Ekologická superzakázka míří k otevírání obálek

Pavel Baroch, Kateřina Eliášová
15. 6. 2010 13:30
Tvořící se vládní koalice soutěž za desítky miliard na staré ekoškody nezruší
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vznikající vládní koalice se dohodla, že nezruší obří státní zakázku na likvidaci starých ekologických škod a počká si až na nabídky všech účastníků ve výběrovém řízení.

Shodli se na tom ekologičtí experti ODS, TOP 09 a Věcí veřejných při dalším kole koaličního vyjednávání o oblastech životního prostředí a zemědělství.

Obálky s nabídkami na ekologickou superzakázku, jejíž hodnota by se mohla výrazně překročit 100 miliard, by se měly otevírat na konci roku. Pokud by nová vláda veřejnou soutěž zrušila předčasně, hrozila by Česku arbitráž s velmi nejistým výsledkem pro státní rozpočet.

"Kvůli arbitráži nelze tu zakázku zrušit," potvrdil Radek John, předseda Věci veřejných.

Rozdělení, nebo supervýhodná cena

Proto se ustavující trojkoalice rozhodla počkat až na otevření obálek.

"Je shoda na tom, že otevřeme obálky a uvidíme, jaké ty nabídky budou," řekl po jednání koaliční ekologické komise první místopředseda ODS David Vodrážka. To ovšem podle Vodrážky neznamená, že nová vláda automaticky kývne na nejvýhodnější nabídku.

"Klaníme se spíše k nějakému rozdělení zakázky, protože ekonomická situace České republiky je dnes úplně jiná než v době, kdy se vypisovala," konstatoval Vodrážka. Zároveň zcela nevyloučil, že kabinet ponechá zakázku v celku, pokud někdo nabídne "supervýhodnou cenu".

Hledání vyvážené formulace

Ačkoli straničtí experti už oblast životního prostředí a zemědělství uzavřely, lídři stran budou ještě řešit přesnou formulaci, která se nakonec v koaliční smlouvě a vládním prohlášení ohledně ekologického supertendru objeví.

"Definitivní slovo padne ve čtvrtek," řekl předseda ODS Petr Nečas. "Dosáhli jsme předběžné dohody. Dohodli jsme se na kompromisu tak, aby Česká republika nebyla ohrožena arbitráží.

Vít Bárta z Věcí veřejných uvedl, že výsledná formulace by neměla dávat důvod k arbitráži, zároveň by měla umožnit státu rozdělit zakázku na několik částí.

Těžební limity zůstanou

Druhá nedořešená formulace se týká těžebních limitů v severozápadních Čechách. Zástupci ODS, TOP 09 i Věcí veřejných se ovšem shodli, že vznikající vláda limity neprolomí, a to ani v Beskydech, kde jsou zásoby černého uhlí.

Koalice chce zároveň podporovat rozvoj jaderné energetiky jako čistého zdroje elektřiny. Rozšíření Temelína a Dukovan by tedy neměla stát žádná politická strana ve sněmovně, protože opoziční ČSSD i KSČM s tím také souhlasí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy