děti

Facebook dává přednost zisku, poškozuje děti a oslabuje demokracii, řekla při slyšení v Senátu USA bývalá zaměstnankyně firmy Haugenová

Zdroj: ČTK

Čína změnila kontroverzní zákon, umožní rodinám mít tři děti

Čínští zákonodárci schválili změny v zákonu o populaci a plánování rodin, které umožní čínským párům mít tři děti. Šlo o formální potvrzení příslušného rozhodnutí, které přijalo už v květnu politické byro vládnoucí komunistické strany. Podle agentury AP se tak vedení země snaží zadržet demografickou krizi, jež by mohla ohrozit naději na větší prosperitu a na zvýšení globálního vlivu Číny.

Dalším uvolněním populační politiky reaguje nejlidnatější země světa na dramatický pokles porodnosti a rychlé stárnutí čínské společnosti. Vláda se dlouho snažila bránit populačnímu růstu, který v minulosti označovala za překážku vzestupu ekonomiky i prosperity. Od konce 70. let uplatňovala politiku nařizující rodinám mít pouze jedno dítě. Tento přísně kontrolovaný režim pak uvolnila v roce 2016, kdy párům byly povoleny děti dvě.

Tato reforma navzdory dvouletému nárůstu porodnosti, který bezprostředně následoval, však klesající trend nezvrátila. Podle Světové banky porodnost v Číně zaznamenala velký pokles už před zavedením politiky jednoho dítěte - průměrný počet potomků na matku se do roku 1980 snížil ze šesti v šedesátých letech na méně než tři.

Podle demografických dat se počet lidí v produktivním věku v Číně za poslední desetiletí snížil a populace rostla jen neznatelně, což ve stárnoucí společnosti podle AP zvyšuje napětí.

Zdroj: ČTK

Politika dvou dětí. Indický stát chce rodiny od více potomků odradit, nedosáhnou na podporu

Vláda nejlidnatějšího indického státu Uttarpradéš chce odradit rodiny od toho, aby měly více než dvě děti. Podle jejího návrhu zákona by rodiny s třemi a více dětmi nedosáhly na sociální podporu. Vláda chce také podpořit dobrovolnou sterilizaci žen, uvedla agentura Reuters. Na rozdíl od sousední Číny v Indii neexistují na celostátní úrovni politiky regulující růst obyvatelstva.

Vláda státu Uttarpradéš tvrdí, že růst populace je nutné zmírnit kvůli omezeným přírodním a ekonomickým zdrojům. Pokud zákon schválí zákonodárci, rodinám s více než dvěma dětmi hrozí odebrání sociálních dávek a podpory. Rodiče by se navíc nemohli ucházet o zaměstnání ve veřejné správě. Vláda chce také podpořit dobrovolnou sterilizaci žen, které již měly dvě děti. Pokud by zákrok podstoupily, mohly by například získat zvýhodněné půjčky na pořízení bydlení či slevy na daních a platbách za komunální služby.

Podobný návrh zákona nedávno představila vláda dalšího indického státu Asámu. Obě vlády vedou představitelé Indické lidové strany (BJP) premiéra Nárendry Módího. Strana je blízká hinduistickému nacionalismu. Podle představitelů státu Asám je cílem nového zákona snížit porodnost muslimské menšiny. Uttarpradéš má na svém území rovněž velkou muslimskou menšinu.

Odborníci odhadují, že Indie by se po roce 2027 mohla stát nejlidnatější zemí na světě. Na celostátní úrovni Indie nikdy nezavedla politiky vedoucí k snižování růstu populace jako sousední Čína, kde platila politika jednoho dítěte. Ta byla zrušená v roce 2015 a v květnu letošního roku čínské úřady ohlásily, že sezdaným párům umožní mít až tři děti. Rozhodnutím úřady reagují na prudký pokles porodnosti, který Čína zaznamenává v posledních letech.

Zdroj: ČTK
Pokračovat