Dobrovolníci chtějí pomáhat, vyčkávají na sítích

Domácí Domácí
4. 6. 2013 12:57
Praze se zatím přihlásilo 1500 dobrovolníků, vznikají také skupiny na Facebooku
Povodeň na Rokytce (ilustrační foto).
Povodeň na Rokytce (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V České republice se zvedla vlna solidarity s lidmi postiženými povodněmi. Dobrovolníci nabízejí pomoc přes inzeráty, telefonují na oficiální místa, sdružují se na sociálních sítích, kde si vyměňují rady a prosby.

Pomoc bude potřeba především poté, až hladina klesne, dobrovolníci proto nyní nabízejí pomoc evakuovaným lidem a čekají, kde je bude potřeba. 

Jak ale voda opadá, nabídky pomoci pomalu nacházejí odezvu, oficiální místa již začínají dobrovolníky hledat.

Pražský magistrát tak například posílil infolinku, dobrovolníci se mohou hlásit na telefonním čísle 1234.

"Zatím se přihlásilo 1500 lidí, stále ale proudí další," řekla Aktuálně.cz mluvčí pražského magistrátu Iva Vojtková. Jen včera jich přibylo 600. "Neustále volají dál, jak voda klesá, tak jich přibývá. Ta solidarita je neuvěřitelná a my všem velice děkujeme," doplnila.

Podle Vojtkové již je sestaven výbor, který bude práci dobrovolníků koordinovat. Pověřený primátor Tomáš Hudeček by ho měl představit během úterý.

Linka 1234, která fungovala i při povodních v roce 2002, pojme 150 souběžných volání. Před 11 lety zvládla až 12 500 hovorů denně.

Obce spustily "Burzu solidarity"

Sdružení místních samospráv spustilo v úterý také "Burzu solidarity", do které se mohou přihlásit všichni, kteří mohou jakkoli pomoci.

"Na našich webových stránkách pod grafickým odkazem Povodně 2013 po kliknutí najdete dva formuláře, kde oznámíte, zda nabízíte či potřebujete pomoc," vysvětlil tajemník sdružení Tomáš Chmela.

Ve formuláři pak každý specifikuje, jak může pomoci, lidé nesmí zapomenout uvést na sebe i kontaktní informace. Sdružení je připraveno pomoc konkrétně zacílit, a to i v odlehlých a málo známých obcích.

Největší nápor očekává sdružení za několik dní. "Čekáme, až voda opadne. Zatím se totiž neví, jaké budou škody. Předpokládáme však, že největší zájem bude o pomoc při odvozu odpadu, čištění zanesených prostor a vysoušení prostor," doplnil Chmela.

Součástí sdružení je tisícovka českých obcí, organizace hodlá využít také své krajské sítě.

Peníze, úklid i hlídání dětí

Dobrovolníci se sdružují také na sociálních sítích. Vznikla tak například skupina "Dobrovolníci při povodních 2013", kde lidé nabízejí fyzickou pomoc při odklízení škod, azyl nebo hlídání dětí z postižených oblastí.

Vlna solidarity se zvedla také kolem pražské zoo. Vznikla skupina "Povodně 2013 - pomáháme zoo Praha!", která má zatím přes 6000 členů. Skupina je v kontaktu s vedením zoo, která je povolá, až voda opadne.

Čtvrtý den očima čtenářů, podívejte se:

Pomáhají také humanitární organizace. "Dobrovolníci se mohou přihlašovat, nabídneme jim ubytování v místech, kde budou potřeba," řekl v České televizi Jan Bárta, ředitel nadace ADRA.

Organizace sdružují také finanční pomoc, zatím uvolnily první milion korun. Pokud chtějí lidé přispět materiálně, velice organizacím pomůže, pokud lidé dopraví pomoc přímo na místo.

 

Právě se děje

Další zprávy