Policie obvinila Martina Konvičku kvůli výrokům na Facebooku z podněcování k nenávisti

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2015 18:53
Policie obvinila předsedu Bloku proti islámu Martina Konvičku z podněcování k nenávisti kvůli výrokům na Facebooku. Podle bloku jde o politický proces.
Martin Konvička
Martin Konvička | Foto: ČTK

Praha - Policie obvinila 18. listopadu předsedu Bloku proti islámu Martina Konvičku z podněcování k nenávisti kvůli výrokům na Facebooku. Potvrdila to Konvičkova advokátka Klára Samková. Podle Bloku proti islámu jde o politický proces. Za tento trestný čin mohou Konvičkovi hrozit až tři roky vězení.

"Obvinili jej z podněcování k nenávisti za výroky, které spáchal na blíže neurčeném místě v blíže neurčené době v letech 2011 až 2014 na polouzavřené skupině na svém facebookovém profilu,“ řekla Aktuálně.cz Klára Samková.

Samková: Je to politický proces

"Podala to státní zástupkyně ze severních Čech, která se zachovala coby občanská aktivistka a podala trestní oznámení," vysvětlila Samková. Podle ní jde o politický proces a proti obvinění podala stížnost.

Více se k případu nechtěla vyjadřovat. "Teprve se musím podívat do spisu a zjistit, co je tam na nás připraveno, a pak se uvidí," uzavřela.

Na Konvičkova vyjádření upozornila letos v únoru jablonecká státní zástupkyně Věra Nováková. „Na základě poznatků získaných od svých přátel jsem sepsala záznam o podezření ze spáchání trestných činů, jichž se mohl dopustit Martin Konvička,“ řekla Aktuálně.cz.

Tiskový mluvčí Bloku proti islámu David Štěpán sdělil, že Martin Konvička si je jistý svou nevinou. Po poradě s právníky se navíc rozhodl, že se k věci prozatím nebude vyjadřovat.

Masokostní moučka a koncentráky

Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička, který je velkým odpůrcem muslimů, jejich náboženství a migrace, působí také jako docent na katedře entomologie na Jihočeské univerzitě. Na sociálních sítích je velmi aktivní a v diskusích často útočí právě na muslimy a jejich náboženství. Jedním z jeho nejkontroverznějších názorů bylo, když psal o tom, že by muslimy mlel do masokostní moučky nebo pro ně stavěl koncentrační tábory.

Krátce po Konvičkově vystoupení 17. listopadu na Albertově na demonstraci příznivců prezidenta Miloše Zeman napsal ministr spravedlnosti Robert Pelikán na svůj Twitter paragraf, podle něhož je Konvička obviněn.

Hrad: Prezident výroky nesdílí

"Nechť je věc nezávisle a bez jakýchkoliv politických vlivů prošetřena. Připomínám, že zmíněné výroky pan prezident v žádném případě nesdílí, jak veřejně sdělil. Na shromáždění na podporu pana prezidenta ostatně tyto výroky nezazněly, jsou mnohem staršího data," uvedl dnes v reakci na aktuální vývoj mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který účast Zemana na akci 17. listopadu opakovaně obhajoval.

Poslankyně hnutí Úsvit - Národní koalice Olga Havlová, která je zároveň členkou akční rady bloku dnes prohlásila, že za obviněním stojí právě Pelikán. "Žádám vysvětlení, jak si pan ministr dovoluje zasahovat do nezávislosti justice. Je to politický proces," řekla Havlová, která situaci přirovnala k politickým procesům z 50. let.

Úplně jinak vidí záležitost europoslanec za ANO Pavel Telička, podle něhož mělo státní zastupitelství ve věci Konvičky konat už dávno. "S prezidentem mohl hymnu zpívat jiný ptáček. Nebo ne?" dotázal se dnes na Twitteru.

Konvička není první veřejně známou osobou, která je obviněná za své výroky na sociálních sítích. Za komentáře podněcující nenávist byl už před rokem odsouzen bývalý poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. Ten dostal roční podmínku za nenávistné komentáře na Facebooku k Romům.

Budu kandidovat v krajských volbách, tvrdí Martin Konvička ze spolku Blok proti islámu. Jeho výroky na sociálních sítích jsou prý občas úlety, koncentrační tábory a plyn by použil ve válce s IS. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy