Kongres ODS po dvou vzrušených dnech potvrdil mantinely, které už na začátku doporučil delegátům sám Mirek Topolánek:
- předseda má mandát sestavit a řídit kabinet, který zabrání hrozící vládní spolupráci ČSSD s KSČM
- měl by prosadit co nejvíce ze stranického programu ODS
- zároveň má premiér otevřenu cestu ke kabinetu, ve kterém by vedle ministrů ODS zasedli i lidé z ČSSD, lidovci (a případně zelení)
Přitom ještě v neděli ráno nebylo jisté, jak bude kongres na námluvy s Paroubkem, které Topolánek načal před týdnem, reagovat.
Předseda ODS se dokonce během noci ze soboty na neděli ani nepokusil o dohodu s odpůrci - ti chtěli jednání o vládě s ČSSD zakázat usnesením delegátů.
|
Nakonec rozhodly dramatické hodiny nedělního hlasování, které značně "otupily" sílu Topolánkových protivníků.
2/3 pro kompromis
Situace se začala obracet při volbě Topolánka předsedou ODS. Jeho spolupracovníci s úlevou přivítali, že získal 70 procent hlasů, navzdory tomu, že sám upozornil: při vyjednávání o vládě se nenechám omezovat.
"Pokládám tezi, že Paroubek je horší než komunisté, za scestnou. Na druhé straně nesmíme připustit velkou koalici s ČSSD a její sestřičku Opošku," přihlásil se Topolánek jednoznačně k vládě, kde kromě velkých stran budou figurovat i lidovci a zelení.
Po Topolánkově vítězství delegáti "odsouhlasili" dohodu s ČSSD i podruhé - při následující volbě místopředsedů. V prvním kole byli jasně zvoleni pražský primátor Pavel Bém a středočeský hejtman Petr Bendl.
Oba získali 270 ze 480 hlasů, i když předem potvrdili, že vidí - byť i malou - šanci v dohodě se sociální demokracií.
"V současné situaci volím variantu, která nám umožní držet naše hodnoty a zároveň naplnit maximum z našeho volebního programu. To je přeci to, o co musíme svést politický zápas. Vše ostatní je až druhotné," řekl Bém.
Naopak odpůrci jakékoli dohody s ČSSD, dosavadní místopředsedkyně Miroslava Němcová a ministr financí Vlastimil Tlustý, získali nejvýš 150 hlasů.
Hejtmani nepovládnou
Bém a Bendl v neděli drtivě uspěli díky dohodám pražské a středočeské ODS s další vlivnou organizací Moravskoslezského kraje. Pokud by vpodvečer do vedení strany pronikl i moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, získali by hejtmani rozhodující vliv v šestičlenném vedení ODS.
Mohli by pak Topolánka tlačit, například i k rychlé dohodě dvou velkých stran. Toho se však delegáti nakonec zalekli.
Vedle blízkého Topolánkova spojence Ivana Langera zvolili novým místopředsedou ministra pro místní rozvoj Petra Gandaloviče. Jako bývalý ústecký primátor také zastupuje regiony, avšak shodne se s předsedou ODS: Pro úspěch jednání o vládě není bezpodmínečně nutné, aby v ní přímo seděli sociální demokraté. "Dáváte hlas člověku, který bude v následujících dnech doporučovat, abychom se pokusili obnovit projekt trojkoalice ODS, KDU a Zelených a získat pro něj podporu buď celé ČSSD či alespoň její korektní části," řekl před volbou delegátům.
Infobox
KDO POVEDE ODS
Předseda
- Mirek Topolánek, premiér Narozen 1956 ve Vsetíně, vystudoval strojní fakultu VUT v Brně, předsedou strany od roku 2002.
1. místopředseda
- Pavel Bém, pražský primátor Narozen 1963 v Praze, vystudoval lékařskou fakultu UK v Praze, místopředsedou od roku 2004.
Místopředsedové
- Ivan Langer, ministr vnitra Narozen 1967 v Olomouci, vystudoval lékařskou fakultu UP v Olomouci, místopředsedou v letech 1998-2002 a od roku 2004.
- Petr Bendl, středočeský hejtman Narozen 1966 v Kladně, vystudoval Vysokou školu strojně-technologickou v Liberci, místopředsedou od roku 2002.
- Petr Gandalovič, ministr pro místní rozvoj Narozen 1963 v Praze, vystudoval matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze, dosud neměl funkci ve vedení strany.
- Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí Narozen 1964 v Uherském Hradišti, vystudoval fyziku na přírodovědecké fakultě brněnské univerzity, místopředsedou od roku 1999, prvním místopředsedou byl v letech 2004-2006.
V třetím kole volby místopředsedů nakonec proti Tošenovskému o dvacet hlasů obhájil křeslo dosavadní místopředseda Petr Nečas, který se od příliš úzké dohody s ČSSD distancuje stejně jako Gandalovič.
Duha, nebo "druhá liga"?
Po sjezdu tak Topolánkovi zůstávají dvě alternativy, o kterých může s Paroubkem jednat.
Na jedné straně půjde o obnovu staré trojkoalice ODS-KDU-SZ s podporou sociálních demokratů. Na straně druhé o projekt, kde vládu sestaví elita ODS s "druhou ligou" ČSSD a dvěma či třemi lidovci.
Kongres tak Topolánkovi poskytl širší prostor, v němž může o příští vládě jednat s nadějí, že získá ve sněmovně důvěru.
Jak by pracoval kabinet, který by vedl?
Topolánek na sjezdu zopakoval, že vláda dostane za úkol reformovat rozpočet, penze a zdravotnictví. A přitom najít recept, jak úspěšně čerpat peníze z evropských fondů. Přičemž prohlásil: Za občanské demokraty jsem ochoten se na vládě podílet jen do té doby, dokud bude přesné reformní zadání plnit.