Analýza - Šetřit, vydělávat, investovat.
Tak vypadá vládní program pro čas krize. Premiér Jan Fischer ho již předal zástupcům politických stran. Po připomínkách ho může příští neděli schválit sněmovna.
Redakci Aktuálně.cz se jako první v Česku podařilo vládní program získat.
Situace je vážná!
"Všeobecný pokles ekonomické aktivity s sebou přináší pokles HDP, vyvolává růst nezaměstnanosti a stagnaci mezd. Rozpočet letošního roku se propadá do výrazného deficitu. Zde je situaci skutečně vážná!"
Tak zní klíčové věty sedmistránkového dokumentu, podle kterého chce řídit zemi Fischerova úřednická vláda.
Od této věty se odvíjejí všechny hlavní kroky, které ministři plánují.
Vládní program proto opakuje slib, že rozpočtový schodek nepřekročí pět procent HDP, což odpovídá 170 miliardám korun.
Také letos by se stál neměl zadlužit vyšší částkou. To však bude vyžadovat, aby se "neprodleně přijaly kroky ke snížení výdajů na rok 2009".
Fischer slibuje, že bude prosazovat protikrizové balíčky doporučené oběma velkými stranami a schválené sněmovnou, tedy včetně šrotovného.
Čtěte více: Sobotka: Česko musí zavést šrotovné, dluží to sousedům |
Do této kategorie patří i zákon na záchranu bank, pokud začnou krachovat.
Čtěte více: Vzniká krizový zákon pro banky, píší jej lidé z ČNB |
Další peníze na investice chtějí ministři získat v Evropské unii, a proto se zavázali zlepšit jejich čerpání především revizí monitorovacího systému. V příštím roce také slibují výdělek z privatizací státních firem, "které neslouží k poskytovaní veřejných statků".
Opatrně navzdory
V privatizacích Fischer oponuje přání ČSSD, která ve svých 27 podmínkách vylučuje prodej Letiště Praha, ČSA a Budvaru.
Privatizaci bude připravovat, programové prohlášení ovšem připouští, že "konečné rozhodnutí o privatizaci je vláda připravena odložit a přenechat vládě vzešlé z předčasných voleb".
Program nezmiňuje 120miliardovou zakázku na odstraňování ekologických škod, kterou ČSSD požadovala zastavit.
Čtěte také: DOKUMENT: Podmínky ČSSD pro toleranci Ficherovy vlády |
Sociální demokracie také chtěla, aby vláda nezasahovala do systému sociálních služeb pro zdravotně postižené a staré občany, kde se bývalý ministr práce Petr Nečas pokusil snížit výdaje. Fischer z rozpočtových důvodů trvá na tom, že "zahájí práce na analýze efektivnosti sociálních služeb".
Do vzdělání i do betonu
Jako jiné země by také Česká republika měla proti krizi zasáhnout investicemi. Pro Fischera budou hlavními prioritami oblasti školství a výzkumu, kde chce vláda "usilovat", aby je nepostihly rozpočtové škrty. Přitom chce pokračovat v reformách univerzit, reformu výzkumu chce dokončit.
Čtěte více: Zelení odkryli program vlády. Úspory prý minou školství |
Stavět se budou rovněž dálnice a železnice, kde ministři slíbili zajistit peníze pro "klíčové rozestavěné dopravní stavby pro rok 2009 a následně i v návrhu rozpočtu na rok 2010".
Čtěte více: Stát zastavil stavbu D47, Bohumín bude roky rozkopaný |
Varianty pro penze a zdravotnictví
Vedle boje proti krizi staví Fischer na první místo své agendy zachování sociálního smíru, a proto ve svém programu nezmiňuje připravenou novelu zákoníku práce, kterou odmítají především odbory. Několikrát zmiňuje důsledný boj proti extremismu včetně návrhu na zákaz extremistických stran.
Odkládá i reformu penzí a zdravotnictví.
"Vláda však nechce rezignovat na odborné řešení problémů. Bude proto dále zajišťovat pokračování prací na expertní a analytické úrovni v rámci jednotlivých resortů, aby vláda vzešlá z parlamentních voleb mohla pracovat s různými variantami řešení," slibuje Fischer.
Čtěte více: Bez solidarity se neobejdeme, řekla ministryně zdravotnictví online |
Ve zdravotnictví chce pokračovat v přípravě vůbec nejtěžšího reformního kroku, tedy standardů, které by popsaly, na jakou zdravotní péči mají občané nárok ze zdravotního pojištění.