Praha – Případ pronásledovaných čínských křesťanů, kteří v Česku požádali o azyl, se dostane na půdu Poslanecké sněmovny. Příští čtvrtek budou zákonodárci z klubu TOP 09 a Starostů interpelovat ministra vnitra Milana Chovance – chtějí po něm vysvětlení, proč vyřízení jejich žádosti o mezinárodní ochranu tak dlouho trvá.
Deset čínských křesťanů, jak dříve upozornil deník Aktuálně.cz, přišlo do Česka loni v září. Další skupiny – celkem šedesát běženců – v první polovině letošního roku. Vnitro zatím ani o jedné ze žádostí nerozhodlo. Někteří Číňané tak na verdikt úřadů čekají v uprchlickém táboře v Havířově rok.
Pokud by Česko azyl Číňanům udělilo, oficiálně by konstatovalo, že se v Číně porušují lidská práva. To je s ohledem na politické sbližování obou zemí mimořádně citlivé.
Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová chce dotaz na čínské křesťany doplnit do své písemné interpelace, která se týká chování policie při státní návštěvě prezidenta Číny Si Ťin-pchinga. Při ní policisté strhávali tibetské vlajky, se kterými Češi protestovali proti nedodržování lidských práv v "Říši středu".
"Na čínské křesťany se zeptám vzhledem k nově nadstandardním vztahům s Čínou," zdůvodňuje poslankyně Adamová. "Takto dlouhotrvající posouzení žádosti o azyl v tomto světle vyznívají o obratu zahraniční politiky vlády v souladu s prezidentem Zemanem," dodává.
K Adamové se chce přidat i její kolega, mluvčí TOP 09 pro zahraniční politiku Marek Ženíšek. Od Chovance bude chtít vědět, proč jeho resort Číňanům o půl roku prodloužil lhůtu, do které má o jejich azylové žádosti rozhodnout. "Přestože očekávám, že mi pan ministr odpoví, že natahování lhůty je v souladu se zákonem, chci, aby celá věc nezapadla," říká první místopředseda strany.
"Chovanec musí vyvrátit podezření"
Případ čínských křesťanů se na půdu Poslanecké sněmovny dostane bezprostředně po poslaneckých prázdninách. S ministrem vnitra chce hned na první schůzi příští úterý promluvit předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. "Požádám ho, aby se o případ zajímal. Doufám, že doba posuzování není dána obavou, aby Česká republika nenaštvala Čínu, což se vzhledem k aktivitám vlády i prezidenta nabízí," domnívá se Gazdík. "Toto podezření musí pan ministr vyvrátit," dodal.
Křesťany z Číny zastupují právníci Organizace pro pomoc uprchlíkům a občanského sdružení Křesťanští právníci, část z nich obhajuje ostravská advokátka Marie Ludvová. "Iniciativu poslanců vítáme," vzkazuje.
Na rozhodnutí ministerstva čeká sedmdesátka Číňanů, kteří jsou podle informací redakce členy deseti církví, v zařízeních pro běžence v Havířově a Kostelci nad Orlicí. Jsou velmi obezřetní, protože se obávají, že komunistický režim bude perzekvovat jejich příbuzné, kteří v zemi zůstali. Skupina se ovšem před několika dny obrátila o pomoc na Diakonii Českobratrské církve evangelické.
"Budeme s nimi mít schůzku. Chystáme se jich ptát na možnosti, jak jim můžeme pomoci," říká k tomu Alena Fendrychová, koordinátorka Diakonie pro oblast migrace.
Složitý případ
Křesťané jsou v Číně jednou z nejpronásledovanějších menšin. Jejich situace se navíc v poslední době po nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga zhoršuje. Komunističtí vládci sice v zemi oficiálně povolují fungování katolické církve, na její chod ale dohlíží agenti tajné policie. Proto se čínští křesťané sdružují do početných nelegálních, takzvaných podzemních církví.
Sedmdesátičlenná skupina pronásledovaných křesťanů požádala o azyl v Česku loni na podzim a v první polovině letošního roku. Aby tolik Číňanů chtělo žít v Česku, je neobvyklé. Občané Číny v minulých letech tvořili jen zlomek žádostí o ochranu – loni úřady posoudily jen čtyři případy, v roce 2014 patnáct.
Ministerstvo vnitra musí podle azylového zákona žádost o mezinárodní ochranu posoudit do šesti měsíců, lhůtu si ale může opakovaně o další půlrok prodlužovat, k čemuž přistoupilo i v případě čínských křesťanů. Svůj postup Chovancův resort odůvodnil obecně – složitým sběrem podkladů o zemi původu Číňanů a údajnou právní a skutkovou složitostí věci.