Ministr Dobeš: Bátora zůstává prakticky na svém

Jan Němec Jan Němec
30. 8. 2011 17:20
Ministr školství prohlásil, že podle dohody "není vítězů ani poražených"
Ladislav Bátora na demonstraci proti sexuální výchově.
Ladislav Bátora na demonstraci proti sexuální výchově. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Pro stranu TOP 09 kauza Bátora zjevně končí. Stranu uspokojilo, že se kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora přesune z pozice personálního ředitele ministerstva na funkci přímo v kabinetu ministra.

Od 1. září bude zástupcem ředitele ministrova kabinetu, což je nově zřízená funkce. Na starosti bude mít mj. centrální nákupy.

Zaměstnancem ministerstva tak podle ministra Josefa Dobeše (Věci veřejné) zůstává na zhruba stejné pozici v hierarchii úřadu, jakou měl před tím, než TOP 09 vyrazila do útoku a označila Bátoru za příklad prorůstání extremismu do státní správy.

"Pro mě je klíčové, aby neměl vliv na školství, na personalistiku, koho propustit," zakončil z pohledu TOP 09 aféru Bátora předseda "topky" Karel Schwarzenberg.

Ústupová cesta pro TOP 09

Přesunem na jinou pozici umožnil ministr Dobeš ministrům za TOP 09 znovu chodit na schůze vlády, kterých se na protest proti Bátorovu angažmá na ministerstvu neúčastnili poté, co úředník označil Schwarzenberga na svém facebookovém profilu za "starého prskajícího chudáčka".

Ministr Josef Dobeš už nešel v úterý ani na poslanecký klub TOP 09, kde měl důvody, proč Bátoru na ministerstvu drží, vysvětlovat.

Původně chtěla "topka", aby kauzu vzal osobně premiér pondělní večerní dohoda se ale odehrála mezi předsedou Schwarzenbergem a ministrem Dobešem.

Podle TOP 09 přestane být státním úředníkem, nebude konat správní řízení a podřízen bude po "politické linii" ministrovi.

Dobeš: Ještě nevím, jaký bude jeho plat

"Neříkám, jestli je to výš, nebo níž," říká k tomu ministr školství Josef Dobeš s tím, že se s předsedou TOP 09 dohodli, že "nebude vítězů ani poražených".

Jasno není ještě v tom, jaký bude mít Bátora plat - jinými slovy, zda si polepší, nebo ne.

"To je v kompetenci vedoucího úřadu, návrh mi má předložit k 31. 8.," dodává Dobeš.

Tvrdí, že v současné funkci, kterou teď opouští, pobíral Bátora plat 35 až 45 tisíc korun měsíčně. "Ale berte mě s rezervou, nevím to přesně," říká ministr.

Nacionalista Bátora

Bátoru označuje za "schopného úředníka". Zdroj z nitra VV už dříve připustil, že ministru Dobešovi se nejen nechtělo ustupovat topce, ale že svou roli sehrály i Bátorovy "dobré vazby na Hrad".

O lince na prezidenta Václava Klause se ostatně už dřív zmiňovala i odpadlice od VV Kristýna Kočí. Bátorova iniciativa D.O.S.T. silně prezidenta Klause podporuje.

"Linka na Hrad je vedlejší oproti tomu, že Bártovo ocejchování je nespravedlivé, a kdybych ho teď propustil, vypálil bych mu ten cejch nenapravitelně," odpovídá Josef Dobeš na dotaz Aktuálně.cz.

Ladislav Bátora v minulosti přiznal, že se účastnil přednášek nacionalistické Vlastenecké fronty, vede iniciativu D.O.S.T., která se vyslovila mimo jiné proti koncepci sexuální výchovy na školách.

Na Facebooku je také velmi populární fotografie z demonstrace, na které je tento - současný pracovník ministerstva školství - s transparentem "Intelektuálové, jděte už do hajzlu".

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy