Rasisté, xenofobové? Jen nálepky, ne argumenty, řekl Zeman na Albertově. S Konvičkou zpíval hymnu

Lukáš Werner Domácí Lukáš Werner, Domácí
Aktualizováno 17. 11. 2015 16:09
Prezident Miloš Zeman vystoupil na akci odpůrců islámu a svých příznivců na Albertově. "Obě listopadové události nám připomínají stejnou věc, že si tento národ zaslouží, aby si vládl sám, a aby mu nikdo z vnějšku nediktoval, co má dělat," prohlásil Zeman. Mluvil převážně o migraci a uprchlících. Jejich odpůrci podle něj nemají být nálepkováni jako rasisté a xenofobové. Na závěr projevu zpíval spolu s poslancem Úsvitu Markem Černochem a lídrem uskupení Islám v ČR nechceme Martinem Konvičkou hymnu.
Miloš Zeman na Albertově
Miloš Zeman na Albertově | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem k 17. listopadu na pražském Albertově. Vymezil se v něm proti svým názorovým odpůrcům, médiím a hovořil hlavně o migraci.

"Byli jsme svědky mnoha mediálních masáží, ale jednu bych chtěl zmínit samostatně, protože hýbe celým národem, je to mediální masáž týkající se migrační krize," prohlásil Zeman.

Zdůraznil, že je potřeba tolerovat různé názory. "Nadávka či nálepka není argument a poukazuje pouze na myšlenkovou nedostatečnost těch, kdo ji vyslovují," domnívá se.

Podle něj Česko není xenofobní země, jelikož už v ní půl milionu cizinců žije. Ti ale naší zemi podle Zemana prospívají, jelikož jejich kultura je nám blízká. "Není to kultura vrahů a náboženské nenávisti," nechal se Zeman slyšet. Jeho řeč několikrát přerušil potlesk a skandování.

Své kritiky, kteří po něm při jeho loňském vystoupení házeli vajíčka, označil za řvoucí stádo.

Minuta ticha a transparenty

Samotnému Zemanovu projevu předcházela minuta ticha za oběti útoků v Paříži. Zeman pak poděkoval organizátorům za pozvání.

Prezidentovi příznivci si mohli na místě vyzvednout transparenty Ať žije Zeman a zelené karty, na nichž byla prezidentova podobizna. V průběhu projevu skandovali jeho jméno.

V davu na Albertově však bylo vidět i mnoho protiislamistických transparentů a hesel namířených proti uprchlíkům. Akci totiž pořádala iniciativa Islám v ČR nechceme.

Na Albertov zamířily tisíce lidí. Ti museli projít přísnými bezpečnostními opatřeními, která policie zesílila po útocích v Paříži. Policisté například kontrolovali lidem obsah kapes a zabavovala jim kovové předměty.

Právě kvůli akci Bloku proti islámu a prezidenta dopoledne ochranka odmítla pustit studenty k pamětní desce na Albertově. Deska upozorňuje právě na zásluhy studentů během 17. listopadu 1989. "V takový den a svátek má Albertov patřit studentům, je smutné a alarmující, že prezident, který by bez studentů nebyl v politice, to popře," reagoval na Twitteru ministr zemědělství Marian Jurečka.

Naopak podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se studenti chtěli jen zviditelnit. Podle něj mohli "položit kytičku na Albertově kdykoliv mimo předem ohlášené shromáždění". "Takto jde jen a jen o pokus o mediální zviditelnění, průhlednou propagandistickou akci ku laskavému pošimrání antizemanovského mediálního mainstreamu. Nic více," napsal mluvčí prezidenta na svůj Facebook.

 

Právě se děje

Další zprávy