Bezmoc mezi Vltavou a Labem. Reportáž ze Zálezlic

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
4. 6. 2013 5:22
Symbol povodní z roku 2002 zůstal bez pořádné ochrany. V noci se hráz protrhla
Foto: Ludvík Hradilek

AKTUALIZOVÁNO ------ * V úvodu článku přidán odkaz na poslední vývoj: V Zálezlicích se protrhla hráz, stovky lidí evakuovány

Zálezlice - Tři měsíce zbývaly do dokončení protipovodňového valu, který měl ochránit středočeské Zálezlice. Počasí se ale rozhodlo otestovat val už nyní. V noci nedostavěná hradba nevydržela a voda začala zaplavovat další a další části obce.

Vesnici u soutoku Labe a Vltavy se čtyřmi sty obyvateli se po ničivé povodni v roce 2002 přezdívá české Troubky. Tehdy v Zálezlicích spadlo 121 budov a škody se vyšplhaly přes 200 milionů. Místní lidé ale z měsíční krajiny opět udělali obec jako každou jinou. Teď se o své domovy znovu museli bát. Nedokončený val za téměř 47 milionů začal protékat.

"Valí se nám to k domkům. Zatím doufáme, že to zatopí jen zahrady nebo garáže," neztrácel starosta Zálezlic Jiří Čížek naději při pondělní návštěvě reportérů Aktuálně.cz.

Kilometr a půl dlouhá bariéra vysoká čtyři metry měla obec ochránit ze dvou stran. Loni v červenci řekl starosta ČTK: "Já dneska nevím, co je stoletá voda. Pro mě to je voda z roku 2002 a hlavní je, že nás hráz před ní ochrání. Pokud bude vody více, pak přijde i zezadu, a to už nám nepomůže opravdu nic. My to třeba už nezažijeme, nebo to tu může být za měsíc." Blíže skutečnosti byl bohužel ve svém druhém odhadu.

Ve srovnání s minulými záplavami zatím letos vše probíhalo o poznání pomaleji. "Tehdy to byl šílený chaos," vzpomíná jedna z místních, paní Špicová. Letos voda postupně "olizovala" okraje obce a hladina stoupala zvolna.

Povodeň? Necháme se překvapit

"Momentálně máme informace takové, že průtok je 3300 kubíků, 1500 na Labi. Odjinud jsem ale slyšel i to, že se řítí padesátiletá voda. Necháme se překvapit, jako obvykle," říká v pondělí večer Čížek.

Obecní úřad se snažil všechny místní průběžně informovat SMS zprávami. Nejprve výzvu k evakuaci vyslechli v části obce Kozárovice. Asi desítka lidí se však rozhodla zůstat. Kozárovice se sousedními Zálezlicemi a zbytkem světa spojuje jen žebřík opřený o zeď obíhající jeden z domů. Vraty, která normálně vedou do parku, už se projít nedá. Z vody trčí dětská prolézačka a opodál jsou vidět zbytky unikátní malované čekárny na autobus.

"Měli jsme tu zastávku s kozou a na té jsme sledovali, jak postupuje voda: Hele, koza už nemá nohy, teď už je pryč celá... A pak nám uplavala," říká starosta.

Fotoreportáž: Zálezlice v kleštích Vltavy a Labe

Kdesi uprostřed té vodní plochy je místo zvané Břežanský dvůr.

Tam z vlastní vůle zůstalo odříznutých pět lidí včetně člena povodňové komise. "Zůstalo tam pár chlapů, občas připlujou na loďce," popisuje Irena Zimáková.

Její rodina zažila i povodeň před jedenácti lety a nyní se rozhodla zůstat. "Tehdy jsem se synem odjela, protože kluk byl ještě malý," ukazuje paní Zimáková na šestnáctiletého mladíka. Při minulé povodni jim voda zatopila sklep, nyní je od hladiny dělí několik desítek metrů a vyvýšení, takže se nebojí a v obci hlídají majetek lidem, kteří se rozhodli odjet.

Až dojdou síly

"Jsem z toho smutný, protože už vím, co nás čeká," říká Jaroslav Zimák. "Vím, jaké to bude, až nám po měsíci uklizení dojdou síly. Minule jsme to uklízeli od srpna do listopadu. A peníze nebudou," dodává.

"Nechápu to, dnes se dělají průzkumy, studie, jsou satelity, všichni máme v kapsách mobily... A ti nahoře stejně nejsou schopní nám říct, co se na nás valí," krčí rameny Zimák.

Foto: Ludvík Hradilek

Na nepřesné informace si stěžuje také starosta. "Systém předávání informací funguje, ale bohužel ta data jsou špatná. A to my pak zjistíme až tady, když vidíme, že je tady mnohem víc vody, než jí být mělo," říká Čížek.

A kde je chyba? "To bych taky rád věděl. Když nám řeknou, kolik je v Chuchli, to je nám na nic, to trvá pět hodin, než to k nám doteče," vysvětluje. Jedním dechem však oceňuje práci bezpečnostních složek.

"Hasiči, policie, Eurovia, která nám staví val a od včerejška maká přes den, přes noc, tak to funguje na sto procent. Ti lidé se můžou přetrhnout," říká.

"Ale tohle nikdo nečekal," ukazuje Čížek na zčásti zatopené Kozárovice. "Tohle jsme se dozvěděli v neděli v půl desáté večer. Vy se připravujete na něco, co pak přijde dvakrát větší," dodává.

Zátarasy dělají zmatky

Vliv na nepřesnost informací mají podle něj paradoxně i samotná protipovodňová opatření. "Povodňové zátarasy, co jsou po cestě, to zpřeházely. Dřív se vědělo: tolik kubíků, tolik vody. Dnes je to tolik kubíků, ale množství vody už nesedí. Tohle je de facto povodeň testovací, aby se vědělo, co kam dosáhne," říká Čížek.

Nebyla testovací povodní už ta před jedenácti lety? "Ta byla spíš smrtící než testovací," odpovídá starosta.

V pondělí ve tři čtvrtě na šest večer se o evakuaci začalo mluvit i v Zálezlicích.

Hasiči radili evakuovat raději už nyní než situaci řešit za tmy. Zastupitelka Zdeňka Čížková dává dohromady seznam místních. Je potřeba obejít 13 domů v ohrožených částech obce, ve kterých stále zůstávají lidé.

Foto: Ludvík Hradilek

"Tady je například sedmdesátiletý pán, neslyší. Chce zůstat," kouká do seznamu zastupitelka Zdeňka Čížková. "Co tady bude dělat? Ti lidi si neuvědomují, že pak už to nejde jinak než vrtulníkem," říká.

Někteří odjíždějí sami. Jen několik desítek metrů od valu, který je nyní z obou stran obklopen vodou, stojí žlutý dům. Jeho na první pohled pěstěná zahrada už je zčásti zatopená. Obyvatelé nakládají věci do auta a odjíždějí, i když sami ještě nevědí kam.

"Už podruhé to budu předělávat, se na to můžu vykašlat," utrousí majitel. Jeho žena dodává, že při prvních opravách s další povodní už nepočítali. "Kdyby měl člověk počítat se vším, tak nevím. My jsme doufali, že už to nepřijde," vysvětluje.

Buchty už spadly

"Nevěřili jsme, že to přijde znova," potvrzuje paní Špicová, jejíž rodina bude sčítat zejména škody na úrodě. "Ale ty baráky, co měly spadnout, spadly už minule. To byly buchty," říká. Majitelům nezbylo než na stejných místech postavit bytelnější domy. "Ti lidé to nemohli prodat a jít jinam, protože jejich parcely po povodni rázem byly bezcenné," vysvětluje.

Ani ona se nechystá uposlechnout výzvu k evakuaci, kterou nakonec vydal starosta i pro Zálezlice. Její dům by měl poskytnout bezpečí také její dceři, která se do vsi opět vrátila poté, co odvezla své koně do blízkých Zdib.

"V půl deváté odjíždí autobus s dvaceti lidmi. Těch, co odjeli sami, je šedesát. Zůstávají lidé, kteří neměli větší problémy ani v roce 2002. Ti, co na vlastní zodpovědnost zůstávají v rizikovějších oblastech, jsou na kontaktu a mají instrukce se v případě, že by přišla voda, přemístit na druhou stranu svého pozemku. Případně mohou přijít k nám na úřad," hlásí starosta Čížek s tím, že situace je pod kontrolou a voda výrazně nestoupá.

"Mohli jsme pracovat rychleji, kdybychom měli lepší informace, ale ty jsme bohužel neměli. 'Kdyby' a 'mohlo' nemá cenu, teď se musíme dívat dopředu," dodává.

Fotoreportáž: Zálezlice v kleštích Vltavy a Labe

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy