Štěch: Chci být předsedou Senátu, prohra Gajdůškové mě mrzí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
18. 10. 2014 18:00
Milan Štěch počtvrté zvítězil ve volbách do Senátu. Tentokrát na Pelhřimovsku jasně porazil Iva Jahelku.
Milan Štěch obhájil senátorskou funkci.
Milan Štěch obhájil senátorskou funkci. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Jeden z nejdéle sloužících senátorů sociální demokracie Milan Štěch již počtvrté s přehledem zvítězil ve volbách na Pelhřimovsku. Svého konkurenta "zpívajícího právníka" Iva Jahelku porazil s náskokem více než 20 procent.

Jiní vysocí představitelé sociální demokracie – místopředsedkyně Alena Gajdůšková a ministr školství Marcela Chládek – ale pohořeli. "Alena Gajdůšková určitě nepropadla svojí prací, naopak. Spíš to byl zájem širšího politického spektra, aby v Senátu nepokračovala," myslí si Štěch, který by rád pokračoval jako předseda Senátu.

Sociální demokraté, kteří byli až dosud zvyklí v Senátu rozhodovat, nově budou muset sestavovat většinu se senátory ostatních vládních stran. "Budeme muset hledat shodu se stranami více na středu. Ale oni snad budou respektovat naši sílu, což do určité míry dává tu orientaci spíše doleva," říká Štěch v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Aktuálně.cz: Co říkáte na svůj volební výsledek?

Milan Štěch: Kandidoval jsem počtvrté a letošní výsledek je nejlepší. Jsem rád, že i v této době, kdy sociální demokracie je vládní strana a kdy je na ni větší kritický pohled, mám podporu. Je to velká čest i závazek, ale já už se v mých letech měnit nebudu a budu pracovat stejně jako doposud.

A.cz: A jak hodnotíte celkový výsledek sociální demokracie? Když jste sem přišel, řekl jste, že by to mohlo být až dvanáct křesel, nakonec jich je deset...

Počítal jsem, že projdou ještě jeden až dva kandidáti, ale taky jich mohlo být jen sedm nebo osm. Deset křesel je očekávaný výsledek, umožňuje nám to zůstat nejsilnější stranou v Senátu. Budeme tím pádem mít i výrazné postavení v jeho čele.

A.cz: Znamená to, že byste přijal nabídku být i nadále předsedou Senátu?

Pokud mi klub sociální demokracie tu nabídku učiní, tak budu kandidovat. I někteří senátoři, kteří nejsou členy klubu sociální demokracie, se mě už ptali, jestli budu pokračovat. Dokonce paní senátorka Eliška Wagnerová, která mi dala svou podporu do druhého kola, mi řekla, že by byla ráda, kdybych pokračoval. Já jsem připraven, ale je to na klubech.

A.cz: Místo v Senátu neobhájila místopředsedkyně Alena Gajdůšková. Čím to podle vás je? Souvisí to třeba s církevními restitucemi?

Mrzí mě, že Alenka Gajdůšková nepostoupila. Myslím, že se tam proti ní spojily různé politické síly a že ji jako určitý symbol v Senátu nechtěli. Určitě nepropadla svojí prací, naopak. Spíš to byl zájem širšího politického spektra, aby paní Gajdůšková v Senátu nepokračovala. Není to dobrá praxe a doufám, že nebude pokračovat takovéto účelové dohadování "my tobě támhleto a ty nám tamto".

A.cz: Co tím naznačujete?

Mám pocit, že to možná bylo za něco vyměněno, ale to ukáže až doba.

A.cz: Výsledky voleb jste prezentovali i jako úspěch celé vládní koalice. Dva ze tří ministrů ale propadli, není to vzkaz voličů, že s prací těchto dvou ministrů nejsou spokojeni?

Pan Prachař propadl s paní Seitlovou, která je všeobecně známá, dělala zástupce ombudsmana. Pan Chládek propadl se starostkou největšího města regionu Žatce. Senátní volby jsou čím dál víc o regionálních osobnostech, ta starostka se tam pohybuje, lidé ji znají, což je samozřejmě velká výhoda. Zatímco ministr pracuje všeobecně, padají na něj klady ale i zápory vládní politiky. Takže bych to neviděl jako důsledek práce pana Chládka na ministerstvu, ale spíše preference kandidátky, která je s těmi voliči v každodenním kontaktu.

A.cz: Co říkáte na výsledek hnutí ANO? Andrej Babiš chtěl sociální demokracii porazit a nakonec má pouze čtyři mandáty.

Je to výsledek toho, že hnutí ANO všeobecně nemá personální zajištění, těžko shánějí lidi. Někteří bývalí členové ČSSD, u kterých jsem byl rád, že odešli, skončili u ANO. Myslím, že je čekají ještě velké problémy. Jsou stranou spíše jednoho muže a to je náročné. Je to náš koaliční partner a jsme připraveni s nimi spolupracovat, ale co se týká jejich politické praxe "my nejsme politici" to nemůže dlouho vydržet.

A.cz: Jaké očekáváte změny v politice Senátu, který byl až dosud většinově levicový?

Senát se podle mě více posune do středu. Ale jsou tam ještě Severočeši a senátoři v klubu SPOZ a komunistů. Takže se domnívám, že vládní politika, která je spíše levicová, bude mít šance, aby byla úspěšná.

A.cz: Nicméně hlas získají také lidovci a hnutí ANO...

Budeme muset hledat shodu se stranami více na středu. Ale oni snad budou respektovat naši sílu a budou respektovat ty nezařazené senátory. To do určité míry dává tu orientaci spíše doleva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy