Grafika: Boj v ANO. Kdo chce do vedení Babišova hnutí

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Jiří Kropáček
Aktualizováno 28. 2. 2015 10:38
O posty v nejužším vedení Babišova hnutí má zájem třináct lidí, rozhodne se v sobotu.

Praha - Před sobotním sněmem hnutí ANO je jisté jen jedno - že Andrej Babiš bude znovu zvolen předsedou. O další místa ve vedení ale svede boj více než deset lidí.

Jsou mezi nimi straníci, které si Babiš přivedl z Agrofertu, jako je šéf poslaneckého klub Jaroslav Faltýnek nebo ministr Richard Brabec, ale i "kluci z plakátu". Poslanec Martin Komárek a ministr Martin Stropnický, které si Babiš přivedl jako taháky volební kampaně, by teď rádi promluvili i do stranických struktur.

Na kandidátkách je překvapivé množství žen. Na prestižní post první místopředsedkyně mají nominaci hned čtyři.

Kdo chce vedle Babiše vládnout hnutí, které v posledních letech zažilo raketový vzestup a v průzkumech veřejného mínění poráží zavedené strany? A jak si kandidáti představují budoucnost ANO? Projděte si grafiku Aktuálně.cz.

Foto: Jiří Kropáček

Pro mnohé překvapivá kandidátka na první místopředsedkyni vstoupila do Babišova hnutí v roce 2013. Osmačtyřicetiletá manažerka v minulosti pracovala například jako ředitelka hypermarketu. Přes rok byla krajskou manažerkou hnutí v Moravskoslezském kraji. Na minulém sněmu právě taková žena – manažerka hnutí známá mezi řadovými straníky – v boji o prvního místopředsedu převálcovala i Babišovy favority. První volební úspěch v barvách hnutí zaznamenala Kotrlová loni, kdy se stala místostarostkou v rodném Hlučíně. V hnutí patří k zastáncům moravských regionů. “Existuje i nějaký Bruntál, Karviná, nebo Nový Jičín, bez nichž by Praha zdaleka nebyla tím, čím je,“ vzkazuje Kotrlová.

Jak vidí budoucnost ANO

1) Jste pro to, aby se hnutí profilovalo více doprava? Souhlasíte například se znovuzavedením registračních poplatků ve zdravotnictví nebo zavedením školného na VŠ?
V dnešní době se rozdíly mezi pravicí a levicí stírají a v praktické politice jsou někdy stěží rozeznatelné. Vstoupila jsem do politiky, abych pomohla věci napravovat bez ohledu na to, jestli jsou pravicové, či levicové, ale s důrazem na to, že jsou potřebné. Regulační poplatky ve zdravotnictví ani školné nejsou pouze otázkami politickými, ale mimo jiné i ekonomickými a sociálními a k jejich řešení a rozhodnutí je nutné mít odborná, komplexní a objektivní stanoviska a z nich při rozhodování vycházet.

2) Jak jste spokojená se spoluprací s levicovou ČSSD? Mělo by hnutí ANO dokončit volební období v této koalici?
Pokud jde o spolupráci s ČSSD na celostátní úrovni, pak nemám osobní zkušenost, ale vláda je nepochybně funkční a přinesla pro společnost mnoho pozitivního, tam tedy spolupráce minimálně nevázne tak, že by to negativně působilo na chod státu a občany. Na úrovni měst a obcí se situace liší případ od případu. V Hlučíně, kde jsem místostarostkou, jsme koalici s ČSSD nevytvořili, v jiných městech kraje ano. I s ČSSD lze spolupracovat, a jde-li o věci obecně prospěšné a přínosné, pak jsme takto povinni činit bez ohledu na osobní sympatie či antipatie. V tomto směru je třeba spolupráci vést, jsem zastánkyní rčení, že základem spolupráce je vždy komunikace.

3) Oslovujete Andreje Babiše šéfe, nebo předsedo?
Pana Babiše oslovuji pane předsedo či příjmením.

 

Právě se děje

Další zprávy