Další Temelíny už ne! Žádá tvrdě Bursík

Pavel Baroch
10. 6. 2006 0:00
Praha - Strana zelených v koaličních jednání trvá na dodržení jednoho ze svých klíčových bodů programu: zákazu nových jaderných elektráren.
Martin Bursík, předseda Strany zelených
Martin Bursík, předseda Strany zelených | Foto: Ludvík Hradilek

"Myslíte, že by zelení byli ve vládě, která by chtěla stavět nové jaderné elektrárny? Nebyli," řekl deníku Aktuálně.cz předseda Strany zelených Martin Bursík.

Na otázku, zda se zeleným daří jejich plán na zákaz nových jaderných bloků při koaličních jednáních prosadit, neodpověděl. "Jednáme o tom," řekl Bursík.

Milan Šimonovský (KDU-ČSL), člen vyjednávacího týmu v koaličních jednáních, potvrdil, že jaderná energetika je jedním z témat, která zelení otevřeli. "Upozornili na to," řekl Šimonovský.

Současný ministr dopravy nepředpokládá, že by nová vláda stavěla nebo začala připravovat stavbu nových jaderných elektráren.

I mezi zelenými se ovšem hovoří o tom, že případné dílčí vítězství - závazek nové vlády, že se nebudou stavět další jaderné bloky - nemusí být vítězstvím definitivním. Vláda, která nastoupí po čtyřech letech, se může znovu k jaderné energetice přihlásit.

To připustil i lidovec Šimonovský, který nevidí důvod k tomu, aby se měnila platná energetická koncepce státu, která počítá se stavbou nových jaderných bloků po roce 2020.

Podobná situace ovšem nastala v Německu. Když se koncem devadesátých let dostali do vlády zelení, prosadili postupné ukončení jaderných elektráren do roku 2020. V nové vládě už němečtí Zelení sice nejsou, ovšem kabinet CDU/CSU a SPD se v koaliční smlouvě dohodl, že tuto otázku zatím nebude otevírat.

Předseda ODS Mirek Topolánek uznává, že čeští zelení mají zákaz stavby dalších jaderných elektráren jako svou programovou prioritu. "Zatím trvali všichni na svém," řekl Topolánek, podle něhož je zatím o výsledcích jednání předčasné hovořit.

Experti projednávají šest okruhů

Jaderná energetika je součástí jednoho ze šesti tematických okruhů, o kterém začali jednat experti ODS, KDU-ČSL a Strany zelených:

  • kvalita života ve městě a na venkově
  • zdravé veřejné finance
  • Evropská unie
  • mezinárodní spolupráce a bezpečnost
  • moderní ekonomika a snižování nezaměstnanosti
  • občan, rodina a společnost, vzdělání a kultura

Lidovecký vyjednavač Šimonovský uvedl, že se strany dohodly na expertním jednání ve čtvrtek. V pátek se odborníci tří stran sešli poprvé.

"Expertní týmy budou jednat i přes víkend a už v pondělí budou první výstupy," řekl Aktuálně.cz Milan Šimonovský, člen vyjednávacího týmu KDU-ČSL.

Zelení zůstanou ve hře o vládu

Strana zelených s největší pravděpodobností bude nadále pokračovat v jednání o novém kabinetu i po skončení dnešního jednání republikové rady. Ta by měla potvrdit dosavadaní postup vedení strany, které vyjednává vstup do vlády.

Přestože se bezprostředně po volbách objevily v jihočeské a královéhradecké ogranizaci Strany zelených názory, aby zelení zůstali v opozici a podpořili menšinovou vládu, většina krajských lídrů jednání o vládní koalici podporuje.

Redakce Aktuálně.cz si to ověřila přímo u zástupců krajských organizací, kteří se dnešního jednání republikové rady zúčastní.

"Podporujeme kroky vyjednávacího týmu, má naši důvěru," řekl předseda krajské organizace Jiří Čejka. Podobně se vyjádřil i předseda plzeňské krajské organizace Miroslav Ryba, předsedkyně krajské organizace na Vysočině Marie Hronová nebo šéf zelených v Karlovarském kraji pavel Žlebek.

Dalibor Stráský, předseda jihočeské kanceláře zelených, ovšem trvá na tom, že by pro stranu bylo nejlepší, kdyby do koaliční vlády nevstoupila.

"Opačný většinový názor ale samozřejmě budeme respektovat," řekl Stráský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy