reklama
 
 

Ekologové:závady Temelína stály miliardy

29. 12. 2005 0:00
Brno/České Budějovice - Ekologové spočítali, že série poruch na jaderné elektrárně Temelín připravila elektrárenskou společnost ČEZ o dvě a půl miliardy korun.  

Jaderná elektrárna Temelín, jejíž první blok získal předminulý týden - po pěti letech zkušebního provozu - kolaudační rozhodnutí, totiž kvůli častým odstávkám a problémů s turbínou nevyrobí tolik elektřiny jak se původně plánovalo. Těsně po kolaudaci navíc kvůli poruše na jednom z čerpadel musel být první blok odstaven. "Protože bude do konce roku Temelín v provozu pouze s jedním blokem a nekompletní turbínou, vyrobí v letošním roce o jednu pětinu elektrické energie méně, než provozovatel očekával. Při průměrné ceně, za kterou ČEZ letos prodával (asi 900 Kč za jednu MWh), bude tato ztráta ve výši dvou a půl miliard," uvedl Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

 

ČEZ: nelze říci, že Temelín snižuje zisk firmy

 

Zástupci společnosti ČEZ ale tvrdí, že nejde posuzovat údaje jenom z temelínské elektrárny. "Jakýkoliv výpadek se nahrazuje výrobou v dalších našich elektrárnách. Nedají se proto oddělit údaje o jedné z elektráren od ostatních informací," uvedl mluvčí temelínské elektrárny Milan Nebesář s tím, že se tak nedá vyvodit, že by ČEZ kvůli elektrárně přišel o zisk. 

 

Podle ekologů ale elektrárenská společnost předkládá u Temelína nedosažitelné výrobní plány. Ekologové z Česka a Rakouska se přitom kvůli Temelínu dostávají do sporu se společnosti ČEZ často. Například odpůrci Temelína z Rakouska poté, co byl kvůli poruše odstaven první blok, pohrozili, že by mohly být obnoveny blokády česko-rakouských hraničních přechodů jako před rokem 2001.

 

Letošní výroba klesla pod úroveň roku 2003 

 

Nejvíc elektrické energie Temelín vyrobil minulý rok,  kdy 12,6 miliardy kilowatthodin představovalo více než sedminu veškeré výroby v zemi. Letos ale výroba kvůli technickým problémům klesne i pod hodnoty z roku 2003. První temelínský blok byl letos při plánovaných i neplánovaných odstávkách mimo provoz několik týdnů. "Elektrárna je mladé zařízení, které bude ještě zapotřebí nějaký ten rok dolaďovat, hlavně v sekundární části. To je ta daň, že se turbína, která byla prototypem, zkoušela až tady," uvedl již dříve mluvčí Temelína Milan Nebesář. Proto má podle něj elektrárna i mírně vyšší procento poruchovosti než ostatní zařízení v Evropě.

 

ČEZ letos dosáhne rekorního zisku: 16 miliard

 

Investice do jaderné elektrárny Temelín přesáhly devadesát sedm miliard korun. Elektrárenská společnost ČEZ i přes nižší výrobu v Temelíně dosáhne letos rekordního zisku. Ten vedení firmy odhaduje na šestnáct miliard korun. V posledních letech je elektrárenské společnost nejziskovější tuzemskou firmou. V minulém roce firma vydělala 12,4 miliardy korun, o rok dříve vykázala zisk 13,9 miliardy.

 

autor: Tomáš Fránek | 29. 12. 2005 0:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama