Japonsko sčítá po tsunami mrtvé, budou jich stovky

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
12. 3. 2011 0:55
Vlna tsunami při cestě Pacifikem už slábne a zatím nezpůsobila žádné další škody
Foto: Reuters

Tokio - Série velmi silných zemětřesení, z nichž to největší dosáhlo rekordních 8,9 stupně Richterovy škály, poničila v pátek ráno břehy Japonska. Otřesy, jejichž epicentrum bylo 130 kilometrů od pobřeží, zvedly obří vlny tsunami. 

Agentura Kjódó zatím hovoří o tisícovce mrtvých, řada dalších lidí je však zřejmě pohřbena pod sesuvy půdy a v troskách zřícených budov. Oficiálně je dosud potvrzeno 300 obětí a více než 500 pohřešovaných.

Desetimetrová vlna tsunami, která dorazila na pobřeží japonských ostrovů, zničila vše, co jí stálo v cestě - domy, lodě auta i továrny.

Jadernou elektrárnu Onagawa na severovýchodě Japonska zachvátil požár. Vláda rozhodla o vyhlášení stavu nouze v jaderné energetice. Ten je vyhlašován v případě úniku radiace nebo poruše chladícího systému reaktoru. Další hlavní jaderné elektrárny jsou mimo provoz.

Hoří také velké průmyslové podniky i ropné rafinerie, zničeny jsou továrny automobilek Honda a Toyota. Továrny musela zavřít firma Sony.

Varování před přívalovými vlnami tsunami bylo nejdříve rozšířeno na celý Pacifik s výjimkou Kanady, nakonec ale nebyly odnikud hlášeny žádné větší škody a kupříkladu na Havaji vlny dosáhly jen několikadecimetrové výšky. 

Vývoj pro vás sledujeme v online reportáži:

23:13 - Japonsko se probouzí do nového dne, řada míst na severovýchodním pobřeží hlavního ostrova je po úderu tsunami stále pod vodou. Jinde zuří požáry a zpod trosek domů se ozývají lidé, které tam uvěznilo včerejší zemětřesení. Asi nejvíce je postiženo město Kesenuma se 74 tisíci obyvateli. Japonská vláda se rozhodla založit zvláštní fond na pomoc postiženým a záchranáře nabídly desítky zemí světa.

22:51 - Vlny tsunami dorazily na pacifické pobřeží USA, Mexika a států Střední Ameriky. Nikde ale nebyly vyšší než půl metru a nikde také nenapáchaly žádné škody, ačkoliv místní úřady po celé délce pobřeží vydaly varování s tím, že tsunami mohou dosáhnout výšky až dvou metrů.

22:02 - Oficiální počty mrtvých se i nadále pohybují v řádu stovek osob. Materiální škody však jsou obrovské a zřejmě půjdou do miliard. Je velmi pravděpodobné, že katastrofa se podepíše i na nižším hospodářském růstu, než s jakým Tokio pro letošek počítalo. Hlavní index tokijské burzy spadl dnes o 1,7 procenta. Mezi mrtvými či pohřešovanými zatím není žádný Čech, ačkoliv českých občanů se na souostroví zdržuje několik stovek.

Foto: Reuters

20:45 - Japonské úřady potvrdily, že z atomové elektrárny v prefektuře Fukušima nacházející se 240 km na severovýchod od Tokia a poškozené při dnešním zemětřesení mohlo uniknout "menší množství radioaktivity".

20:21 - Severozápad Japonska postihlo další zemětřesení, tentokrát o síle 6,6 magnitudy. Podrobnosti zatím nejsou známy. Tokio naznačilo, že v souvislosti s ničivými otřesy půdy z dnešního rána (středoevropského času) požádá zahraničí jen o "omezený počet záchranných týmů". Těch dalo k dispozici 45 zemí na sedm desítek.

19:34 - Spojené státy poslaly do Japonska letecky technologii umožňující chlazení jaderného reaktoru. Reagovaly tak podle ministryně zahraničí Hillary Clintonové na zprávy o závadě na chladicím zařízení atomové elektrárny postižené při pátečním zemětřesení. 

18:19 - Podle agentury Kjódó si zemětřeseni a následné tsunami vyžádaly tisícovku mrtvých. Zprávy o počtu nezvěstných si protiřečí, mohou jich být stovky i tisíce.

17:50 - Tsunami od Japonska cestou Tichým oceánem zjevně slábne a už nepůsobí škody. Havajské ostrovy zaznamenaly jen trochu vyšší příliv, vlna nyní naráží na pobřeží Kalifornie, ale zřejmě již nebude mít sílu.

17:40 - Japonsko v pátek uzavřelo po ničivé vlně tsunami všechny své přístavy. Veškerá nakládka zboží je podle agentury Reuters prozatím zastavena.

17:26 - Počet obětí v Japonsku po ničivé vlně tsunami dosáhl zatím podle BBC až čtyř set. Počet pohřešovaných se různí, některé zdroje mluví o stovkách pohřešovaných jiné až o 88 000 tisích. Zatím ale neexistují žádné ověřené údaje.

17:00 - USA posílají Japonsku chladicí médium pro jeho jadernou elektrárnu, která se kvůli zemětřesení dostala do potíží. Sdělila to americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

16:10 - Poblíž japonského města Sendai hoří velká příbřežní oblast. Agentura Kjódó uvedla, že v prefektuře Mijagi kvůli tsunami vykolejil vlak, další vlakovou soupravu se zatím nepodařilo najít. Panují obavy, že v místech, kde udeřila tsunami,  jsou nezvěstné desítky tisíc lidí.

15: 30 - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun nabídl Tokiu neomezenou pomoc s tím, že Spojené národy udělají pro Japonsko "cokoli bude potřeba".

15:06 - Na pláži u japonského města Sendai bylo údajně nalezeno 200 až 300 mrtvých. Uvedla to média s odvoláním na japonskou policii. Počet obětí ale s velkou pravděpodobností prudce poroste.

14: 40 - Havajské ostrovy zaznamenaly první známky přívalové vlny.

14: 30 - Kalifornie očekává, že vlna tsunami může dosáhnout u jejího pobřeží výše deseti centimetrů až dvou metrů. Ostrov Guam mezitím oznámil, že ruší pohotovost, protože přívalová vlna se u jeho pobřeží nijak neprojevila.

14: 15 - OSN sdělila, že  ze zahraničí je do Japonska připraveno odletět třicet záchranných týmů.

14:00 - USA otevřely své vojenské letecké základny v Japonsku pro komerční lety, protože letiště v Tokiu jsou nyní zavřena a uzavřeny budou možná i další japonské letecké přístavy.

13: 35 - Indonésie očekávala, že přívalová vlna dorazí k severnímu pobřeží ostrova Sulawesi (Celebes) ve 12: 30 SEČ, žádnou však zatím nezaznamenala. V Japonsku počet obětí stoupl podle televizní stanice NHK na 50.

13: 20 - Spojené státy oznámily, že přesunují činnost svého velvyslanectví v Japonsku na bezpečnější místo. Agentury zatím neuvedly k této zprávě žádné další upřesnění.

12:55 - Japonsko už hlásí 44. oběť ničivého zemětřesní. Zraněných je mnohem více, žádné číselné odhady ale zatím zveřejněny nebyly.

12:43 - Japonská tisková agentura Kjódo informovala, že vlna Tsunami u severovýchodního pobřeží potopila loď se stovkou lidí na palubě.

12:41 - Aktuálně hrozí tsunami Rusku, Taiwanu, Indonésii, Papue - Nove Guinei, Fidži, Mexiku, Guatemale, Salvadoru, Kostarice, Nikaragui, Panamě, Hondurasu, Chile, Ekvádoru, Kolumbii a Peru. Austrálie a Nový Zéland byly ze seznamu ohrožených zemí odebrány.

12:40 - Podle zpráv úřadů se Filipínám pohroma vyhnula, vlny nenapáchaly žádné škody a nikoho neohrozily.

12:35 - Na Havaji byly v očekávání vlny tsunami uzavřena tři letiště. Pentagon vydal rozkaz vojenskému námořnictvu, aby se na vojenské základně v Pearl Harboru připravovalo na případnou pomoc civilnímu obyvatelstvu.

12:03 - Počet obětí ničivého zěmětřesení už se vyšplhal na 32 a podle záchranářů bude dále narůstat.

12:01 - V Japonsku je na turné česká filharmonie. Podle prvotních informací jsou ale hudebníci v pořádku. Orchestr vystupuje ve městě Fukuoka. část Japonska zemětřesení nezasáhlo.

11:55 - Varování před tsunami bylo rozšířeno na pobřeží Aljašky.

11:19 - Na Filipíny a ostrov Wake (mezi Havají a ostrovem Guam) každou chvíli dorazí dvoumetrová vlna. Filipínská vláda evakuvala dvacet pobřežních oblastí.

11:15 - Varování před hrozbou tsunami už vydaly úřady i pro pobřeží Kalifornie a Oregonu. Velká voda zasáhne také Sanfranciskou zátoku. První přívalové vlny by měly zasáhnout kalifornské pobřeží před půl osmou ráno místního času, tedy cca v okolo 16:30 SEČ.

11:01 - Počet obětí už v Japonsku stoupl na deset. Zřejmě jich ale bude mnohem víc.  

10:57 - Jadernou elektrárnu Onagawa na severovýchodě Japonska zachvátil požár. Japonská média informovala, že kabinet rozhodl o vyhlášení stavu nouze v jaderné energetice. Ten je vyhlašován v případě úniku radiace nebo poruše chladícího systému reaktoru. 

10:48 - V nejbližších minutách zasáhne tsunami Filipíny. Vláda vydala varování pro 19 provincií. Postiženy budou oblasti, kde žijí stovky tisíc lidí. 

10:34 - Na přívalovou vlnu se připravují už i na Havaji. Podle odhadů zasáhne tsunami ostrov okolo 3. hodiny ranní místního času, tedy ve 14:30 SEČ. Evakuace místních obyvatel už probíhá hodinu a půl a nevyhnula se ani slavné pláži Waikiki či hlavním turistickým centrům v Honolulu.

10:28 - Apokalypsa 140 km severně od Tokia - přečtěte si reportáž z města Sendai, které spláchla desetimetrová vlna tsunami.

10:08 - Vlna tsunami vyvolaná japonským zemětřesením je nyní vyšší než řada ostrovů v Pacifiku, které se tak mohou kompletně ocitnout pod vodou, varoval Červený kříž.

9:53 - Z provincie Fukušima je hlášeno minimálně pět mrtvých, mnoho lidí může být pohřbeno v troskách hotelu, který se zřítil ve městě Sendai.

9:44 - Varování před tsunami bylo rozšířeno pro celý Pacifik, s výjimkou Kanady a Spojených států. Hrozba se týká například i Mexika.

Sledujte živý stream z vysílání japonské televize

9:41 - Podle agentury Reuters jde o nejničivější zemětřesení v Japonsku za posledních 140 let. Podle šéfa českého centra v Japonsku Holého jde o nejsilnější zemětřesení v Japonsku za 160 let.

9:39 - Tomio Okamura pro Aktuálně.cz: "Můj tatínek žije v Tokiu a říkal mi, že otřesy byly tak silné, že si podruhé v životě raději nasadil starou cyklistickou přilbu, kterou má pro tyto účely doma schovanou. A to jsme v Japonsku na zemětřesení zvyklí.“

9:27 - Uzavřeny byly všechny japonské přístavy. "Vládne tu velký zmatek, všechny práce na nakládání a vykládání lodí byly zastaveny," řekl svědek agentuře Reuters.

Foto: ČTK

9:14 - Automobilka Toyota oznámila, že zastavila výrobu v několika svých závodech na severovýchodě země. Firma Sony uzavřela šest továren, akcie na asijských trzích prudce spadly, na zemětřesení uz reagovaly i evropské burzy, které se dostaly na nejnižší úroveň za poslední tři měsíce.

9:04 - Hlášeni jsou minimálně dvě oběti na životech: jeden člověk zahynul, když se zřítila zeď továrny automobilky Honda. Další mrtvé zřejmě mohou ukrývat masivní sesuvy půdy.  

8:53 - Varování před tsunami bylo vydáno pro Indonésii, východní pobřeží země by měla zasáhnout do tří hodin.

Podívejte se na záběry CNN z úderu vlny tsunami na Japonsko

8:48 - Zemětřesení a tsunami uzavřely japonské jaderné elektrárny a hlavní ropné rafinerie. V plamenech se ocitly velké ocelárny.

8:34 - Varování před tsunami vydávají úřady na Tchaj-wanu.

8:30 - Agentura Kjódo informuje o první oběti zemětřesení a následné tsunami.

8:23 - K pobřeží dorazila desetimetrová vlna tsunami, ničí vše, co jí stojí v cestě: budovy, auta, lodě.

8:15 - "Budovy se třásly po dlouhou dobu, mnoho lidí v newsroomu si nasadilo helmy a schovalo se pod desky stolů," uvedla zpravodajka Reuters Linda Siegová. "Bylo to nejhorší zemětřesení, jaké jsem v Japonsku zažila za dvacet let, co tady působím," dodala.

8:10 - Japonský minsitr obrany rozhodl o nasazení osmi armádních letounů, jejichž úkolem je zmonitorovat škody způsobené zemětřesením.

8:01 - Cestující v tokijském metru začali při úderu zemětřesení křičet, otřesy byly tak silné, že bylo těžké udržete se na nohách, popsal situaci zpravodaj Reuters. Televize vysílá zprávu o mnoha zraněných.

7:52 - Televize odvysílala záběry z města Kamaičï na severu země, kam dorazila menší tsunami. Osobní auta i nákladní vozy tam plovou ve vodě. Zemědělské oblasti v pobřežních oblastech jsou podle televizních záběrů vážně poničeny.

Foto: Reuters

7:38 - Japonská televize informuje, že pobřeží zasáhla čtyřmetrová vlna tsunami, úřady varují, že vlny mohou dosáhnout až desetimetrové výšky.

7:35 - Americká geologická služba zvýšila sílu zemětřesení na 8,9 stupně Richterovy škály, lokalizovala epicentrum přibližně 130 kilometrů východně od města Sendai na největším z japonských ostrovů Honšú.

7:31 - Severní pobřeží zasáhla první, pouze půlmetrová vlna tsunami

7:25 - Televize NHK odvysílala záběry, jak z budovy na předměsti Tokia stoupá dým. Byla zastavena vlaková doprava. Lidé v důsledku otřesů vyběhli ve strachu z budov do ulic.

7:01 - Přichází první zpráva o silném zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály a vydání hrozby před vlnami tsuami. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy