Klaus žádá změny, malé strany nechtějí

sim, jaa
22. 12. 2006 22:20
Praha - KDU-ČSL dál žádá vlivné posty v koaliční vládě, na jménech trvají i Zelení. Právě jejich ústupky ale prezident podmiňuje "Ano" kabinetu.
Foto: Ludvík Hradilek

Lidovci v pátek večer uvedli, že neustoupí požadavku části ODS a nepřenechají nejsilnější koaliční straně původně slíbená křesla ministrů financí a pro místní rozvoj. ČTK to řekl šéf KDU-ČSL Jiří Čunek poté, co se znovu sešel k jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem.

Šéf třetí koaliční strany Martin Bursík zase už předtím řekl, že Zelení trvají na nominaci Karla Schwarzenberga na funkci ministra zahraničí, vůči němuž má opět výhrady prezident i část ODS.

Podle Čunka je jeho spolustraník Miroslav Kalousek coby ministr financí ideální: "Pokud ta vláda má být proreformní, tak já bych tam tu odbornost pana Kalouska viděl."

Fakt, že by nejsilnější strana měla přijít o silná ministerstva na konci týdne ODS rozštěpil. Zástupci pražské stranické organizace kvůli tomu už ve čtvrtek navrhli svolání výkonné rady ODS. K požadavku pražské ODS se dnes připojili i Středočeši, upozornil ČTK člen jejího vedení a senátor Jiří Oberfalzer.

Premiér Mirek Topolánek svolání další výkonné rady zatím odmítal.

Jak to myslí Hrad

V průběhu pátku se k situaci, kdy Topolánkovi odmítl odsouhlasit jeho vládní sestavu, vrátil i samotný prezident Václav Klaus.

Hlavní poselství jeho výroků a prohlášení jeho spolupracovníků znělo: Prezident je připraven dostát svým povinnostem a jmenovat vládu. Někdy. A ne tu, kterou mu ve čtvrtek představil Mirek Topolánek.

V pátek ráno tuto verzi v rozhovoru na rádiu Impuls ohlásil prezidentův mluvčí Petr Hájek.

Po prvních interpretacích v médiích - že Klaus otočil a vládu přeci jen jmenuje - vydal Hrad oficiální dementi. V něm původní Hájkova slova o připravenosti Klause potvrdit nový kabinet vyložil tak, že jde o dalekou budoucnost.

"V rozhovoru pro rádio Impuls došlo ke zkreslení a nepochopení mých slov. Trval jsem na tom, že zcela platí včerejší prohlášení prezidenta republiky na tiskové konferenci s tím, že prezident pochopitelně bude jednat v rámci svých ústavních pravomocí a kompetencí, a tedy že v budoucnu jistě nějakou vládu jmenuje. Všechny spekulace o tom, že prezident změnil svůj postoj ze včerejšího dne jsou nesmyslné a nezakládají se na pravdě," stojí v prohlášení hradní kanceláře.

Změny nejsou vyloučené

Prezidentovo "přání" se politici snažili naplnit celý pátek. Po jednání grémia ODS premiér Mirek Topolánek prohlásil, že chce s lidovci a zelenými dál jednat o složení nové vlády. Nevyloučil, že seznam ministrů by mohl doznat určitých změn.

Po jednání předsedů stran ODS, KDU-ČSL a SZ pak Martin Bursík oznámil, že jsou připraveni si s prezidentem Václavem Klausem vyjasnit pochybnosti o některých navržených ministrech. Zatím nechtěl předjímat, zda ve vládní sestavě politici provedou nějaké změny.

"Není to tak, že bychom byli 'zakouslí', jsme otevřeni dialogu. Na druhé straně si uvědomujeme, že články ústavy jsou na naší straně," prohlásil Bursík.

Zástupci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených věří, že prezidentovi vysvětlí své kandidáty a Klaus v co nejbližší době kabinet jmenuje. Ještě mezi vánočními svátky by strany chtěly podepsat koaliční smlouvu, dodal Bursík.

Topolánek: Jsme si vědomi problémů

"Z ústavního hlediska nevidíme žádný problém pro jmenování vlády, ale jsme si vědomi určitých personálních problémů. V tomto smyslu budeme proto dál jednat," řekl Topolánek.

Zda nakonec změní seznam své ministerské sestavy, záleží podle něj na dohodě s oběma menšími stranami. Zároveň však dodal, že nebude zelené ani lidovce k jednání nutit.

Dosavadní plán počítal s tím, že Cyril Svoboda povede ministerstvo kultury. A například obě malé strany poslaly do vlády dvě dosud neznámé političky: Simeonu Zikmundovou a Džamilu Stehlíkovou.

Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy