Dětem nové písmo vyhovuje, školy v něm budou pokračovat

Jakub Novák
2. 9. 2012 16:50
Nové písmo dětem svědčí, shodují se ředitelé. Je jednoduché
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Veronika Lehovcová Suchá

Praha - Nové písmo děti baví a neodrazuje je. Na některých školách už ho pro své potomky upřednostňuje více rodičů než standardní psací písmo.

Takové jsou závěry ankety, kterou na několika pilotních školách testujících nové písmo Comenia script provedlo Aktuálně.cz.

"Budeme v tom pokračovat, děti rychleji psaly a četly, písmo je neodrazovalo," pochvaluje si novinku ředitelka novopacké Základní a mateřské školy Brána Dana Kašparová.

Ukazuje se, že zjednodušení písma příznivě ovlivňuje také výkony žáků s různými speciálními poruchami učení.

Samozřejmě, že samotnou poruchu pouhá změna písma nevyléčí, ale rozhodně dětem takto postiženým přináší méně problémů.
Vyplývá to mimo jiné ze zkušeností ředitelky Dany Brdíčkové ze základní školy v Rosicích.

"Máme s tímto písmem vcelku pozitivní výsledky, mimo jiné jsme díky tomu poslali do poradny méně žáků s poruchami učení - to se týká zejména dysgrafiků," říká Brdíčková.

Podívejte se: Nové písmo ve školách. Děti budou psát jinak než vy

Pedagogové z pražské Základní a Mateřské školy nám. Svobody 2 mají zase přímo možnost mezi jednotlivými třídami porovnávat, jak si vedou děti s jedním a druhým typem písma.

"S novým písmem jsme spokojení, děti baví," říká ředitelka školy Michaela Rybářová.

Jasná volba

I když testování již skončilo, plánují v něm pokračovat i příští rok.

"Budeme mít zase jednu třídu s tiskacím a jednu s klasickým psacím písmem," říká Rybářová a dodává, že mezi rodiči pozoruje větší zájem právě o Comenia script než běžné psací písmo.

"Asi pěti nebo šesti dětem jsme nemohli vyhovět a umístit je do třídy s tiskacím písmem," dodává Rybářová.

Podívejte se: Nové písmo Comenia script v akci

Odtestováno. Co bude dál?

Poslední fáze testování, které se zúčastnilo na třiatřicet škol, byla ukončena 30. června. Od té doby měly školy dva měsíce na vypracování závěrečných zpráv.

Od července do listopadu má potom probíhat závěrečné vyhodnocení projektu, formulace závěrů a doporučení pro odbornou veřejnost, ministerstvo školství, Českou školní inspekci a další.

Písmo Comenia script vzniklo na základě doktorského studia Radany Lencové na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Mezi jeho výhody má patřit fakt, že například diakritiku napíší děti ihned nad písmenem a ne až po dokončení celého slova, jak se tomu děje u psacího písma, zjednodušit se má i čtení, jelikož se děti nemusí učit písmena čtyři, ale jen jedno nebo dvě.

Podívejte se: První pololetí nového písma. Porovnejte, jak děti píší

Není bez chyb

Nové písmo však má i své kritiky.

"Nejsme přesvědčeni, že nové písmo je pro děti lepší. Někteří odborníci tvrdí, že výuka současného písma podporuje rozvoj mozku a kreativitu. Myslím, že je důležitá i plynulost pohybu a rytmus, které děti získají," řekla třeba na začátku loňského roku učitelka Základní školy Ratibořická Ludmila Urbanová.

O jiném z problémů - mezerách mezi slovy - mluví i Rybářová.

"Ukázalo se, že vzhledem k mezerám mezi písmeny někdy děti zapomínají mezery mezi jednotlivými slovy. Ale s tím už podle reakcí našich pedagogů problém není," dodává Rybářová.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Základní školy v České republice.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy