Povodně živě: Hladina Labe v Děčíně překročila 10 metrů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 6. 2013 0:36
Úterní vývoj pro vás sledujeme v online reportáži
Mělník zasáhla silná povodeň, část města je pod vodou
Mělník zasáhla silná povodeň, část města je pod vodou | Foto: Daniel Poláček

Praha - Labe v Mělníku kulminuje, přetečení hrází už nehrozí. Protipovodňová zábrana ale protéká.

Kdyby se protrhla, povodňová vlna projde přístavem, obytných budov se však nedotkne. Před 20:00 to řekl starosta Ctirad Mikeš (ČSSD).

"Zatím je to malý potůček. Zajistili jsme to pytli. Předpokládáme, že jsme to nějak stabilizovali. Co bude dál, nejsme schopni odhadnout," popsal problémy s protékáním hráze starosta. Bariérám, které chrání části Mělníka Pškovku a Mlazice před velkou vodou, hrozilo přetečení.

Vltava a Berounka už ale kulminovaly a v nejbližší době se jejich průtok nebude výrazně zvyšovat. Meteorologové snížili stupeň nebezpečí povodňového ohrožení v Libereckém a Karlovarském kraji.

Výstraha před povodněmi s extrémním stupněm nebezpečí nyní platí až do odvolání v Praze, středních Čechách, Plzeňském, Jihočeském, Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Záplavy si vyžádaly zřejmě už osmou oběť, hasiči evakuovali 8340 lidí.

Tělo mrtvého člověka dopoledne objevila kolemjdoucí v řece Malé Labe ve Strážném na Trutnovsku. Mohlo by jít o další oběť záplav, povodně si do té doby vyžádaly zřejmě sedm lidských životů. Pohřešováni jsou také čtyři vodáci.

Tisíce domácností ve Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji a v Praze dál zůstávají bez dodávek elektřiny a v evakuovaných oblastech jsou uzavřeny i hlavní uzávěry plynu.

Povodně ovlivňují i provoz na železnici a silnici, škody jsou v řádu stamilionů korun. Na železnici patří mezi nejpostiženější úseky trať mezi Jílovým u Prahy a Davlí, Plaňany a Bošicemi, Kralupy nad Vltavou a Libčicemi a v Kolíně. Na vozovkách druhých a třetích tříd voda podemlela řadu mostů. Pojišťovny mají po záplavě tisíce škod, odhadují je na miliardy korun.

Výzva redakce:

Máte fotky stoupajících vodních toků? Pošlete nám je na adresu [email protected] i s krátkým popiskem. Děkujeme!

Premiér Petr Nečas v úterý při prohlídce poničených středočeských Zálezlic oznámil, že na odstranění škod po záplavách v obcích a městech by mělo jít 5,3 miliardy korun. Z toho čtyři miliardy korun jsou podle něj připraveny v letošním státním rozpočtu a 1,3 miliardy půjde z fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic a železnic.

Rozvodněné Labe, které si vynutilo další evakuace v mělnických a ústeckých lokalitách, by mělo v Ústí nad Labem kulminovat ve středu večer. Ministr zemědělství Petr Bendl v zájmu ochrany Ústí nařídil snížit odtok z Vltavské kaskády o 100 metrů krychlových za sekundu a zvažuje snížení o dalších 300.

Podle ředitele Dolního Labe Jindřicha Zídka by snížení odtoku vody z Vltavské kaskády mohlo pomoci Mělníku. V Zálezlicích na Mělnicku se protrhla rozestavěná hráz. Evakuováno bylo 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Zůstává ještě kolem stovky obyvatel. Obec je odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá.

Obrazem: Povodeň v Ústí nad Labem z ptačí perspektivy

Praha má nejkritičtější noc současných povodní za sebou, evakuace se týkala asi 30 lidí v Praze 6. Praha 5, Praha 8 a Praha 12, které evakuaci zvažovaly, ji nakonec nevyhlásily. Vltava kulminovala v ranních hodinách, průtok v Rokytce i Botiči klesá.

Pokud bude hladina Vltavy nadále klesat, mohl by pražský dopravní podnik otevřít ve středu ráno pět stanic metra, které byly uzavřeny jako poslední v pondělí večer. Do pátku by mohlo být průjezdné celé metro.

Také v ostatních oblastech zasažených povodněmi by měly řeky postupně klesat. Do středečního rána naprší v Čechách už jen do pěti milimetrů srážek, v Jeseníkách a Beskydech však až 35 milimetrů.

Meteorologové vyhlásili povodňovou bdělost s nízkým stupněm nebezpečí v Jihomoravském kraji, od noci začne platit také v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, v nichž ČHMÚ varuje rovněž před vydatnými dešti.

Také úterní vývoj situace pro vás sledujeme v online reportáži.

00:35 Podle Českého hydrometeorologického ústavu překročila hladina Labe v Děčíně 10 metrů. Města na severu republiky čekaji největší nápor záplav až v průběhu středečního dne.

23:25 V Ústeckém kraji bylo z bezpečnostních důvodů odpojeno na 6000 domácností. ČEZ vyhlásil v okresech Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín stav nouze, který znamená, že firma nemůže garantovat dodávky elektřiny. V evakuovaných oblastech jsou uzavřeny i hlavní uzávěry plynu.

"Odběrná místa vypínáme z bezpečnostních důvodů, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem a v mnohé řadě i na základě požadavku samotných zákazníků z řad firem, například v Boleticích a v Děčíně," dodala mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

Velká voda v Českém Krumlově
Velká voda v Českém Krumlově | Foto: Vojtěch Marek

22:32 Většina základních a mateřských škol v Děčíně ve středu omezí provoz, bez omezení bude učit jen na pěti. Uzavřené budou všechny střední školy. Město nabízí rodičům dětí z uzavřených škol hlídání v Domě dětí a mládeže.

22:16 V Terezíně by měla voda kulminovat pravděpodobně ve středu mezi 16. a 18. hodinou. Povodeň by měla být asi o metr níž, než kam dosáhla voda v roce 2002. Terezín by tak neměl být zaplaven více než do výšky asi půl metru. Obce Počaply a České Kopisty, které pod Terezín spadají, jsou už ze dvou třetin zatopené.

Následky povodně v roce 2002 v Terezíně zhoršoval špatný stav zdejší kanalizace, ta už je nyní opravená a před velkou vodou zajištěná. "To je velké plus. Při povodni před 11 lety nám voda ještě ani pořádně do města nestoupala, ale najednou nám začalo bublat v kanálech a kanálovými vpustěmi se valily gejzíry špinavé páchnoucí vody, která město zaplavila," připomněla starostka Růžena Čechová.

22:00 Ve Střekově (Ústí nad Labem) se voda brzy přelije přes protipovodňové hráze. "Je to otázka několika desítek minut," řekl ústecký radní Pavel Dlouhý. Střekovské hráze zadrží vodu jen do výšky cca 10 metrů. Hladina Labe podle předpovědi bude ve středu odpoledne nebo večer kulminovat na úrovni 11,1 metru. V Ústí nad Labem skončila evakuace. Domov opustilo na 3700 osob.

21:50 Hladina rozvodněné Mrliny ve Vestci na Nymbursku klesá pomalu, obec je stále evakuovaná. Lidé do svých obydlí chodí jen pro léky nebo nakrmit zvířata a zase odcházejí. Kdy se do obce vrátí život, je otázkou. V korytě Mrliny klesá voda velice pomalu, poklesla teprve o devět centimetrů. Mimo vesnici je to lepší, tam to kleslo možná o půl metru," uvedl místostarosta Jaroslav Jeník. Obec podle něj muselo opustit asi 280 lidí, zůstaly jen čtyři desítky mužů.

Povodeň v Mělníku
Povodeň v Mělníku | Foto: Daniel Poláček

21:40 Hořín u Mělníka je pod vodou, která se přelila přes hráze. Nejhorší situace je v místních částech Zelčín a Vrbno, které jsou kompletně Zaplavené. "Tam je to na úrovni povodní v roce 2002," komentoval situaci starosta Jaroslav Vrba. V samotném Hoříně byla nejdříve zaplavena jedna ulice a křižovatka, během dne se ale voda rozlila i do zbylých míst.

"Hořín je pod vodou a je odříznut od světa. Takže jedině lodí," řekl starosta. Lepší situace je v Brozánkách, kde je zaplavena jen stará část, která je nejblíže k vodě. Všech 700 obyvatel muselo být evakuováno.

21:28 Praha má nejhorší nápor za sebou a připravuje se na odstraňování škod a protipovodňových opatření. Důležitá dopravní tepna Strakonická by se podle člena krizového štábu Jiřího Vávry mohla částečně otevřít ve středu od devíti hodin ráno. „Pokud vše půjde podle předpokladů, otevřely by se dva pruhy na levé straně, měla by tam jet i MHD," řekl Vávra. S demontáží mobilních hrází se začne nejdříve v okrajových částech Prahy, na centrum přijde řada pravděpodobně až o víkendu.

21:15 Na odstranění škod po záplavách v obcích a městech by mělo jít 5,3 miliardy korun, oznámil premiér Petr Nečas (ODS). Z toho čtyři miliardy korun jsou podle něj připraveny v letošním státním rozpočtu a 1,3 miliardy půjde z fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic a železnic. Částka není konečná. "Samozřejmě předpokládáme, že těch prostředků bude potřeba více a vláda jich také víc vyčlení," zdůraznil předseda vlády.

21:05 Křešice na Litoměřicku teprve očekávají kulminaci Labe. Maxima by hladina řeky měla dosáhnout kolem půlnoci. Většina obce už je zatopená, v domovech zůstalo podle informací ČT pouze 12 lidí.

20:45 - Labe v Mělníku kulminuje, přetečení hrází už nehrozí. Protipovodňová zábrana ale protéká. "Zatím je to malý potůček. Zajistili jsme to pytli. Předpokládáme, že jsme to nějak stabilizovali. Co bude dál, nejsme schopni odhadnout," popsal problémy s protékáním hráze starosta Ctirad Mikeš (ČSSD).

Bariérám, které chrání části Mělníka Pškovku a Mlazice před velkou vodou, hrozilo přetečení. "Už jsme v podstatě za kulminací, to znamená, že jsme to ustáli. Jsme zhruba deset centimetrů pod korunou hráze," konstatoval Mikeš.

Fotogalerie: Mělničtí čekají na vlnu z Prahy, hráze jsou téměř plné

20:30 - Labe v Litoměřicích by mělo kulminovat zřejmě ve středu brzy ráno ve výšce zhruba deseti metrů. Lidé postižení povodní se tu již mohou hlásit o dávky hmotné nouze. Diecézní charita začne shromažďovat materiální pomoc. Vyplývá to z večerního jednání povodňového štábu, o kterém informovala mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.

20:26 - Kvůli vydatnému dešti byla v úterý přerušena dodávka vody do obcí Horní Loděnice, Jívová a Hraničné Petrovice v severní části Olomoucka, ve kterých žije zhruba 800 obyvatel. Pitnou vodu do těchto tří obcí přivezou cisterny.

20:13 Labe v Mělníku kulminuje, přetečení hrází už nehrozí. Protipovodňová zábrana ale protéká. Kdyby se protrhla, povodňová vlna projde přístavem, obytných budov se však nedotkne. Před 20:00 to řekl starosta Ctirad Mikeš (ČSSD).

20:07 - Návrat Labe do koryta v Ústí nad Labem po kulminaci potrvá přibližně pět dní. Řeka má ve městě kulminovat ve středu odpoledne na 11,3 až 11,5 metru. Bude dosaženo stoleté vody. Vyplývá to z jednání Krizového štábu Ústeckého kraje. V 19:20 byla hladina Labe v Ústí nad Labem na 996 centimetrech.

Ústecký kraj počítá s úhradu svozu povodňového odpadu a chystá se také zřídit speciální povodňové konto, na které budou moci přispívat podniky i občané a jehož výtěžek bude rozdělen nejpotřebnějším. "O jeho zřízení by měla rada kraje rozhodnout ve středu," sdělila mluvčí.

Protipovodňové přípravy v Ústí nad Labem.
Protipovodňové přípravy v Ústí nad Labem. | Foto: Marek Danč

19:55 - Městská knihovna v Praze uzavřela během povodní tři své pobočky. Budova ústřední knihovny na Mariánském náměstí a pobočka Holešovice mají zcela vyklizené suterénní prostory, včetně demontovaných sedaček a technického vybavení sálů. Zavřená je také knihovna v Michli. Voda se zatím nedostala do žádné z nich, informovala v úterý mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Pobočky budou uzavřeny pravděpodobně i příští týden.

19:40 - Voda v Kralupech nad Vltavou začala klesat. Během úterního odpoledne ustoupila o 5 až patnáct centimetrů. V 18:00 zasedl opět krizový štáb, řekl starosta města Petr Holeček.

19:31 - "Jihočeský kraj již žádá o prostředky pro likvidační práce," uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Hasičský záchranný sbor zahájí podle ní rozvážení vysoušečů, v tuto chvíli je jich k dispozici 3000, ale je pravděpodobné, že bude potřeba ještě doobjednat.

19:30 - V zaplavených oblastech Čech pomáhá přes 20 000 hasičů, kteří od začátku povodní k dnešnímu poledni řešili 4421 událostí. Většinou šlo o technickou pomoc v souvislosti s povodněmi a pomoc při evakuaci občanů. Spolu s hasiči jsou v terénu i vojáci, k dispozici mají i několik vojenských vrtulníků.

19:28 - "V Ústí nad Labem stále probíhá stavění a upevňování hrází z pytlů v dosud vodou nezasažených částech v centru města. Čeká se na hlavní povodňovou vlnu," popsala situaci k 18:00 mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. V Ústí je připraven k použití jeden plovoucí transportér, další dva ve Středočeském kraji. V místech, která se se záplavami stále potýkají, hasiči pomáhají s odčerpáváním vody. V oblastech po povodni odstraňují vodu a bláto ze sklepů a níže položených oblastí.

19:17 - Čtrnáct profesionální záchranářů ze Šumavy přijelo pomáhat na Litoměřicko. Členové Šumavské informační a strážní služby v úterý ráno zavolali ministrovi životního prostředí a předsedovi Ústřední povodňové komise Tomáši Chalupovi  se slovy "na Šumavě není nic potřeba, co je potřeba?". Uvedl to mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík s tím, že nabídky na pomoc využilo právě Litoměřicko.

"Na starosti budou mít v Litoměřicích a okolních obcích, jako je třeba Terezín, noční hlídání objektu, pomoc při kulminaci povodně a likvidace jejich následků," informoval mluvčí.  "Šumava není jen zákon, park a kůrovec. Jsou to konkrétní lidé, kteří chtějí pomoci, když je potřeba," říká Chalupa. "Jsme rádi, že můžeme pomoct. Na Šumavě povodně nejsou tak hrozné, abychom nemohli být jinde, kde nás potřebují více," dodal náměstek národního parku Tomáš Fait.

19:03 - Hrázím, které chrání části Mělníka Pškovku a Mlazice před velkou vodou, hrozí v těchto hodinách přetečení, řekl starosta Ctirad Mikeš. Hladina řeky bude podle něj na maximální úrovni okolo 21:00, měla by vystoupat na 950 centimetrů. Mezní hodnota hráze je 955 centimetrů. Původně se kulminace v Mělníku předpokládala kolem 18:00. V místě platí extrémní stupeň povodňového ohrožení, v lokalitách Staré Mlazice a Pšovka, kde žije asi 1500 lidí, v úterý ráno vyhlásili evakuaci.

18:43 - Povodí Vltavy k 18:00 dokončilo dnešní postupné snižování odtoku z Vltavské kaskády o 400 metrů krychlových za sekundu. Rozhodnutí ministra zemědělství Petra Bendla by mělo pomoci ochránit před zaplavením Ústí nad Labem a další města. Toto snížení by v Praze na Vltavě mělo ve středu ráno představovat průtok zhruba 2700 metrů krychlových za sekundu. Nyní proteče v Praze na Vltavě zhruba 2870 metrů krychlových za sekundu, řekla mluvčí Povodí Labe Michaela Pohůnková. Nechranická přehradě na Ohři rovněž na pokyn Bendla snížila odtok o 50 metrů krychlových za vteřinu.

18:33 - Ničivé záplavy v Česku pokračují, dále se bude zvedat hladina dolního toku Labe. Naopak průtok Vltavy a Berounky už by se neměl výrazně zvyšovat. Výstraha před povodněmi s extrémním stupněm nebezpečí nyní platí v Praze, středních Čechách, Plzeňském, Jihočeském, Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Záplavy si vyžádaly zřejmě už osmou oběť. Premiér Petr Nečas (ODS) oznámil, že na odstranění škod v obcích a městech by mělo jít 5,3 miliardy korun. Praha předběžně vyčíslila škody na stovky milionů korun. Pojišťovny mají po záplavě hlášeny tisíce škod, odhadují je na miliardy korun.

18:10 - Česká republika bude při čerpání prostředků z evropského Fondu solidarity spolupracovat se Saskem a Bavorskem, dohodli se v úterý telefonicky premiér Petr Nečas (ODS) a předseda saské vlády Stanislaw Tillich (CDU). Oba politici spolu hovořili také o koordinaci protipovodňových opatření na Labi. "Voda, která proudí v Drážďanech, pochází z 95 procent právě z Labe," připomněl vládní mluvčí. Drážďany se na největší příval letošní povodně teprve připravují, podobně jako například české Ústí nad Labem.

ČR chce spolu se dvěma spolkovými zeměmi spolupracovat při čerpání peněz z evropského Fondu solidarity. Unie už v pondělí dala najevo, že ČR, Rakousko i Německo by měly mít nárok na pomoc z Fondu solidarity. Tento fond hradí část škod způsobených živelními pohromami, takže je dlouhodobější. Státy mají deset týdnů na vyčíslení škod a na podání žádosti o pomoc, kterou pak musí schválit Evropský parlament i členské státy unie.

17:53 - V Ústí nad Labem přestal jezdit speciální vlak do čtvrti Vaňov, důvodem je odpolední uzavření ústeckého hlavního nádraží. Lidé mohou místo něj využít pravidelné osobní vlaky. Vlak na Střekov jezdí podle potřeby, dříve zveřejněný jízdní řád neplatí. Informovala o tom mluvčí města Romana Macová. Uzavřeným hlavním nádražím budou vlaky jen projíždět, cestující budou nastupovat a vystupovat na nádraží Ústí nad Labem-západ.

"Dopravu cestujících zajistí pravidelné osobní vlaky, které budou zastavovat na provizorní zastávce u železničního přejezdu," uvedla mluvčí. Druhý speciální vlak, který spojuje s centrem města Střekov, už nebude jezdit podle dříve vyhlášených jízdních řádů. "Důvodem zrušení jízdních řádů je větší operativnost dopravy. Vlaky budou vyjíždět podle potřeby, prakticky hned, jak se naplní," dodala Macová. Poslední v úterý vyjede ve 23:40, ve středu první asi ve 04:30.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

17:43 - V Ústeckém kraji jsou už kvůli záplavám tisíce domácností bez elektřiny, plynu i pitné vody. Energetici v úterý kvůli velké vodě vyhlásili až do odvolání stav nouze pro okresy Děčín, Litoměřice a Ústí nad Labem. V regionu už bylo z bezpečnostních důvodů od elektřiny odpojeno na 6000 domácností, a jak voda stoupá, bude jich přibývat, informovala severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Odběratele preventivně odpojují i plynaři, "Máme 1592 odpojených domácností, valná většina z nich je na Litoměřicku a Ústecku," řekl severočeský mluvčí RWE Pavel Zajíc. Jde podle něj hlavně o domácnosti, které se musely evakuovat. "Zatím stále neevidujeme větší poškození plynárenských zařízení RWE a daří se nám udržovat dodávky do obydlených objektů bez omezení," dodal. Lidé by podle něj neměli zapomínat, pokud jsou evakuováni, uzavřít hlavní uzávěr plynu. V případě dotazů mohou kontaktovat linku 1239, kterou firma posílila.

17:35 - Policie v 18:00 uzavře pro nákladní tranzitní dopravu silniční most v Roudnici nad Labem, rozvodněný tok tak bude možné na území Ústeckého kraje přejet jen po mostě Generála Chábery v Litoměřicích. Uzavřené jsou oba mosty v Ústí nad Labem, most ve Štětí i druhý most v Litoměřicích. Večer už nejspíš nebude možné Labe přejet ani v Děčíně, kde je zatím most otevřený. Novinářům to v úterý řekl vedoucí odboru služby dopravní policie Ústeckého kraje Jiří Ušák. Auta bude policie odklánět i přes Německo, po dálnici D8 půjde jet bez dálniční známky.

17:26 - Povodně v Praze budou podle odhadů stát stovky milionů korun. Jde o předběžný odhad nákladů i povodňových škod, řekl po jednání krizového štábu zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). "Pevně doufám, že konečný účet nepřesáhne miliardu korun," uvedl. Největší finanční ztráty podle něj způsobila velká voda v zoo, která je ze třetiny zaplavená. Praha požádala o pomoc ministerstvo financí.

Nejvážnější situace je podle krizového štábu v Lahovicích, Modřanech, v Libni a také na Zbraslavi. Evakuováno bylo doposud zhruba 750 lidí, z toho nejvíc z Modřan. Těm, kteří přišli o střechu nad hlavou, nabídne Praha náhradní byty. Uvolnila jich pro tuto situaci asi stovku.

17:24 - V hlavním městě je podle meteorologů Vltava po kulminaci a velmi zvolna klesá zároveň se snižováním hladiny na Berounce a také kvůli poklesu řízeného odtoku z Vltavské kaskády. Vodoměrná stanice v pražské Chuchli kolem 16:00 hlásila pětimetrovou hladinu a průtok těsně pod 3000 m3/s. Proti ranní kulminaci v Praze tak hladina klesla zhruba o 40 centimetrů a průtok téměř o 300 m3/s.

17:23 - Stav ohrožení trvá zhruba na 35 místech českých řek, v Mělníku u soutoku Labe a Vltavy platí extrémní stupeň ohrožení. Z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k 16:00 vyplývá, že zatímco hladiny Vltavy a jejích přítoků většinou klesají a postupně se na těchto tocích snižují také průtoky, na Labi od jeho soutoku s Vltavou hladina i průtok roste.

"Tok Labe pod soutokem s Vltavou stoupá, předpokládaná kulminace v Mělníku bude dnes ve večerních hodinách na úrovni 950 cm a 4000 metrů krychlových za sekundu," uvedl ČHMÚ. V Ústí nad Labem předpokládá vzestup na maxima ve středu večer, hladina by měla vystoupat na 11,1 až 11,5 metru a průtok až na 4300 m3/s. Kolem 16:00 zde byla hladina skoro na deseti metech a průtok byl těsně pod 3000 m3/s.

17:10 - Hygienici v Ústeckém kraji hlídají šíření infekcí v oblastech zasažených velkou vodou. Vyzývají obyvatele lokalit ležících podél Labe, aby dbali na mytí rukou. V úterý to řekl ředitel krajské hygienické stanice Josef Trmal.

Na stránkách krajské hygienické stanice najdou lidé pravidla základní hygieny po záplavách. Kromě mytí rukou je mezi nimi i ochrana kůže. "Je nutné používat ochranné prostředky, aby se lidé vyhnuli ohrožení leptospirózou," uvedl Trmal.

17:08 - Obyvatelé Prahy 9 už začali s odklízením škod, které v minulých dnech způsobila rozvodněná říčka Rokytka. Čerpají vodu ze sklepů a garáží, začali vysoušet. Rokytka tentokrát překvapila i obyvatele, kteří v její blízkosti bydlí desítky let. Podle nich byl nástup povodně velmi rychlý. Mnozí tak nestihli ani postavit hráze z pytlů s pískem.

Rokytka se na pomezí Hrdlořez a Hloubětína rozlila v noci na pondělí. Zaplavila několik rodinných domů v ulici Za Mosty a v okolí ulice Pod Smetankou, v bytových domech v Hrdlořezské ulici natekla do garáží.

17:05 - Hlavní nádraží v Ústí nad Labem už odřízla voda, vlaky přes něj sice dál projíždějí, lidé ale vystupují a nastupují na západním nádraží. Projíždět se přes hlavní železniční stanici dá díky tomu, že koleje jsou výš než cesty k nim. ČTK to řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský. V Ústeckém kraji, který je momentálně záplavami asi nejohroženějším regionem, vlaky podle něj jezdí, například právě v Ústí jich dráhy naopak vypravily víc, aby nahradily uzavřené silnice.

16:58 - I když voda v jižních Čechách pomalu klesá, podle mluvčího krajské policie Milana Bajcury je ještě řada úseků silnic druhé a třetí třídy neprůjezdná. Na Českobudějovicku to je silnice mezi obcemi Roudné - Vidov a Plav. Na Jindřichohradecku mezi obcemi Lásenice a Vydří a mezi Suchdolem nad Lužnicí a Klikovem.

Na Prachaticku je podemletá silnice mezi obcemi Protivec a Zelený Kříž. Na Strakonicku jde o uzavírku silnice mezi Bavorovem a Netolicemi a mezi Vodňany a Radomilicemi. Na Táborsku platí omezení ve Veselí nad Lužnicí. U Mladé Vožice je poškozená hráz rybníku Žahour, na silnici u Plané nad Lužnicí směrem na obce Košice přetéká hráz rybníku Koberný, u obce Drahonice je podemletá silnice.

16:55 - S výjimkou středního úseku Lužnice a dolní Nežárky už kulminovaly všechny toky v povodí horní Vltavy po Orlík. Pondělní déšť na některých místech zastavil pokles hladin a způsobil jejich krátkodobý vzestup. Dnes ráno se zvedala hladina horní Nežárky, ale už byla pod úrovní maxima z předchozích dnů, řekla českobudějovická hydroložka Kateřina Štěrbová. Podle Povodí Vltavy platí některý ze stupňů povodňové aktivity na celkem 13 tocích, třetí - nejvyšší v podvečer na devíti.

16:49 - V tuto chvíli nejsou informace, že by mohla kvůli povodním hrozit kontaminace vod z velkých průmyslových podniků v Kralupech nad Labem. Po jednání na místním krizovém štábu to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Klíčové podle něj nyní je, aby po kulminaci Vltavy začala klesat hladina řeky a bylo možné začít odčerpávat vodu ze zatopených prostor a sklepů.

Starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (STAN) se v noci obrátil na krajský krizový štáb s žádostí, aby Povodí Vltavy co nejméně odpouštělo vodu z přehrad na Vltavské kaskádě. "Domníváme se, že jednou z příčin toho, že Kralupy a okolí jsou sužovány neustále stoupající vodou je i to, že se dle našeho názoru velmi nebezpečně upouští přehrady. Argumentovali jsme tím, že tady by šlo o životy," řekl Holeček.

16:30 - V úterý dopoledne podruhé zasedal Krizový štáb Plzeňského kraje. Kromě Radbuzy již všechny řeky kulminovaly, situace v povodí se uklidňuje, informoval krajský úřad. Krizový štáb bude znovu jednat ve středu v 11:30 hod. Veškeré toky jsou podle kraje na sestupu, kulminuje pouze Radbuza na dolním toku.

"Ke středeční 18. hodině bylo 93 obcí Plzeňského kraje zasaženo povodní. Pravidelně aktualizované informace s mapkou postižených obcí jsou k dispozici na webových stránkách PK. Obce zvládají situaci řešit samostatně, nevyžadují pomoc ze strany kraje," informoval úřad v tiskové zprávě.

16:25 - Policisté ve středních Čechách řeší druhý případ rabování. V Chotuticích Kolínsku v pondělí kdosi odcizil šperky z evakuované budovy, které se zřítila stěna. Pachatele se zatím nepodařilo zadržet, řekli mluvčí krajské policie Soňa Budská a šéf kolínských kriminalistů Marek Jirouš. Podobný trestný čin policisté zaznamenali i v Kralupech nad Vltavou. Podle Jirouše se chotutický případ stal v pondělí mezi 07:30 až 15:30.

16:22 - Policie zaznamenala již čtyři případy rabování v souvislosti s povodněmi, dva ve Středočeském kraji, jeden v Ústí nad Labem a jeden v Praze. Zadržení podezřelí jsou podle policejního prezidenta Martina Červíčka zejména recidivisté. Informoval o tom dnes novináře po zasedání Ústředního krizového štábu. Za rabování hrozí až osm let vězení.

Policisté ve třech případech zadrželi údajného pachatele. "Jsou to osoby recidivisté s bohatou kriminální minulostí," dodal Červíček. Podle něj jsou v ulicích dva tisíce policistů navíc. Posílení se týká zejména nočních hodin a policie se soustřeďuje na zajištění majetku. Situaci ale komplikuje přes 150 uzavřených silnic. Červíček také uvedl, že policie dosud zaznamenala sedm obětí povodní a čtyři lidi záchranáři stále pohřešují.

16:16 - Povodí Vltavy postupně snižuje na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla odtok z Vltavské kaskády o dalších 300 metrů krychlových za sekundu. Již po poledni byl odtok snížen o 100 metrů krychlových za sekundu. Snížení odtoku má podle Bendlova záměru před zaplavením ochránit Ústí nad Labem a další města na Labi.

Podle ředitele Dolního Labe Jindřicha Zídka by snížení odtoku vody z Vltavské kaskády mohlo pomoci Mělníku. V Ústí nad Labem se ale nejspíš příliš neprojeví. Podle MZe má snížení odtoku pomoci také Děčínu nebo Zálezlicím.

16:06 - Kromě magistrátem zakázaných parků vydala městská část Praha 6 varování před vstupem do parků na svém území. "Nevím, proč jsme se nedostali na magistrátní seznam. Každopádně jsme vydali varování před vstupem do parků Hvězda, Hadovka a Šárka," řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Na seznamu chybí i vrch Vítkov v Praze 3, kde byl zakázán vstup ještě v pondělí. Praha 3 přesto varuje občany před vstupem do podmáčených parků.

15:49 - O nasazení Hradní stráže na likvidaci následků povodní zatím ústřední krizový štáb nepožádal. Podle mluvčí Hradu Hany Burianové jsou členové Hradní stráže v kasárnách a čekají na pokyny. Orgán se má znovu sejít dnes odpoledne, pak možná rozhodne, kam vojáky ozbrojené složky Hradu případně nasadit.

15:40 - Hořín u Mělníka a jeho místní části zaplavila velká voda, která se přelila přes protipovodňové hráze. Všech 700 obyvatel muselo být evakuováno, řekla členka obecní povodňové komise Zuzana Landsmanová. Voda se podle ní naštěstí jen přelévá, hráze se nikde neprotrhly.

Nejhorší situace je v místních částech Zelčín a Vrbno, které jsou zcela pod vodou. "Tam je to na úrovni povodní v roce 2002," komentoval situaci starosta Jaroslav Vrba. V Hoříně byla zaplavena jedna ulice a křižovatka, v Brozánkách stará část, která je nejblíže k vodě. Evakuováni byli všichni, zůstal jen nezbytně nutný personál. Pro některé lidi přijeli záchranáři na člunech.

15:00 - Policie šetří tři případy rabování, řekl v České televizi policejní prezident Martin Červíček. 

14:47 - Cestujícím z Prahy do Ústí nad Labem České dráhy doporučují využít trať přes Kralupy, Roudnici a Lovosice. Náhradní autobusová doprava v úseku Mělník - Štětí bude zavedena bez přípojů na vlaky. V úseku mezi Liběchovem a Ústím nad Labem se dopravce pokusí provoz vlaků zachovat, naopak mezi Mělníkem a Kolínem dráhy předpokládají, že zajistit provoz všech vlaků nebude možné.

14:45 - Přívalová povodeň v noci na neděli nadělala v krkonošském městečku Svoboda nad Úpou škody za desítky milionů korun. Voda do města ze svahů Černé hory a Rýchor přinesla tisíce tun kamení a zdevastovala silnice a další sítě, vytopila školu, školku, mnoho domů, zničila park. Loni opravená silnice ze Svobody do Janských Lázní je zčásti zničená. Řekl to starosta Jiří Špetla.

Vestec na Mrlině.
Vestec na Mrlině. | Foto: Radek Pecák

14:40 - Energetická společnost ČEZ vyhlásila kvůli povodním v okresech Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín stav nouze. ČEZ Distribuce nemůže na tomto území garantovat plynulé dodávky elektřiny, sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. ČEZ se podle něj bude snažit omezovat dodávky elektřiny jen v nezbytně nutném rozsahu, aby zabránil ohrožení zdraví a majetku.

14:38 - Lidé na Střekově v Ústí nad Labem s obavami sledují hladinu Labe. Ta je už vidět přes protipovodňovou stěnu. "Vypadá to hodně špatně," komentuje situaci místní seniorka. Až k hrázi se dostane jen policie a hasiči. Před domy jezdi evakuační autobusy. Ne všichni ještě své domy opustili, hlásí reportér Aktuálně.cz z místa.

14:36 - Praha má pro lidi postižené povodněmi připravenu asi stovku bytů. Poskytovat je bude těm, kterým voda zcela zničila domovy. Náhradní byty budou moci používat maximálně po dobu jednoho roku. Rozhodla o tom dnes rada města, řekl zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

"Pomoc poskytneme lidem, kteří kvůli velké vodě přišli o střechu nad hlavou," uvedl Hudeček. Kolik lidí bude pomoc magistrátu potřebovat, není zatím jasné. Praha bude spolupracovat s městskými částmi.

14:32 - V Ústeckém kraji jsou už kvůli záplavám tisíce domácností bez elektřiny, plynu i pitné vody. Energetici je odpojují z bezpečnostních důvodů. Během dnešního dopoledne pracovníci ČEZ Distribuce nově vypínali odběratele v Krásném Březně, Sebuzíně, na Střekově, v Českých Kopistech a Kyškovicích na Litoměřicku, řekla mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. Podobně odpojují z bezpečnostních důvodů odběratele i plynaři.

"V současné době je ve čtyřech desítkách měst a obcí Ústeckého kraje vypnuta část vedení nízkého napětí a přes 50 distribučních stanic je bez napětí. Hlavně na Litoměřicku, Ústecku a Děčínsku je v současné době z bezpečnostních důvodů odpojeno přes 4000 domácností," doplnila Holingerová.

14:27 - Během dopoledne se na železnici podařilo zprovoznit tři uzavřené tratě. Provoz byl obnoven v podmáčeném úseku mezi Dasnicemi a Citicemi na Sokolovsku a mezi Novým Bydžovem a Smidary a po dvanácté hodině se po jedné koleji jezdí mezi Protivínem a Ražicemi. Do večera by mohla být zprovozněná trať mezi Křincem a Městcem Králové a Křincem a Kopidlnem na Nymbursku, kde jsou zaplavené mosty. Řekl to mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. Zastavený by od 14:30 naopak měl být provoz na trati mezi Mělníkem a Štětím. Náhradní doprava bude podle Českých drah zavedena.

Celkem je tak podle Kateřiny Šubové z Českých drah po 13:00 mimo provoz sedm tratí, úsek mezi Mělníkem a Štětím bude osmý. Omezení se podle ní týkají většinou regionálních tratí, hlavně úseků blízko Labe a Vltavy.

14:20 - Na řece Trnavě v Hořepníku a Červené Řečici a na Želivce v Poříčí na Pelhřimovsku platila kolem 13:30 podle Povodí Vltavy pohotovost, což je druhý stupeň povodňové aktivity. První stupeň povodňové aktivity vyžadující bdělost je podle webu ČHMÚ na řece Jihlavě ve Dvorcích, Bransouzích a Třebíči-Ptáčově, bdělost je nutná také na Želivce v Želivě na Pelhřimovsku a říčce Šlapance v Mírovce na Havlíčkobrodsku.

Podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové zvýšené hladiny řek nepůsobí v kraji žádné větší problémy. "Protože na většině sledovaných významných toků na území kraje průtoky stagnují, není třeba zasahovat mimořádnými opatřeními do běžného života regionu," uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Vlakové nádraží v Ústí nad Labem.
Vlakové nádraží v Ústí nad Labem. | Foto: Adam Tesarčík.

14:15 - Řeky v Libereckém kraji stále klesají, i Smědá v Předláncích se už vrátila k normálu. Krátce před 13:00 klesla hladina řeky pod 200 centimetrů, což je hranice prvního povodňového stupně, a dál opadá. Ještě v 07:00 na ní přitom platil stav ohrožení. I ostatní toky klesají. První povodňový stupeň platí podle Českého hydrometeorologického ústavu jenom na Ploučnici a Panenském potoce na Českolipsku. Liberecký kraj chce proto požádat o odvolání stavu nouze. Novináře o tom po jednání krizového štábu informoval hejtman Martin Půta.

13:54 - Labe by mělo v Ústí nad Labem kulminovat ve výšce 11,5 metru, to je zhruba o 40 centimetrů méně než v roce 2002. Kulminace má přijít ve středu večer. Vyplývá to z jednání ústeckého krizového štábu, o kterém informovala mluvčí magistrátu Romana Macová.

"Z Povodí Labe přišla zpřesněná předpověď vzestupu hladiny Labe. Řeka by měla ve středu ráno překročit 10,8 metru, kulminovat by měla ve středu večer na 11,5 metru. Dnes před polednem měla 940 centimerů. Je tedy pravděpodobné, že řeka stoupne o více než dva metry," uvedla. Pondělní předpověď přitom kulminaci odhadovala ve výšce 11,3 metru.

Do dnešních 11:00 se evakuovali lidé z oblastí ohrožených vodou. Podle Macové vše bylo v klidu.

13:45 - V zaplavených oblastech Čech pomáhá přes 20 000 hasičů, kteří od začátku povodní k dnešnímu poledni řešili 4421 událostí. Většinou šlo o technickou pomoc v souvislosti s povodněmi a pomoc při evakuaci občanů. Spolu s hasiči jsou v terénu i vojáci, k dispozici mají i několik vojenských vrtulníků.

Zatopená Praha - noční panorama
Zatopená Praha - noční panorama | Foto: Lukáš Forejt

13:41 - V Ústí nad Labem voda dosáhla odbavovacích prostor na hlavním nádraží. Cestující proto budou nastupovat a vystupovat ze západního nádraží. Vlaky budou stanicí jen projíždět, řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

"Pokud Labe dosáhne k jedenácti metrům, bude stále ještě kolejiště nad vodou, odbavovací prostory ale budou nepřístupné," uvedla mluvčí. Pracovníci drah budou proto cestující posílat na západní nádraží, odkud jezdí i vlaky do ústecké části Střekov, která je po silnici nepřístupná. Ústeckým hlavním nádražím projde denně zhruba 15 000 lidí. České dráhy letos v únoru dokončily jeho rozsáhlou rekonstrukci.

13:32 - Odtok z Vltavské kaskády byl dnes po poledni na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla snížen o 100 metrů krychlových za sekundu, potvrdila mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. Snížení odtoku má podle Bendlova záměru před zaplavením ochránit Ústí nad Labem. Podle ředitele Dolního Labe Jindřicha Zídka by snížení odtoku vody z Vltavské kaskády mohlo pomoci Mělníku. V Ústí nad Labem se ale nejspíš příliš neprojeví. Bendl prý zvažuje, že by nařídil snížit odtok z Vltavské kaskády o dalších 300 metrů krychlových za sekundu.

13:17 - Hladina horního toku řeky Dyje kvůli vytrvalému dešti mírně stoupá. Na třech místech na ní platí první stupně povodňové aktivity, bdělost, a to na Moravské Dyji v Janově, dále pak na Znojemsku v Podhradí a těsně pod Vranovskou přehradou ve Vranově-Hamrech. Situace tam i na celé Moravě je ale nadále klidná, řekla mluvčí podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Je možné, že Dyje na horním toku dosáhne i druhého stupně povodňové aktivity.

"Ve Vranovské přehradě jsme v uplynulých dnech snižovali hladinu, aby byla schopna právě v době dešťů zachytit velké množství vody. Stav je dobrý. Pro dosažení původní hladiny v nádrži by musela jít o metr nahoru," uvedla mluvčí.

13:10 - Pražská Ústřední Čistírna odpadních vod zůstává mimo provoz, řekla mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková s tím, že by čistírna měla začít fungovat v řádu dnů. Bubenečská čistírna byla odstavena v pondělí, protože její čerpadla již nezvládala velký přítok vody. Situace, kdy veškeré odpadní a dešťové vody tečou rovnou do Vltavy, nemá podle Dvořákové vliv na kvalitu dodávané pitné vody.

Větrušice
Větrušice | Foto: Jakub Novák

13:06 - Podle předpovědi hydrologů by mohla Jihočeský kraj koncem týdne zasáhnout druhá povodňová vlna. Odhady však tvrdí, že by neměla dosahovat takové síly jako záplavy, které regionem procházejí v těchto dnech. Pro lidi by už neměla představovat velké nebezpečí, řekl Tomáš Vlasák z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

"Často se stává, že povodeň přichází ve dvou vlnách. Pokud by začalo v nejbližších dnech více pršet, znamenalo by to velký problém v tom, že řeky, hráze i potoky jsou už plné vody a stačilo by málo k jejich vylití," uvedl Vlasák.

Dodal, že především na Lužnici se objeví i koncem tohoto týdne zvýšená povodňová aktivita. Určitě prý půjde o 1. nebo 2. stupeň. Podle něj v řekách zůstanou po dobu následujících dvou až tří týdny nadprůměrné průtoky. "A to i v situaci, že by už víc nepršelo," řekl Vlasák.

Podle předpovědi meteorologů koncem týdne zasáhnou Jihočeský kraj přeháňky a bouřky. Ty však většinou nepřináší takové srážkové úhrny jako vytrvalý déšť.

13:03 - Snížení odtoku vody z Vltavské kaskády by mohlo pomoci Mělníku, v Ústí nad Labem se ale nejspíš příliš neprojeví, uvedl ředitel Dolního Labe Jindřich Zídek. Odtok z kaskády má být na žádost ministra zemědělství snížen o 100 krychlových metrů za sekundu.

"Určitý vliv to mít bude. Voda sice vystoupí na určitou úroveň, ale určitě nám to pomůže. Kulminaci to ale výrazně neovlivní," řekl Zídek. Podle něj snížení odtoku nebude hrát velkou roli v Ústí nad Labem, pomůže ale v Mělníku. "Výsledek bude, že protipovodňová opatření Mělník, kde by došlo k havarijnímu znečištění Labe, udržíme na současném průtoku stoleté vody," řekl Zídek.

13:02 - V Povodí Ohře platí na několika místech třetí povodňový stupeň. Nejkritičtější situace je mezi Nechranickou přehradou a soutokem Ohře a Labe. Domovy ale opouští jen jednotlivci v obcích pod přehradou. Řekl to mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. V Lounech evakuace lidí nehrozí.

V Lounech voda zaplavila výstaviště a dosahuje k zahrádkářské kolonii. "Hladina ještě mírně stoupá, a to i kvůli odpouštění z přehrady. V současné době je na úrovni 535 centimetrů a 300 metrů krychlových za sekundu, očekáváme ještě mírný vzestup," řekl lounský starosta Radovan Šabata.

K obytným domům sahá Ohře pod Nechranickou přehradou. "Jsme v kontaktu se starosty jednotlivých obcí. Případná evakuace se týká jen jednotlivců," uvedl Svejkovský. O tom, zda se ještě bude muset odpouštět přehrada, rozhodne povodí večer.

Pohled na Sedlec z bohnické vyhlídky.
Pohled na Sedlec z bohnické vyhlídky. | Foto: Ivan Buben

12:54 - Premiér Petr Nečas (ODS) oznámil, že v letošním státním rozpočtu jsou již nyní vyhrazeny čtyři miliardy korun na odstranění následků ničivých záplav v obcích a městech. Nečas při prohlídce poničených středočeských Zálezlic také uvedl, že ve fondu dopravní infrastruktury je 1,3 miliardy na opravy silnic a železnic. V sedmi českých krajích platí stav nouze.

12:43 - Praha zakázala kvůli záplavám vstup do 29 parků a lesů na území hlavního města. Nejvíce nepřístupných parků je momentálně v Praze 1. Již od neděle platil kvůli velké vodě zákaz vstupu do parků na Petříně, v Zahradě Kinských, Letné, Stromovce a na Vítkově. Zákaz vstupu, pobytu a pohybu ve vybraných parcích platí od dnešních 08:00. Dlouhotrvající deště způsobily plošné a velmi silné podmáčení půdy a lesních porostů. V důsledku toho dochází dokonce i v bezvětří k nekontrolovatelným pádům zcela zdravých stromů. V pondělí usmrtil v parku v Průhonicích padající strom ženu, která venčila psa.

12:40 - V řece Malé Labe ve Strážném na Trutnovsku dopoledne objevila kolemjdoucí tělo mrtvého člověka. Hasiči a policisté se mrtvého nyní snaží z vody vytáhnout. Informovali o tom mluvčí hradeckých hasičů a mluvčí trutnovské policie. Mohlo by jít o další oběť záplav. V celé republice si povodně dosud vyžádaly zřejmě sedm lidských životů. Pohřešováni jsou také čtyři vodáci, kteří se převrhli na rozvodněných řekách.

12:35 - Pokud bude hladina Vltavy nadále klesat, mohl by pražský dopravní podnik otevřít ve středu ráno pět stanic metra, které byly uzavřeny jako poslední v pondělí večer. Řekl to ředitel podniku Milan Křístek. Na lince B jde o stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská, na lince A Muzeum. Průtok ve Vltavě by ale musel klesnout pod 2500 metrů krychlových za sekundu, nyní činí kolem 3000 metrů. Do pátku by mohlo být průjezdné celé metro.

12:25 - Rozvodněné Labe dnes udeřilo v saské Míšni a rozlilo se do historického centra. Místní se teď obávají, kam až voda vystoupá a jestli do města proslaveného porcelánem dorazí předpovídaná povodňová vlna z Česka.

"Drážďany se třesou před českou vlnou," hlásá dnes velký nápis na titulní straně nejčtenějšího německého deníku Bild. "Samozřejmě že i my se třeseme," přiznal majitel stánku s novinami v centru Míšně, která leží asi 25 kilometrů od Drážďan. "Sem ke mně voda určitě nevystoupá, ale o něco níže to určitě schytají, pokud ta vlna z Česka přijde," nepochybuje. Více o situaci v Evropě si můžete přečíst ZDE.

12:13 - "Situace je oproti roku 2002 zatím mnohem lepší. Most, ke kterému v tuto chvíli voda nezasahuje, byl před jedenácti lety zatopený. Evakuovali nás, ale tentokrát ještě ne na lodičce. Jsme ve zvýšeném přízemí, tak to snad zvládneme. Co se týče sklepa, stejně jsem přemýšlela, že ho letos vyklidíme, tak to udělám dřív," popisuje reportérovi Aktuálně.cz situaci v Mělníku Jana Laubová.

Zaplavený Mělník.
Zaplavený Mělník. | Foto: Jakub Novák

12: 08 - V Česku se zvedá vlna solidarity. Lidé chtějí pomáhat, sdružují se i na sociálních sítích a čekají, až budou moci pomáhat. Praha prosí dobrovolníky, aby telefonovali na linku 1234. Podle mluvčí pražského magistrátu se zatím přihlásilo 1500 lidí a další lidé s opadávající vodou stále přibývají. Více si můžete přečíst ZDE.

12:02 - Situace v Křešicích na Litoměřicku je už nyní horší než při povodních v roce 2006. Hladina Labe má ještě dál stoupat, nejspíš se přiblíží stavu při povodni z roku 2002. "Podle mých informací bychom se měli téměř přiblížit povodni z roku 2002. Pravděpodobně bude o půl metru až metr méně," řekl starosta obce Václav Kovařík. Dodal, že hladina Labe tu v roce 2002 vyšplhala do výše 10,35 metru. Nyní je asi na 760 centimetrech. Téměř celé Křešice jsou už podle něj zaplavené.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

11:57 - Kardinál Dominik Duka na svém facebookovém profilu posílá vzkaz všem, které zasáhly povodně. "Modlím se za všechny v blízkosti Labe od Mělnicka až po Hřensko, aby přečkali velkou vodu bez závažných ztrát. Česká katolická charita bude nablízku, připravena pomoci všem potřebným. Na pomoc shromáždila téměř 4 miliony, Arcibiskupství pražské přispělo půl milionem. Děkujeme všem dárcům!"

11:51 - Pražská muzejní noc se kvůli povodním ruší a uskuteční se v náhradním termínu, který bude teprve oznámen. Informovala o tom mluvčí Národního muzea Tereza Petáková. Rozsáhlá kulturní akce se v české metropoli měla pořádat již tuto sobotu 8. června. Dohodly se na tom dnes krizové štáby Magistrátu hlavního města Prahy, dopravního podniku hlavního města a pořadatelé akce.

11:49 - Odtok z Vltavské kaskády se sníží o 100 metrů krychlových za sekundu, nařízení ministra zemědělství Petra Bendla má před zaplavením ochránit Ústí nad Labem. Za současného odtoku, který v Praze na Vltavě představuje zhruba 3000 metrů krychlových za sekundu, podle ministerstva hrozí, že voda překoná ústecké protipovodňové zábrany a zatopí prakticky celé město, uvedlo ministerstvo zemědělství.

"Společně s Povodím Vltavy hledáme způsob, jak odtok snižovat dál, aby se Ústečtí nemuseli obávat, že voda z Labe přeteče přes protipovodňové stěny," dodal Bendl. Snížit odtok z kaskády umožňují mimo klesající hladiny přítoků Vltavy a skutečnost, že v jižních a středních Čechách přestalo pršet.

11:48 - Řeky v Libereckém kraji stále klesají, i na Smědé v Předláncích na Liberecku už platí jen první povodňový stupeň. Krátce po 10:00 klesla hladina řeky pod 220 centimetrů, což je hranice druhého povodňového stupně.

11:43 - Praha má nejkritičtější noc současných povodní za sebou, evakuace se týkala asi 30 lidí v Praze 6, kde v pondělí večer povodňová komise rozhodla o uzavření Papírenské ulice a ulice V Podbabě. Praha 5, Praha 8 a Praha 12, které evakuaci zvažovaly, ji nakonec nevyhlásily. Vltava kulminovala v ranních hodinách, průtok v Rokytce i Botiči klesá.

11:39 - Divadlo pod Palmovkou by mohlo být uzavřeno kvůli škodám po povodních do konce prázdnin nebo až do konce října. Řekl to současný ředitel divadla Petr Kracik. V divadle jsou zatopeny veškeré rozsáhlé sklepy a technické vybavení, které zajišťuje provoz divadla. Kracik uvedl, že se už škody pohybují mezi 15 až 20 miliony korun. Uzavřeny jsou i další pražské scény, galerie a muzea.

11:20 - Tepelná elektrárna Mělník v pondělí kvůli povodním odstavila z provozu bloky, které mimo jiné zásobují Mělník teplem. Částečná dodávka tepla je zajišťována náhradním způsobem. V případě dalšího stoupání Labe bude odstaven blok, který zásobuje teplem Prahu, uvedl ředitel elektrárny Miroslav Krpec.

11:18 - V Litoměřicích je v různých zařízeních ubytováno celkem 291 evakuovaných osob, nejvíce jich přijala nemocnice. Ta nyní přijímá už jen akutní případy a odkládá některé operace. Informovala o tom mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová. Město se připravuje na povodeň podobnou velké vodě z roku 2002, kdy hladina Labe stoupla na 11 metrů. Nyní by měla kulminovat asi o metr níž.

11:14 - Do středečního rána naprší v Čechách už jen do pěti milimetrů srážek, v Jeseníkách a Beskydech však až 35 milimetrů. Ve středu pak má na horách na východě spadnout dalších 20 milimetrů. Počítá s tím aktuální předpověď Českého hydrometeorologického ústavu. Zatímco od západu Čech by se mělo během noci vyjasňovat, na Moravě se mohou vyskytnout i bouřky.

Pro Moravu hlásí meteorologové do středečního rána průměrné srážky do 18 milimetrů. Nebe dnes zůstane zatažené, místy s deštěm a ojediněle i s bouřkami, zejména na severovýchodě republiky. Také v noci má pršet hlavně na Moravě, zejména v Beskydech a Jeseníkách.

Ve středu pak budou v Čechách stejné úhrny jako dnes, tedy do pěti milimetrů, v Jeseníkách a Beskydech do 20 milimetrů.

11:08 - Velká voda v Jihočeském kraji stále hrozí Veselí nad Lužnicí. Hladina Nežárky na soutoku s Lužnicí ve městě na Táborsku by měla kulminovat ve středu odpoledne nebo večer. Povodí Vltavy se snaží zadržet vodu z Lužnice v rybníku Rožmberk, aby tím snížilo její přítok do Veselí. Řekli to členové krajské protipovodňové komise po jejím ranním zasedání.

"Provedli jsme na Rožmberku mimořádnou manipulaci. Ta spočívá v tom, že do rybníka budeme připouštět 40 metrů krychlových za vteřinu a odtok z Rožmberku bude pět metrů krychlových," uvedl ředitel hornovltavského závodu Povodí Zdeněk Zídek.

Foto: Lukáš Marvan.

11:06 - Galerie hlavního města Prahy odhaduje zatím škody po povodni na 30 milionů korun. Zaplavená je část areálu trojského zámku, budovy i zeleň. Dosud přitom neskončily opravy zámku, které si vyžádaly povodně před 11 lety. Stály již přes 60 milionů korun, řekla mluvčí galerie Kristýna Kočová.

