Praha - Středeční koaliční schůzka řešila i otázku, zda stoupnou ceny zboží a služeb - tedy, zda bude koalice zvyšovat daň z přidané hodnoty, či nikoliv.
Věci veřejné totiž ve svém návrhu dodatku ke koaliční smlouvě přišly s nápadem, že by se koalice výslovně zavázala nezvyšovat už DPH nad rámec, který už dohodla, tedy nad 17,5 procenta. Ale neuspěly.
Až 19 procent?
"Chtěli jsme to poté, co o dalším zvyšování DPH začal mluvit premiér," říká jeden ze členů vedení VV.
Premiér Petr Nečas (ODS) totiž připustil, že by jednotná sazba DPH mohla stoupnout až na 19 procent v roce 2013, pokud by se prohloubila krize v eurozóně a vláda by nebyla schopna snižovat schodky veřejných financí.
Premiéra následně podpořil i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Se svým nápadem zafixovat už dohodnutou výši DPH proto VV narazily na jednotnou hradbu ODS a TOP 09.
Prostor pro zvyšování zůstává
Dostaly pouze ujištění, že se bude dodržovat stávající koaliční dohoda, ve které se výslovně píše: "Smluvní strany se zavazují, že vládní návrhy zákonů o daních a poplatcích budou předloženy výlučně jako koaličně dohodnuté."
Ujistili jsme je, že jsme připraveni dodržovat koaliční smlouvu. Jen jsme nechtěli říkat na tři roky dopředu - pokud má koalice trvat celé funkční období - že DPH určitě nestoupne, můžou přijít externí vlivy," vysvětluje postoj zbylých dvou koaličních stran předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Koalice si tak pro růst DPH, který naznačil premiér i ministr financí, nechává manévrovací prostor.
Státní kasa by sice zvýšením jednotné DPH na 19 procent získala příjmy navíc, vzrostly by ale ceny zboží a služeb.
Zatím platí 17,5
Koalice se už dohodla na změnách DPH v souvislosti s důchodovou reformou.
Od ledna příštího roku vzroste nynější snižená sazba DPH z 10 na 14 procent a seznam položek, které patří do této nižší sazby, se nezmění. Základní sazba zůstane na 20 procentech.
Od ledna 2013 se pak má sazba - podle stávající dohody - sjednotit na 17,5 procentech, a to bez výjimek.
Věci veřejné při projednávání důchodové reformy původně prosazovaly výjimky pro "zdravé" potraviny jako ryby, zelenina, chléb, po dalším jednání od toho ale ustoupily.