

Zůstane 9 výborů a 6 komisí

Senát bude mít nadále devět výborů a šest komisí, jejich počet se v porovnání s minulým funkčním obdobím nijak nezměnil. Sociální demokraté mají podle dohod senátorských klubů vést šest výborů, občanští demokraté dva a jeden výbor zůstane zástupci klubu KDU-ČSL a nezávislí. Předsedy výborů má horní komora potvrdit při pátečním pokračování své schůze, stejně tak má zvolit i předsedy komisí.

Z komisí by po dvou měli vést zástupci ČSSD a ODS, v čele ústavní komise by měla zůstat Eliška Wagnerová (za SZ) a volební komisi už předsedá Luděk Jeništa (za STAN). Nahradil Tomáše Kladívka (ODS), který senátorský mandát letos neobhájil.

Povolební obměny

Také další personální změny ve vedení výborů a komisí jsou důsledkem letošní volební obměny Senátu. ODS získala výbor pro veřejnou správu pro Miloše Vystrčila, který se má stát nástupcem nového místopředsedy Senátu Iva Bárka (ČSSD). V čele výboru pro zdravotnictví a sociální politiku má být nově sociální demokrat Jan Žaloudík, v čele výboru pro záležitosti EU Václav Hampl z klubu KDU-ČSL a nezávislí. Komisi pro práci Kanceláře Senátu má vést Božena Sekaninová a šéfem komise pro rozvoj venkova by měl být Miroslav Nenutil (oba ČSSD).

V čele mandátového a imunitního výboru zůstal Jiří Oberfalzer (ODS) a v čele organizačního výboru stanul z titulu funkce předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Výbor pro obranu a bezpečnost by měl znovu vést František Bublan (za ČSSD), výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jan Hajda a výbor pro kulturu, školství a lidská práva Jaromír Jermář (oba ČSSD). Komisi pro krajany má nadále předsedat Tomáš Grulich a komisi pro sdělovací prostředky Daniela Filipiová (oba ODS). Ústavně-právnímu výboru by měl znovu předsedat Miroslav Antl.

 

Právě se děje

Další zprávy