10:56 - V Ústeckém kraji muselo opustit domov zhruba 6000 lidí. Evakuace končí na Litoměřicku, z bytů a domů odchází ještě obyvatelé Ústí nad Labem a Děčína. Po jednání krizového štábu to řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Povodně si v regionu zatím nevyžádaly žádnou oběť ani těžké zranění. V plné pohotovosti jsou všechny složky záchranného integrovaného systému. "Nabídli nám pomoc i z krajů, kde velkou vodu nemají, ale využijeme ji asi až při odstraňování následků povodní," uvedl Bubeníček.

Prioritou je podle hejtmana kromě evakuace lidí zachování v provozu posledních dvou mostů přes Labe v kraji. Uzavřeny jsou už oba silniční mosty přes řeku v Ústí nad Labem, spojnice břehů v Děčíně i starý most v Litoměřicích. "Pro osobní dopravu a záchranáře zůstává otevřen nový most v Litoměřicích a most v Roudnici nad Labem," upřesnil Bubeníček.

10:54 - Liberecký kraj požádá o odvolání stavu nouze. Na žádné řece v kraji už není stav ohrožení. Řekl to po zasedání krajského krizového štábu hejtman Martin Půta. "Obrátím se dnes na centrální krizový štáb České republiky s tím, že na území kraje již není zapotřebí, aby fungoval stav nouze. Aby prostředky, která vláda vyčlenila, byly použity do krajů, kde je situace výrazně horší," uvedl hejtman.

10:53 - Po Obvodním soudu pro Prahu 1 dnes kvůli povodním vyhlásil stav nouze i Obvodní soud pro Prahu 7, který sídlí ve stejném bloku budov v centru metropole. Ostatní pražské soudy fungují v normálním režimu. Obecně platí, že pokud se někdo z předvolaných lidí nemůže kvůli záplavám dostavit k jednání, měl by se telefonicky omluvit.

10:48 - "Povodeň nás nezlomí. Zoo Praha bude již zítra opět otevřena, byť přístupná bude pouze její horní část. V žádném případě k nám, prosím, zatím nejezděte autem," řekl ředitel Miroslav Bobek.

10:32 - Uvolněný ponton v Žlutých lázních v Praze zajistí hasiči a potápěči ocelovým lanem ke stromům. Situaci vyvolanou povodní řešil již v noci na dnešek krizový štáb, mezi dalšími variantami bylo upevnění k tanku, nebo zásah z vrtulníku, odstřelení a potopení. O vývoji informovala mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

10:27 - Nemocnice Na Františku, která v neděli kvůli hrozbě povodní evakuovala pacienty, nemusela dnes v noci zatopit kotelnu, aby zabránila proniknutí záplavové vody do budovy. Ještě v pondělí večer tuto variantu zvažovala, ale ani kulminace Vltavy na 3200 metrech krychlových za sekundu nemocnici neohrozila. Teď by už Vltava měla jen klesat. Nemocnice čeká na signál, aby začala chystat návrat pacientů. Pražské záchrance nepřibylo v souvislosti s povodněmi výjezdů.

10:24 - Řeky v Libereckém kraji stále klesají, i na Smědé v Předláncích na Liberecku už mohli odvolat stav ohrožení. Po 09:10 tam hladina řeky klesla na 220 centimetrů. I na ostatní toky se vracejí do normálu. Ploučnice v České Lípě už klesla na první povodňový stupeň. Ten podle Českého hydrometeorologického ústavu platí ještě na Panenském potoce v Pertolticích. Ostatní toky jsou už v normálu.

Ústí nad Labem.
Ústí nad Labem. | Foto: Lukáš Marvan.

10:21 - Tisíce domácností v Čechách zůstávají kvůli povodním bez dodávek elektřiny. Energetici odpojili desítky transformátorů ve Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji a v Praze. V evakuovaných oblastech jsou uzavřeny i hlavní uzávěry plynu.

Společnost ČEZ oznámila, že k dnešnímu ránu její technici odpojili ve Středočeském kraji 104 transformátorů, přičemž ke každému z nich je připojeno zhruba 80 odběrných míst. V Ústeckém kraji je odpojeno 34 transformátorů, v Královéhradeckém čtyři. Technici ČEZ vypnuli i některé úseky vedení nízkého napětí v postižených oblastech, týká se to celkem 62 obcí.

V Praze je mimo provoz zhruba 70 transformátorů, což představuje přibližně 5000 odběrných míst. "Některé stanice se podařilo během noci zprovoznit, ale jiné se kvůli postupující vodě musely vypnout, počet tedy zůstává zhruba stejný jako v pondělí," řekl ČTK mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec.

10:11 - Pražská policie kvůli záplavám posílila hlídky, v ulicích má asi 1000 lidí. Dohlížejí zejména na plynulost dopravy, ale pomáhají i s evakuací, se stavbou protipovodňových bariér nebo hlídáním evakuovaných domů. V Praze zatím nebyl zaznamenán žádný případ rabování, policie kvůli povodni neeviduje ani žádného pohřešovaného člověka, řekla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

10:06 - Hasiči v noci na dnešek ve středních Čechách evakuovali 668 lidí. Voda z protrženého rybníku na Nymbursku vytekla do polí, obce byly zasaženy částečně. Informovala o tom mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková a starostové obcí Vestec a Křinec na Nymbursku. Povodeň podle Kostkové nejvíce zasáhla území Říčan, Černošic, Sedlčan, Poděbrad, Kolína, Českého Brodu, Berouna, Kralup nad Vltavou, Mělníka, Neratovic a Nymburka. V nočních hodinách byla mimo jiné evakuována městská část Neratovic-Mlékojedy.

10:02 - Povodňová situace v Praze je po ránu stabilizovaná, průtok Vltavy by se měl v průběhu dne ustálit na 3000 metrů kubických za sekundu. Opadla velká voda, která se prohnala řekou Rokytkou a Botičem. Po jednání krizového štábu řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Problémy v dopravě jsou hlavně na Smíchově, kde se tvoří kolony aut a nemůže tudy projíždět HMD. Krizový štáb proto ráno rozhodl o částečném odstranění protipovodňových zábran pod Palackého mostem. Připraven je sanační tým, který bude pomáhat s odstraňováním povodňových škod.

"V současné chvíli nedochází k výraznému poklesu hladiny Vltavy, ale klesají hladiny přítoků, kam je nyní soustředěna pomoc," uvedl Hudeček. Připraveno je 300 hasičů a vojáků, kteří už pomáhali se stavbou protipovodňových bariér. Krizový štáb se znovu sejde v 15:00.

9:51 - V Ústeckém kraji jsou kvůli záplavám stovky domácností bez elektřiny. Energetici je odpojují z bezpečnostních důvodů. V noci na dnešek vypínali elektřinu v některých částech Ústí nad Labem a okolí, na Litoměřicku či ve Hřensku. Informovala o tom mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

"Nově jsme byli nuceni vypínat odběratele na Střekově v Ústí nad Labem, v Neštěmicích, Dolních Zálezlech, Velkých Žernosekách, Mlékojedech, Povrlech, Dobříni na Roudnicku i další odběratele v Litoměřicích, Křešicích, Hřensku a v Dolním Žlebu," vyjmenovala.

Ústí nad Labem v úterý v 7:00.
Ústí nad Labem v úterý v 7:00. | Foto: HZS Ústeckého kraje

9:37 - Náhradní tramvajová a autobusová doprava v Praze, která byla nasazena místo uzavřených linek metra, funguje podle plánu. Potvrdil to krizový štáb hlavního města i dopravní podnik. Nejvytíženějším úsekem tramvajového provozu je dnes oblast Radlická, kde kapacita tratí nedovoluje větší nasazení vozů pro plynulost dopravy. Od nočních hodin je mimo provoz tramvajová trať mezi Palmovkou a Kobylisy.

V hlavním městě je celkem 56 uzavírek, pro auta je uzavřený Libeňský most, auta nejezdí ani po Smetanově nábřeží. Policisté budou na vybraných křižovatkách řídit dopravu tak, aby zajistili přednost autobusům a tramvajím - VÍCE ZDE.

9:33 - Situace v Plzni se zlepšila. "Úslava i Úhlava mají pěkné poklesy. Jediná řeka, která stoupá, ale jsou to centimetry, je Radbuza. Dnes ještě lehce stoupat bude," řekla Dagmar Svobodová z povodňové komise. Nejhorší situace byla na Roudné, kde byla až desetiletá voda, a v Koterově, jehož ulice, stejně jako v Doudlevci, už voda opustila. Do domů na Roudnou v Luční ulici se budou lidé vracet od středy. Škody budou spíše na komunikacích a sítích. Dnešní srážky už nemají zvýšit hladiny a průtoky.

9:21 - V Lužci nad Vltavou na Mělnicku se ráno protrhl Vraňansko-hořínský plavební kanál. Byla nařízena dobrovolná evakuace, při které obec opustila asi polovina obyvatel. Řekla to pracovnice obecního úřadu. V obci podle dostupných informací z internetu žije přes 1400 lidí. Hladina řeky je podle pracovnice jen o málo nižší než při povodních v roce 2002, které obec také zasáhly. Zatím nebyla vyhlášena povinná evakuace. "Zatím se hladina v kanálu a obci drží na stejné výši. Podle mě je tak půlka obce pryč a ze zaplavených oblastí jsou všichni pryč," uvedla pracovnice obecního úřadu. Podle dostupných informací odešlo už 620 lidí.

9:07 - V Mělníku ráno kvůli vzestupu Labe vyhlásili evakuaci lokalit Staré Mlazice a Pšovka, kde je kolem 240 domů a 1500 lidí. Jde o preventivní evakuaci. Tyto části chrání před stoletou vodou protipovodňové bariéry, které zatím mají rezervu, řekl místopředseda povodňové komise Miroslav Neumann. Na Labi u Mělníka od dnešní noci platí extrémní stupeň povodňového ohrožení.

Ohrožené části se nacházejí nedaleko mělnického přístavu na pravém břehu Labe. Voda se tam podle Neumanna sice blíží k hranici devíti metrů, ale protipovodňové bariéry ještě mají rezervu. "Hráz je stavěná na 920 centimetrů. Životy jsou daleko důležitější než mokré baráky," uvedl Neumann.

Foto: Meteopress

9:01 - Hasiči do dnešních 06:00 evakuovali v Čechách před velkou vodou 8340 lidí, z toho 5329 v Ústeckém kraji. Přes tři stovky lidí v povodněmi postižených oblastech zachránili. Většinu českých krajů trápí záplavy od neděle, v noci na dnešek kvůli nim hasiči nejčastěji zasahovali v hlavním městě a ve Středních Čechách, sdělila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

8:48 - Kralupy nad Vltavou žádají kraj o snížení průtoku Vltavské kaskády. Další zvyšování průtoku by ve městě ohrozilo životy a způsobilo další škody, řekl starosta města Petr Holeček. Kraj bude podle středočeských hasičů žádost řešit na zasedání krizového štábu v 10:00. "Velmi nás rozladilo, že Vltavská kaskáda začala více a více vypouštět a my v Kralupech teď cítíme každý centimetr," řekl Holeček. Žádá, aby byl průtok snížen z 3250 metrů krychlových na 2800 metrů krychlových v Chuchli, což v Kralupech pořád znamená padesátiletou vodu.

8:36 - Kvůli záplavám bylo před 08:00 zcela uzavřeno v ČR celkem osm úseků železnice. Ovšem také na dalších tratích může docházet ke zpožděním, snížení rychlosti či odklonům vlaků. Ráno to sdělila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Omezení se podle ní týkají většinou regionálních tratí, hlavně úseků blízko Labe a Vltavy - VÍCE ZDE.

8:33 - První stupeň povodňové aktivity vyžadující bdělost platí v úterý ráno v Kraji Vysočina na šesti místech. Řeka Jihlava má zvýšený průtok v Batelově, Dvorcích, Bransouzích a Třebíči-Ptáčově, bdělost je nutná také na Želivce v Želivě na Pelhřimovsku a říčce Šlapance v Mírovce na Havlíčkobrodsku. Podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové zvýšené hladiny řek nepůsobí v kraji žádné větší problémy.

8:20 - Tramvajová doprava byla zastavena v Praze 8 mezi Libní a Kobylisy. Voda na Elsnicově náměstí v Libni ohrožuje tramvajovou trať. Potvrdila to mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová a dispečeři dopravního podniku (DPP). Trať je zaplavená u přemostění Botiče. Mezi Kobyliským náměstím a Palmovkou jezdí náhradní autobusy. Z Kobylis do Ďáblic pak náhradní tramvajová linka, řekl dispečer DPP. Potíže nadělala voda dopravnímu podniku i na tramvajové trati mezi Braníkem a Modřany. Tady musel DPP zastavit provoz v pondělí zhruba v 10:00.

Zálezlice
Zálezlice | Foto: Ludvík Hradilek

8:18 - Gorily jsme zatím z povodňové věže nemuseli evakuovat. Snad do před opadnutím vody ani nebude nutné, hlásí z pražské zoo ředitel Miroslav Bobek.

8:13 - Hladiny vodních toků v Královéhradeckém kraji kraji postupně klesají, třetí stupeň povodňové aktivity platí v kraji jen na Cidlině v Novém Bydžově, první stupeň zůstává na řece Úpě ve Zlíči. Během dneška by v kraji nemělo výrazně pršet a vodohospodáři v Královéhradeckém kraji předpokládají pozvolné poklesy vodních stavů. Na Cidlině v Novém Bydžově klesla dnes hladina na 243 centimetrů, což je o 20 cm méně než v pondělí. Na Úpě dosahuje hladina výšky 162 cm, zatímco v sobotu to bylo 219 cm.

8:09 - Vltava v Praze podle vodohospodářů již kulminovala, v 06:00 dosáhl průtok hodnoty 3210 metrů krychlových za sekundu. Ani podle meteorologů nebude v nejbližší době hladina výrazně růst. Nyní v hlavním městě protéká 3190 kubíků vody za sekundu. Situaci dříve komplikoval sílící průtok Berounky, ale i ta již podle ČHMÚ kulminovala a její hladina klesá. Navíc vodohospodáři neplánují upouštět vltavské přehrady.

8:06 - Kvůli záplavám bylo v Česku ráno neprůjezdných 138 úseků silnic. Silnice jsou většinou zaplavené. Nejvíce uzavírek je ve středních Čechách, Praze a v Ústeckém kraji. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. U velké části plánují správci zprovoznění dnes nebo ve středu po odchodu povodňové vlny.

Uzavírky jsou převážně na silnicích druhých a třetích tříd a místních komunikacích v obcích. Uzavřený je mimo jiné 19 kilometrový úsek levobřežní silnice I. třídy číslo 30 mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem a navazující silnice I. třídy číslo 62 z Ústí do Děčína. Kvůli zaplavené I/30 je uzavřený také exit 68 ve směru na Ústí nad Labem.

Na silnici I/15 u Lovosic na Litoměřicku se staví protipovodňové zábrany, takže bude zřejmě po celý dnešek uzavřen úsek o délce 1,5 kilometru. U Nového Boru na Českolipsku hrozí propadnutí podemleté silnice I/9, ale s opatrností lze projet.

V Praze řidiči neprojedou zejména Strakonickou ulicí, Podbabskou a Roztockou, Papírenskou, Modřanskou, Lysolajskou, Povltavskou, po Smetanově nábřeží nebo ulicí Pod Paťankou. Uzavřený je také Libeňský most.

7:58 - Na dvou místech v Karlovarském kraji zůstává druhý stupeň povodňové pohotovosti. Ohře v Karlových Varech - Drahovicích ráno kolísala kolem 250 centimetrů, zatímco obvykle hladina dosahuje asi metru. Na druhý stupeň se ráno opět dostala i Odrava na odtoku z Jesenice. Na dvou místech, v Citicích a ve Svatavě, je ještě první povodňový stupeň. Přítoky Ohře klesají, vyplývá z údajů Povodí Ohře.

Uzavření linek metra kvůli velké vodě zkomplikovalo Pražanům cesty za prací. Snímek z tramvajové zastávky v Radlické, kde byla uzavřena trasa metra B (4. června 2013)
Uzavření linek metra kvůli velké vodě zkomplikovalo Pražanům cesty za prací. Snímek z tramvajové zastávky v Radlické, kde byla uzavřena trasa metra B (4. června 2013) | Foto: Bronislav Pavlík

7:44 - Hladiny řek v Plzeňském kraji od pondělního odpoledne a večera klesají. Platí to i pro největší Berounku. Radbuza a Úhlava v pondělí odpoledne kulminovaly. Řekl dispečer plzeňského závodu Povodí Vltavy Karel Zelenka. Meteorologové zatím v regionu nepředpovídají výraznější deště.

Jediný krátkodobý a přechodný vzestup je na Radbuze v Lhotě před Plzní, kam dotéká pondělní vlna po nočních deštích. "Protože jsou všechny toky na poklesech, tak to rozkolísání nebude výrazné a hodnoty průtoky by se měly dále zhruba držet," uvedl Zelenka. Snížení hladin je znatelné, v některých profilech o desítky centimetrů.

7:40 - Národní knihovna v noci z pondělí na úterý nainstalovala ze sklepů Klementina na nábřeží speciální hadice a čerpadlo. Již v pondělí odpoledne musela knihovna odčerpat vodu z jednoho ze sklepů v traktu Studentského nádvoří, uvedla mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková. Objekt je ohrožen zejména spodní průsakovou vodou.

7:36 - Stoupající hladina vody uzavřela Tyršův most v Litoměřicích a výjezd z města směrem na Terezín a k obchodním centrům. V noci strážníci na člunech evakuovali ubytovnu, řekl městský strážník Dušan Hrubiško.

7:10 - Hladiny jihočeských řek většinou klesají. Voda mírně stoupá jen na Nežárce a na některých místech Lužnice. Třetí stupeň povodňové aktivity stále platí pro 15 vodoměrných stanic, vyplývá z ČHMÚ.

V Klenovicích na Táborsku se od pondělního večera zvedla hladina Lužnice jen o pár centimetrů. Nyní se tam výška hladiny pohybuje kolem 313 centimetrů, což je přibližně o dva metry více v porovnání s normálem.

Nejstrměji roste Nežárka, u obce Hamr na Táborsku její hladina stoupla na 395 centimetrů. V porovnání s pondělním večerem se jedná o rozdíl více než 30 centimetrů. Vysoké hodnoty se drží také u jezu Pilař na Lužnici. Voda tam zůstává už několik hodin přes hranici čtyř metrů.

Tady se ještě před týdnem hrál beachvolejbal. Teď je celý sportovní areál Hamr-Záběhlice v troskách.
Tady se ještě před týdnem hrál beachvolejbal. Teď je celý sportovní areál Hamr-Záběhlice v troskách. | Foto: Zuzana Kleknerová

6:57 - Na třetí povodňový stupeň se zvedla kolem 03:00 řeka Kamenice v Hřensku. Voda ale nepřitekla k vodočtu po Kamenici po proudu, hladina stoupá proti proudu od řeky Labe, uvedl ČHMÚ. Na třetím stupni, tedy ohrožení, jsou v Ústeckém kraji Labe, Ohře v Lounech, Bílina v Trmicích a Flájský potok na Mostecku

6:46 - Stav ohrožení je v Libereckém kraji stále na Smědé v Předláncích ve Frýdlantském výběžku. Druhý povodňový stupeň platí na Ploučnici v České Lípě, stav bdělosti zůstává na Panenském potoce, Lužické Nise a Jeřici. Hladiny řek ale spíše klesají, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

6:32 - V Děčíně nařídili evakuaci většiny ulic, které sousedí s Labem. V městské části Podmokly se to týká kromě obytných domů také kina, velkého obchodního centra či benzinové pumpy v okolí hlavního nádraží. Ve 04:00 vyjel speciální vlak mezi Hlavním a Východním nádražím, který spojil oba břehy. Časně ráno byla hladina ve výšce 831 centimetrů, obvykle tam jsou méně než tři metry vody. Labe stoupne podle nejnovějších prognóz o půl metru méně než v roce 2002, kdy dosáhlo 12,25 metru. Postupně bude v zaplavovaných částech vypínána elektřina.

5:48 - V Praze budou mimo provoz další čtyři stanice metra. Na trase B stanice Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova. Muzeum je uzavřené na trase A, provoz na trase C přerušen není. Podle Pražského dopravního podniku zatím voda na žádném místě do metra nepronikla.

5:32 - Berounka má kulminaci za sebou, už nestoupá.

5:31 - Mezi ústeckou částí Střekov a centrem Ústí vyjede na trať speciální vlak. Silniční spojení je totiž po nočním uzavřením dvou mostů přes Labe přerušeno. Z nádraží Ústí nad Labem Západ v odříznuté části vyjede vlak v půl šesté. Soupravy budou jezdit v půlhodinových intervalech.

"Vlak bude v případě potřeby přepravovat také lidi, kteří budou kvůli svému zdravotnímu stavu potřebovat lékařskou péči. K nádraží Střekov je přiveze sanitka, Labe přejedou ve vlaku a u západního nádraží na ně bude čekat další sanitka, která je odveze do nemocnice," píše se na webu města.

Ve Střekově žije třináct tisíc lidí.

5:08 - Podle České televize se v Zálezlicích na Mělnicku protrhla provizorní hráza a voda zaplavuje další části obce.  200 lidí se evakuovalo, stovka ve vesnici zůstává. Reportáž Aktuálně.cz ze Zálezlic najdete ZDE.

(Povídejte se na fotografie ze Zálezlic)

5:03 - Vltava bude v Praze kulminovat dopoledne pravděpodobně za průtoku zhruba 3300 kubíků vody za sekundu. Smíchov, Karlín, Modřany ani jiné pražské části v tuto chvíli nepočítají s evakuací obyvatel.

4:40 - Moravy a Slezska se problémy s vodou zatím netýkají, ale meteorologové varují, že se během úterý může výrazně zhoršit kvůli dešti  situace v povodí Odry. Může tam nastat druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost.

4:27 - Stav ohrožení trvá na Berounce. Její průtok v Berouně dosáhl po půlnoci 1250 kubíků za sekundu.

4:24 - Praha už podle zastupujícího primátora Tomáše Hudečka nepočítá s velkými evakuacemi lidí kvůli povodni. V Ústí nad Labem a Děčíně evakuace pokračují. Dalších dva tisíce osob má opustit ohrožená místa v Ústí do jedenácti hodin dopoledne. Děčín v pobřežních částech města odpojí elektřinu. Totéž učiní i Hřensko. HLadina Labe by v Ústí měla ve středu dopoledne přesáhnout jedenáct metrů.

Labe v Ústí nad Labem v pondělí večer.
Labe v Ústí nad Labem v pondělí večer. | Foto: Marek Danč

4:07 - Na Labi u Mělníka je vyhlášen extrémní stupeň povodňového ohrožení.  Kulminace řeky v Mělníku se podle dosavadních informací ministerstva životního prostředí očekává v úterý odpoledne na úrovni 3850 kubíků za sekundu. Ve středu by pak řeka měla dosáhnout maxima také v Ústí nad Labem, kde téměř jistě přesáhne 4100 kubíků za vteřinu.

3:53 - Prahou v této chvíli ve Vltavě protéká přibližně 3200 kubíků vody za sekundu. Do úterního dopoledne už se průtok zřejmě výrazně nezvýší. Pražský krizový štáb předpokládá, že postavené zábrany voda nepřekoná. Podle České televize ale u Novotného lávky voda protéká pod zábranami.

3:40 - Hladina Labe v Mělníku vystoupala už na 859 centimetrů a stále stoupá. Průtok je 3730 kubíků za sekundu. Krizový štáb města plánuje evakuaci více než tisícovky lidí z nejohroženějších míst Stará Mlazice a Pšovka.

Patrně nejohroženějším místem na Mělnicku je obec Zálezlice, kde hrozí protržení hráze. Zálezlice zničila povodeň již v roce 2002. Více v reportáži Aktuálně.cz přímo z místa.

2:50 - V oblastech nejvíce zasažených povodněmi nebude v úterý podle meteorologů množství srážek vysoké, a proto zde řeky budou většinou klesat. Vzestup lze však očekávat zejména v dolních částech největších vodních toků - Vltavy a Labe.

Vydatně by mělo pršet v Jeseníkách a Beskydech, kde se počítá s úhrny do 40 milimetrů. V důsledku toho zde hladiny řek mohou dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity.

Stoupat by ještě kvůli odpouštění vody z Orlíku měla Vltava, která má v Praze kulminovat v úterý ráno na průtoku kolem 3300 kubíků za sekundu. Stoupat bude podle předpovědi ministerstva životního prostředí také Labe, u něhož se v Mělníku kulminace (3850 m3/s) očekává v úterý odpoledne, v Ústí nad Labem (4150 m3/s) pak ve středu dopoledne.

Foto: Ludvík Hradilek

Také hladina Berounky v dolním toku by ještě mohla růst, a to až do úterních časných ranních hodin, kdy se její průtok v Berouně odhaduje na 1250 kubíků za sekundu. I na Lužnici lze očekávat pozvolné zvyšování hladiny na dolním úseku.

Na Moravě a ve Slezsku jsou zatím hlášeny maximálně první stupně povodňové aktivity, bdělost. Výrazně se však podle meteorologů může zhoršit situace v povodí Odry, kde by v důsledku srážek mohl nastat i druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost.

2:31 - Kamiony jsou kvůli zatopení pražské Strakonické ulice, která je důležitou výpadovkou ze Smíchova na jih, odkláněny již v Dobříši, objízdná trasa vede přes Hostomice. Osobní auta se odklánějí v ulici Na Baních na Zbraslavi, a to buď na Břežanské údolí nebo na Komořanskou ulici. Řidiči na území hlavního města po Strakonické ulici od Pražského okruhu po Barrandovský most neprojedou.

Fotoreportáž: Zálezlice v kleštích Vltavy a Labe:

02:20 - Pražská zoologická zahrada má první "povodňový" přírůstek. Je jím mládě kotula nazvané Plaváček. Kotulové jsou opice z čeledi malpovitých.

Podle velmi předběžného odhadu by se škody v zoo mohly vyšplhat na 160 milionů korun, zatímco v roce 2002 dosáhly 232 milionů.

02:00 - V Terezíně na Litoměřicku se mělo do půlnoci evakuovat téměř 2000 lidí, většina z města už odešla. Uzavřen je i terezínský památník obětem nacismu. V úterý ráno ale policejní hlídky ještě jednou město projdou. Obyvatelé se obávají, že se zopakuje situace z roku 2002, kdy město zaplavila zpětná vlna vody z rozvodněného Labe, do kterého se Ohře kousek od Terezína vlévá.

01:30 - Protipovodňové zábrany v Praze jsou připravené na stoletou vodu a neměly by být překonány. Po nočním zasedání pražského krizového štábu to uvedl předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. Zábrany by podle něj měly udržet vodu o průtoku 4160 metrů krychlových za sekundu, hranice stoleté vody na Vltavě je přitom o 160 kubíků nižší.

"Vzhledem k tomu, že se očekává v ranních hodinách kolem sedmé hodiny průtok Prahou na hodnotě 3200 až 3300 kubíků, máme zde nyní velmi slušnou rezervu a už by neměla být překonána," řekl České televizi Vávra. Podle něho by už voda neměla výrazně stoupat. O půlnoci byl průtok v Praze 2800 metrů krychlových za sekundu.

Obrazem: Čtvrtý den povodní. Velká voda míří na sever

Situace s Botičem ani Rokytkou z předchozích dnů by se podle Vávry neměla opakovat. S výjimkou evakuce zahrádkářské kolonie na Libeňském ostrově se žádné větší evakuace v jednotlivých městských částech nepředpokládají. Podrobněji zde.

1:10 - Ve Žlutých lázních v Praze mají problém s uvolněným pontonem. Zastupující primátor Tomáš Hudeček řekl, že ponton není možné odstřelit, situace se bude řešit ráno. Podle některých zdrojů ČTK padl na krizovém štábu i návrh, aby na místo přijel tank, ke kterému by byl ponton přivázán. Ponton má rozměry 20 krát 10 metrů a váží pět tun.

Mluvčí hasičů Pavlína Adamcová uvedla, že hasiči místo opustili s tím, že situaci nejsou schopni za tmy vyřešit. "Naši hasiči opustili Žluté lázně, protože není v našich silách zabezpečit ponton tak, abychom při tom neohrozili zdraví a životy našich hasičů," uvedla Adamcová.

Podobná situace nastala i při ničivých povodních v roce 2002. Ke dvěma tankům byla tehdy připoutána loď jménem Kristian Marco. Plavidlo totiž majitelé včas neodklidili do chráněného přístavu a bylo riziko, že se utrhne a ohrozí pražské mosty.

Praha, 3. června 2013
Praha, 3. června 2013 | Foto: Michal Žák

1:00 - Hasiči v Ústí nad Labem přestanou čerpat vodu na vjezdu na most Dr. Edvarda Beneše v Ústí nad Labem kolem jedné hodiny v noci, pak se most pro auta uzavře a odřízne Střekov od zbytku města.

Střekov tak pro auta zůstane odříznutý od zbytku města. Ve čtvrti bydlí asi 13 000 lidí, část z nich už se musela evakuovat a další nejspíš odchod čeká v úterý. Obyvatelé budou muset využít speciální vlakovou linku (podrobněji zde). 

Výzva redakce:

Máte fotky stoupajících vodních toků? Pošlete nám je na adresu [email protected] i s krátkým popiskem. Děkujeme!

Labe bude nejspíš kulminovat ve středu dopoledne na výšce hladiny 11,3 metru a průtoku 4150 metrů krychlových za sekundu, což je hodnota stoleté vody. V roce 2002 město zalila hladina vody vysoká 11,9 metru.

0:55 - Humanitární organizace uvolnily první peníze na pomoc lidem, kteří trpí v důsledku záplav, uvolněno bylo zatím nejméně 3,6 milionu korun. Charita ČR vyčlenila dosud 2,62 milionu, Člověk v tísni půl milionu korun a stejnou částku Diakonie Českobratrské církve evangelické. Tyto organizace vypsaly rovněž sbírky, stejně jako ADRA či Armáda spásy. Začaly též organizovat materiální pomoc lidem, které postihly záplavy, a pomáhají přímo v místech zkázy.

Čísla povodňových kont a podrobnější informace o sbírkách najdete v samostatném článku.

0:30 - V Děčíně začne ráno mezi hlavním a východním nádražím na opačných březích Labe jezdit kyvadlová vlaková doprava. Pro jízdu bude stačit průkazka MHD. 

0:05 - V Děčíně se musí evakuovat další ulice včetně obchodů, levý břeh Labe začne zatápět voda. "Lidé zůstanou mimo domovy nejspíš osm dní," uvedla mluvčí města Děčín Markéta Lakomá.

Labe stoupne podle nejnovějších prognóz o půl metru níž než v roce 2002, kdy dosáhlo 12,25 metru. O půlnoci byla hladina 7,77 metru vysoko, obvykle tam jsou méně než tři metry vody.

"Evakuovat se musí obyvatelé Podmokelské ulice v části od křižovatky s ulicí Československé mládeže po křižovatku s Bezručovou ulicí. Levou stranu Labe musíme bohužel nechat přirozeně zatopit," uvedla mluvčí. Průjezd u hlavního nádraží v městské části Podmokly, místními zvaný Pětimostí, bude podle ní neprůjezdný nejspíš od čtvrté hodiny ranní. 

Evakuovat se musí také poliklinika, hotel Faust, sportoviště v ulici Práce, budova ČVUT, pošta v Podmoklech, benzinová pumpa OMV, obchodní centrum Albert, kino Sněžník, klub Garage a první domy u silnice v Jakubech. Ráno se pak musí evakuovat firmy z obchodního centra v Obloukové ulici.

Fotoreportáž: Ústí je ve střehu, Labe má vystoupit na 11 metrů

 

Právě se děje

Další zprávy