Praha - Jedna z klíčových reforem současného koaličního projektu - daňová reforma - se dostala do úzkých.
Věci veřejné chtějí podstatné změny zákonů o daních, které už schválila vláda a které teď míří do sněmovny.
"Na tom může skončit koalice," prohlašuje předseda VV Radek John. A předseda poslanců VV Vít Bárta mluví o "podstatných problémech v koalici".
"Nechci to zlehčovat, ale prakticky na každém zákoně může skončit koalice," lakonicky se usmívá předseda poslanců za ODS a koaliční vyjednavač Zbyněk Stanjura.
VV: Nechte stravenky!
Na daňové reformě VV vadí, že ruší superhrubou mzdu a opět zavádí zdanění jen hrubé mzdy. Partaj žádá zachovat daňové zvýhodnění stravenek a také podporu podnikatelů, kteří zaměstnávají zdravotně postižené.
Otázkou ovšem je, co udělají Věci veřejné, pokud koaliční partneři na jejich návrhy nepřistoupí.
"Věci veřejné jsou v pasti: všichni jejich ministři zvedli na vládě ruku pro daňové změny, takže podle koaliční smlouvy by pro ni měli zvednout ruku i všichni jejich poslanci," komentoval to předseda poslanců TOP 09 a koaliční vyjednavač Petr Gazdík.
Prakticky stejných slov - že "VV jsou v pasti" - použil i vyjednavač za ODS Stanjura.
Kdo bude viník rozpadu koalice?
"Kalouskova strategie teď je nejednat a zkusit to ve sněmovně proválcovat, takže to bude další konflikt," stěžuje si John.
A namítá, že ministři za VV ve vládě načetli námitky ohledně stravenek i superhrubé mzdy. Připouští nicméně, že skutečně všichni zvedli ale ruku pro daňovou reformu, která se tak stala vládním návrhem.
V případě, že by na daňové reformě skutečně koalice skončila, mohly by tak zbývající dvě strany ukázat prstem na VV jako na viníka rozpadu koaličního projektu.
ODS tvrdí, že jednat chce a neměla by problém ustoupit v otázce stravenek.
"Budeme chtít znát čísla o stravenkách nebo závodním stravování. Pokud se stravenky týkají až 80 procent zaměstnanců, tak to není žádná daňová výjimka," vysvětluje postoj ODS Zbyněk Stanjura.
Přes hrubou mzdu "nejede vlak"
Naopak s nápadem zachovat superhrubou mzdu narazí Věci veřejné i u ODS.
"Můžeme ještě jednat a budeme jednat o parametrech, ale ne o podstatě. Nechat superhrubou mzdu by znamenalo, že by vláda musela předložit úplně jiný zákon," říká Stanjura.
A už vůbec nechce moc komentovat další představu VV: zvednout daně podnikatelům, proti čemuž se už dřív postavily svorně ODS a TOP 09.
"Kalousek chrání nejbohatší. Klidně by se daň pro podnikatele dala zvednout o procento," opět si postěžoval předseda VV Radek John.
Konflikt má teď vyřešit finanční skupina expertů a pak politické jednání v koalici, která by pak musela ve sněmovně předložit společný návrh změn daňových zákonů.
Konflikt kvůli daňové reformě není v koalici momentálně jediným. Kvůli státnímu tajemníkovi pro EU, kterého prosadil premiér Petr Nečas (ODS) proti vetu TOP 09, mluví Schwarzenbergova strana o "dvojím porušení koaliční smlouvy". A chce smírčí řízení.
Koaliční roztržku, při které ministři za TOP 09 dokonce nešli na jednání kabinetu, vyvolalo i angažmá kontroverzního Ladislava Bátory ve vysoké funkci na ministerstvu školství. TOP 09 mluvila o "prorůstání extremismu" do státní správy. Nakonec se smířila s tím, že Bátora přestane být personálním ředitelem ministerstva a přesune se na jinou vysokou pozici v kabinetu ministra.