Kdo vystřídá Gajdůškovou? Místopředsedkyní chce být Marksová

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 10. 2014 20:00
ČSSD si na jaře zvolí nové vedení. Jednou z možných kandidátek na místopředsedkyni je ministryně práce a sociálních věcí.
Michaela Marksová Tominová
Michaela Marksová Tominová | Foto: DVTV

Praha – Do boje o post místopředsedkyně na jarním sjezdu ČSSD zřejmě zasáhne těžká váha. Ve straně se poté, co dosavadní místopředsedkyně Alena Gajdůšková prohrála senátní volby, začalo vyjednávat o možné kandidatuře ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové.

Podle informací deníku Aktuálně.cz už lidé z okolí premiéra Bohuslava Sobotky ministryni Marksovou neformálně oslovili. "Proč ne,“ odpověděla Marksová na otázku, zda má zájem se o funkci ucházet.

Dosavadní místopředsedkyně Gajdůšková teprve rozvažuje, zda se vůbec pokusí funkci obhájit. A podle hlasů ve straně není v dobré pozici. Zatímco při minulé volbě byla senátorkou a navíc místopředsedkyní Senátu, letos ve druhém kole senátních voleb prohrála s bývalým šéfem JZD Slušovice Františkem Čubou a z aktivní politiky odchází.

"Ještě nejsem rozhodnutá. Končí pro mě jedna životní etapa a musím si rozmyslet, jestli pokračovat dál,“ uvedla Gajdůšková. O kandidatuře by prý intenzivně uvažovala v případě, že by dostala větší množství nominací a strana si tak o ni de facto sama řekla.

Zatím jedinou ženou, která oficiálně oznámila kandidaturu, je tak členka pražské ČSSD a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Předchůdkyně Gajdůškové Marie Benešová kandidovat nehodlá, kvůli účasti ve vládě Jiřího Rusnoka navíc pozastavila členství ve straně.

Více žen ve vedení

Podle předsedkyně hnutí Sociálně demokratické ženy Jindřišky Maršové bude volba místopředsedkyně jako vždy emocionální. "ČSSD se dostala do pozice, kdy má na veřejných pozicích velmi málo žen. Úkolem nové předsedkyně bude to napravit,“ domnívá se Maršová.

Připomněla také, že v osmičlenném grémiu je pouze jedna žena a dostatečné zastoupení žen není ani na volebních kandidátkách. Straníci přitom letos v referendu rozhodli o tom, že do voleb má ČSSD vysílat minimálně 40 procent žen. "Je nutné, aby se přešlo od slibů ke konkrétním krokům. Nebudeme spokojené, dokud nebude ve straně poměrné zastoupení,“ dodala Maršová.

V sociální demokracii se začíná pomalu vyjednávat o obsazení nejvyšších postů. Oficiálních nominací je zatím málo, o post prvního místopředsedy by se mohl ucházet ministr vnitra Milan Chovanec a šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc. O řadové místopředsedy by se mohli podle zpráv ze zákulisí utkat hejtman Jiří Zimola, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, současný místopředseda Martin Starec nebo předseda Sněmovny Jan Hamáček.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy