Ekologická superzakázka míří k otevírání obálek

Pavel Baroch, Kateřina Eliášová
15. 6. 2010 13:30
Tvořící se vládní koalice soutěž za desítky miliard na staré ekoškody nezruší
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vznikající vládní koalice se dohodla, že nezruší obří státní zakázku na likvidaci starých ekologických škod a počká si až na nabídky všech účastníků ve výběrovém řízení.

Shodli se na tom ekologičtí experti ODS, TOP 09 a Věcí veřejných při dalším kole koaličního vyjednávání o oblastech životního prostředí a zemědělství.

Obálky s nabídkami na ekologickou superzakázku, jejíž hodnota by se mohla výrazně překročit 100 miliard, by se měly otevírat na konci roku. Pokud by nová vláda veřejnou soutěž zrušila předčasně, hrozila by Česku arbitráž s velmi nejistým výsledkem pro státní rozpočet.

"Kvůli arbitráži nelze tu zakázku zrušit," potvrdil Radek John, předseda Věci veřejných.

Rozdělení, nebo supervýhodná cena

Proto se ustavující trojkoalice rozhodla počkat až na otevření obálek.

"Je shoda na tom, že otevřeme obálky a uvidíme, jaké ty nabídky budou," řekl po jednání koaliční ekologické komise první místopředseda ODS David Vodrážka. To ovšem podle Vodrážky neznamená, že nová vláda automaticky kývne na nejvýhodnější nabídku.

"Klaníme se spíše k nějakému rozdělení zakázky, protože ekonomická situace České republiky je dnes úplně jiná než v době, kdy se vypisovala," konstatoval Vodrážka. Zároveň zcela nevyloučil, že kabinet ponechá zakázku v celku, pokud někdo nabídne "supervýhodnou cenu".

Hledání vyvážené formulace

Ačkoli straničtí experti už oblast životního prostředí a zemědělství uzavřely, lídři stran budou ještě řešit přesnou formulaci, která se nakonec v koaliční smlouvě a vládním prohlášení ohledně ekologického supertendru objeví.

"Definitivní slovo padne ve čtvrtek," řekl předseda ODS Petr Nečas. "Dosáhli jsme předběžné dohody. Dohodli jsme se na kompromisu tak, aby Česká republika nebyla ohrožena arbitráží.

Vít Bárta z Věcí veřejných uvedl, že výsledná formulace by neměla dávat důvod k arbitráži, zároveň by měla umožnit státu rozdělit zakázku na několik částí.

Těžební limity zůstanou

Druhá nedořešená formulace se týká těžebních limitů v severozápadních Čechách. Zástupci ODS, TOP 09 i Věcí veřejných se ovšem shodli, že vznikající vláda limity neprolomí, a to ani v Beskydech, kde jsou zásoby černého uhlí.

Koalice chce zároveň podporovat rozvoj jaderné energetiky jako čistého zdroje elektřiny. Rozšíření Temelína a Dukovan by tedy neměla stát žádná politická strana ve sněmovně, protože opoziční ČSSD i KSČM s tím také souhlasí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy