Školné? Platit ho budete zpětně. A zřejmě už za 3 roky

Rodící se vláda chce odložené školné. Platit se bude, až absolvent dosáhne na průměrnou mzdu
Ilustrační snímek z Univerzity J. A. Komenského.
Ilustrační snímek z Univerzity J. A. Komenského. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vyjednavači tří stran, které chtějí vytvořit příští vládu - ODS, TOP 09 a VV - v úterý znovu upřesnili představu, jak se v Česku bude platit školné za vysokoškolské studium.

Klíčový je termín "odložené školné".

Student školu absolvuje státu na dluh. Platit jej začne, až když si bude vydělávat. "Rozhodli jsme se pro australský model. Znamená to, že splátky začnou v okamžiku, kdy absolvent dosáhne průměrného platu," řekl šéf VV Radek John.

Tím prosadili svou především právě VV. TOP 09 od začátku usilovala, aby studenti platili už v době studia.

"Jasné je, že školné bude. Přičemž pro nás je důležité, aby byli zvýhodněni vynikající studenti," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Je to koaliční jednání, kompromis, nikdo neprosadí všechny své představy."

Část vybraných peněz má být použita na stipendia pro vynikající studenty. "Což znamená, že školné bude podporovat excelenci, umožní hradit část životních nákladů těchto výborných studentů," řekl lídr ODS Petr Nečas.

Peníze školám, dušují se politici

V jednom případě platí jasná dohoda: školné bude příjmem té které vysoké školy.

Místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška je ale skeptický k tomu, kdy peníze do škol skutečně doputují. "To je problém odloženého školného, pokud školy nemají na peníze čekat mnoho let, bude muset stát nalít do systému na začátku obrovské finanční prostředky. A to několik let za sebou. Úplně mi to nejde dohromady s vyhlášením budoucí vlády, že chce snižovat deficit," tvrdí Zlatuška.

Obává se také, aby peníze pro vysoké školy stát neodsál z jiné oblasti školství - od mateřského po střední.

Kdy se začne platit?

Současní vysokoškoláci prý mohou být klidní.

I když všechny tři strany chtějí poslancům plán na zavedení školného předložit "urychleně", ještě před tím musí vzniknout systémová podpora chudých studentů. Zavedení studentských půjček, grantů, studijního spoření a podobně.

"V každém případě se školné bude týkat až těch studentů, kteří v tuto chvíli ještě na školách nejsou. Bylo by nefér někomu v průběhu studia sdělovat, že musí platit školné," prohlásil Petr Nečas.

Na druhou stranu, půjčky a granty mají být podle něj dostupné i pro studenty, kteří už na školách jsou.

Možná to budou potřebovat. Podle informací Aktuálně.cz se totiž TOP 09 ještě pokusí prosadit, aby se školné začalo platit už v od školního roku 2012/13 a aby se týkalo všech studujících. 

V tom případě by školné museli začít platit i studenti, kteří jsou dnes v prvních a druhých ročnících.

Částka dvacet tisíc korun za akademický rok, o které se zatím mluví, se ale některým školám zdá příliš vysoká. Například Univerzitě Karlově.

"Pokud jde o princip, aby vysoké školy určovaly konkrétní výši školného v zákonem daném rozmezí, považujeme ho za zcela správný. V této chvíli však nelze odhadovat, kolik by skutečné školné činilo. Vítáme možnost, aby výše školného mohla být pro různé obory různá," tlumočil stanovisko UK její mluvčí Václav Hájek.

Méně funkcionářů sněmovny

"Trojkoalice" se v úterý dohodla i na tom, že výrazně zredukuje počet funkciánářů sněmovny. Konečné počty výborů, jejich předsedů a místopředsedů ale doladí ještě ve čtvrtek. Nicméně konečná podoba byla zjevně na stole už dnes.

"No tak si ty počty řekněte," vyzýval Petra Nečase Radek John.

"V tuto chvíli ještě nejsme definitivně dohodnuti," kontroval Nečas.

Na dotaz Aktuálně.cz upřesnil, že jsou o podobě nové sněmovny ochotni jednat i s budoucí opozicí. "Chceme dosáhnout dohody do chvíle, než se ustanoví jednotlivé výbory," prohlásil Nečas.

Ekozakázku dokončíme

Budoucí koalice se shodla i na tom, že kvůli možné arbitráži dokončí obří ekozakázku tím, že otevřou obálky. (další podrobnosti čtěte zde)

"To ale neznamená, že bude některá přijata," prohlásil Radek John. "Pokud se ukáže, že nebudou výhodné, nemusí být přijata žádná."

Podle informací Aktuálně.cz prosazovala dokončení ekozakázky TOP 09, ODS byla zdrženlivá a VV byly proti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy