Praha/Tokio - Ani jedna z technologicky nejvyspělejších zemí světa, jakou Japonsko je, nedokáže předpovědět, že ji zasáhne zemětřesení. "To neumí nikdo," řekl Aktuálně.cz Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.
Poslední zkušenost je stará jen několik desítek hodin. V pátek ráno otřáslo japonskými ostrovy zemětřesení o síle bezmála 9 stupňů Richterovy stupnice.
Předpovědět zemětřesení není podle Zedníka totéž, jako předpovědět počasí na následující týden. "Proces vzniká hluboko v zemi a pokud se nijak neprojeví na povrchu, nedá se předvídat," konstatuje Zedník. "Proces navíc vzniká na obrovské ploše."
Epicentrum japonského zemětřesení bylo 24 kilometrů pod zemí. Zedník připomíná, že v západních Čechách, seismicky nejaktivnější oblasti Česka, vznikají relativně drobné otřesy osm kilometrů hluboko a také je nikdo nedokáže předpovědět.
Zemětřesení tiká třeba až 100 let
Geofyzik Jan Zedník uvedl, že zemětřesení se může rodit třeba 100 let. Stačí, když se do sebe hluboko pod zemí zaklesnou do sebe dva bloky, které se za roky posunou jen o centimetry.
Jenže teď nemohou. Po desítkách let se pak ze zdeformovaných bloků rázem uvolní velké množství nahromaděné energie a vznikne zemětřesení. "Celý proces přitom vzniká na desítkách kilometrů čtverečních," poznamenal Zedník.
Japonsko má dobrý systém výstrahy
Japonsko má oproti jiným zemím regionu výhodu v tom, že má propracovaný a kvalitní systém včasného varování. Japonci dokážou včas zjistit, kde se otřásla země a jaké nebezpečí hrozí například z tsunami. Díky tomu jsou pak škody menší, než kdyby přílivová vlna přišla zcela neočekávaně.
"V jiných částech světa by to bylo mnohem horší. To by byl masakr," řekl Aktuálně.cz Zedník v době, kdy ještě nebyly známy údaje o obětech. Podle něj Japonci při zemětřeseních zastavují vlaky, odpojují plyn nebo jaderné elektrárny.
I tak se stalo, že v jaderné elektrárně Onagawa na severovýchodě země vypukl požár. Reaktor je mimo provoz, stejně tak jako dalších deset elektráren v severních oblastech země.
Právě požáry jsou podle Zedníka pro Japonsko největším nebezpečím. Budovy jsou totiž stavěny tak, aby otřesům půdy pokud možno odolaly. A Japonci jsou od dětství poučováni, co mají při zemětřesení dělat.
Zlepší se předpověď? Jen stěží
Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd příliš nevěří tomu, že by se v dohledné době předpověď zlepšila, i když někdy se seismologům podaří "zázrak" a zemětřesení předpoví.
Například Číňanům se to podařilo v roce 1975, kdy oblastí Haicheng otřáslo zemětřesení o síle 7,3 stupňů Richterovy škály. Jenže o rok později - bez jakékoli předpovědi - udeřilo ještě silnější zemětřesení v sousedním regionu Tangshan, Zahynuly stovky tisíc lidí.
"Je to skutečně obtížné, ne-li nemožné předvídat zemětřesení," dodal Zedník.