Ministr Dobeš: Bátora zůstává prakticky na svém

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
30. 8. 2011 17:20
Ministr školství prohlásil, že podle dohody "není vítězů ani poražených"
Ladislav Bátora na demonstraci proti sexuální výchově.
Ladislav Bátora na demonstraci proti sexuální výchově. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Pro stranu TOP 09 kauza Bátora zjevně končí. Stranu uspokojilo, že se kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora přesune z pozice personálního ředitele ministerstva na funkci přímo v kabinetu ministra.

Od 1. září bude zástupcem ředitele ministrova kabinetu, což je nově zřízená funkce. Na starosti bude mít mj. centrální nákupy.

Zaměstnancem ministerstva tak podle ministra Josefa Dobeše (Věci veřejné) zůstává na zhruba stejné pozici v hierarchii úřadu, jakou měl před tím, než TOP 09 vyrazila do útoku a označila Bátoru za příklad prorůstání extremismu do státní správy.

"Pro mě je klíčové, aby neměl vliv na školství, na personalistiku, koho propustit," zakončil z pohledu TOP 09 aféru Bátora předseda "topky" Karel Schwarzenberg.

Ústupová cesta pro TOP 09

Přesunem na jinou pozici umožnil ministr Dobeš ministrům za TOP 09 znovu chodit na schůze vlády, kterých se na protest proti Bátorovu angažmá na ministerstvu neúčastnili poté, co úředník označil Schwarzenberga na svém facebookovém profilu za "starého prskajícího chudáčka".

Ministr Josef Dobeš už nešel v úterý ani na poslanecký klub TOP 09, kde měl důvody, proč Bátoru na ministerstvu drží, vysvětlovat.

Původně chtěla "topka", aby kauzu vzal osobně premiér pondělní večerní dohoda se ale odehrála mezi předsedou Schwarzenbergem a ministrem Dobešem.

Podle TOP 09 přestane být státním úředníkem, nebude konat správní řízení a podřízen bude po "politické linii" ministrovi.

Dobeš: Ještě nevím, jaký bude jeho plat

"Neříkám, jestli je to výš, nebo níž," říká k tomu ministr školství Josef Dobeš s tím, že se s předsedou TOP 09 dohodli, že "nebude vítězů ani poražených".

Jasno není ještě v tom, jaký bude mít Bátora plat - jinými slovy, zda si polepší, nebo ne.

"To je v kompetenci vedoucího úřadu, návrh mi má předložit k 31. 8.," dodává Dobeš.

Tvrdí, že v současné funkci, kterou teď opouští, pobíral Bátora plat 35 až 45 tisíc korun měsíčně. "Ale berte mě s rezervou, nevím to přesně," říká ministr.

Nacionalista Bátora

Bátoru označuje za "schopného úředníka". Zdroj z nitra VV už dříve připustil, že ministru Dobešovi se nejen nechtělo ustupovat topce, ale že svou roli sehrály i Bátorovy "dobré vazby na Hrad".

O lince na prezidenta Václava Klause se ostatně už dřív zmiňovala i odpadlice od VV Kristýna Kočí. Bátorova iniciativa D.O.S.T. silně prezidenta Klause podporuje.

"Linka na Hrad je vedlejší oproti tomu, že Bártovo ocejchování je nespravedlivé, a kdybych ho teď propustil, vypálil bych mu ten cejch nenapravitelně," odpovídá Josef Dobeš na dotaz Aktuálně.cz.

Ladislav Bátora v minulosti přiznal, že se účastnil přednášek nacionalistické Vlastenecké fronty, vede iniciativu D.O.S.T., která se vyslovila mimo jiné proti koncepci sexuální výchovy na školách.

Na Facebooku je také velmi populární fotografie z demonstrace, na které je tento - současný pracovník ministerstva školství - s transparentem "Intelektuálové, jděte už do hajzlu".

 

Právě se děje

před 17 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy