Pozdě. Už máme pomůcky, odmítá úřad protesty kvůli písmu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
22. 9. 2014 18:41
Rodiče nechtějí nechat zavést písmo Comenia Script. Ministerstvo školství je odmítá vyslyšet. Už jsme koupili software a pomůcky, namítá. Samo přitom stanovilo, že souhlas rodičů je nutný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Pozdě. Už jsme nakoupili pomůcky a výukový software. Tak odbylo ministerstvo školství stížnosti rodičů, kterým se nelíbí zavádění alternativního písma Comenia Script. Školáci se ho učit musí i přes odpor rodičů. Samo vedení resortu přitom slibovalo, že bez předchozího souhlasu rodičů nikdo tiskací písmo dětem nutit nebude.

"Ostře nesouhlasíme s tím, aby se naše děti učily psát jen tiskacím písmem," obrátila se na ministerstvo školství dvacítka nespokojených rodičů, jejichž děti chodí na jedinou českou školu v belgickém Bruselu. Nevázané písmo jim vadí dokonce z několika důvodů.

Děti například nepřečtou dopisy od babiček či starších sourozenců, dokážou rozluštit jen tiskací písmo. Comenia Script je také znevýhodňuje při výuce cizích jazyků. "V jiných sekcích Evropské školy – například francouzské či německé – se totiž vyučuje klasické vázané písmo," vysvětluje maminka čerstvého prvňáčka Magdaléna Meunier. Tomu ale české děti rozumět nebudou.

Nikdo nás předem neupozornil

Děti se navíc v bruselské škole příliš neohřejí. Chodí do ní dva až tři roky, poté se s rodiči vrátí do Česka. A nastoupí na běžnou školu, kde se alternativní typ písma často neučí. Zavedla ho jen každá dvacátá škola ze čtyř tisícovek.

"Ovšem co je ze všeho nejdůležitější, škola nám o ničem neřekla. Dozvěděli jsme se o plánu zavést Comenia Script náhodou," popisuje dvacítka rodičů.

Sami pak zahájili debatu a odhlasovali si, že alternativní písmo nechtějí. Ruku proti zvedla zhruba polovina. "Širokého konsenzu se nepodařilo dosáhnout," upozorňuje další z dvaceti odpůrců Adam Hanzl. Přesto škola nový typ písma zavedla. Pokyn k tomu dala školní inspektorka Dana Musilová.

Už máme software a pomůcky, namítá úřad

Vedení resortu na tom nic zvláštního nevidí. Přestože na svém webu uvádí, že pro výuku Comenia Scriptu je potřebný souhlas rodičů, na šňůru stížností odpovědělo stručně: neshledali jsme žádné pochybení v postupu, ani v rozhodnutí paní inspektorky Musilové.

Inspektorka podle náměstka Petra Mlsny zvážila všechny okolnosti a rozhodla správně. Proč? "Třídní učitelka má pro výuku příslušnou certifikaci a bude mít ve škole k dispozici nezbytné vyučovací pomůcky včetně výukového softwaru, který ministerstvo školství v loňském roce zakoupilo," vypíchl jeden z hlavních důvodů Mlsna. Podle mluvčí úřadu Kláry Bílé do pomůcek ministerstvo investovalo 9031 korun.

Na otevřený dopis rodičů z půlky září už potom vůbec neodpověděl. "Na ministerstvo školství žádná oficiální stížnost rodičů nepřišla," popřela dokonce existenci problému mluvčí úřadu Klára Bílá. O tom, jaké písmo své žáky naučí, si má ostatně podle ní rozhodnout škola ve spolupráci s rodiči.

Školní inspektorka Dana Musilová se k případu odmítla jakkoliv vyjádřit.

Rodiče se proto obrátili také na kancelář veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. "Podnět jsme dostali," potvrzuje mluvčí úřadu Iva Hrazdílková. Případem se podle ní ombudsmanka bude zabývat.

Kritici: je to pokus na dětech

Podle místopředsedkyně školského sněmovního výboru Annny Putnové ministerstvo jen "strká hlavu do písku".  "Je potřeba, aby k tomu zaujalo jasné stanovisko. Aby se konečně rozhodlo a řeklo, jaký typ písma ve školách zavedeme a za jakých okolností," domnívá se Putnová.

Vůči novému písmu Comenia Scrippt je prý ale skeptická, na ministerstvo podle ní působí lobbistické tlaky lidí, kteří by chtěli na písmu vydělat. Písmo má svou autorku - Radanu Lorencovou, která drží licenci k písmu Comenia Script.

Podobně to vidí Světlana Francová z České grafologické komory. Nové písmo je podle ní jen výhodným byznysem a pokusem na dětech, který se nemusí vyplatit. "Podívejte se na stránky autorky písma Radany Lencové, kolik tam má pomůcek k novému typu písma. Školy si je budou muset kupovat, přitom jsou neskutečně předražené," tvrdí Francová. Jeden balíček pomůcek Comenia Script totiž stojí podle webu autorky písma tisíc korun.

Písmo je snazší pro dysgrafiky

Používání alternativního písma Comenia Script povolilo ministerstvo školství v prosinci 2012. Předtím se písmo dva roky pilotně ověřovalo. Každá škola si nyní může vybrat, který typ abecedy bude své žáky vyučovat. Pokud chce ale zavádět nové písmo, musí si vyžádat souhlas rodičů a upozornit je na možné komplikace při přestupu žáka na jinou školu.

Comenia Script je podobné tiskacímu písmu. Oproti tomu tradičnímu má jednodušší tvary a je nespojité. Žáci tak píšou každé písmenko zvlášť a rovnou přidávají diakritiku. Podle ministerstva školství díky tomu píšou rychleji a snáz. Comenia Script má vyhovovat hlavně dysgrafikům, levákům či různě handicapovaným dětem.

Podle kritiků naopak snižuje dětem laťku. Text sepsaný pomocí Comenia Script podle nich může být také nečitelný a nepřehledný. "Me­­zery mezi písmeny a mezi slovy mohou splývat," vysvětluje Francová.

Nordista a překladatel Ondřej Vimr navíc upozorňuje, že přechod na tiskací písmo už si jiná evropská země neúspěšně vyzkoušela. Písmo podobné českému Comenia Scipt zavedlo v sedmdesátých a osmdesátých letech Švédsko. Po deseti letech ale od něj úřad ustoupil a školy se spontánně vrátily k původnímu písmu. "Protestovali všichni, dokonce i žáci," popsal Vimr švédský experiment v časopisu Tvar. Všichni, kdo v letech 1975 a 1985 začali chodit ve Švédsku do školy, podle něj dodnes sami sebe ironicky označují jako ty, kteří se nikdy nenaučili psát.

Článek vyšel v pondělí 22. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy