Rasisté, xenofobové? Jen nálepky, ne argumenty, řekl Zeman na Albertově. S Konvičkou zpíval hymnu

Lukáš Werner Domácí Lukáš Werner, Domácí
Aktualizováno 17. 11. 2015 16:09
Prezident Miloš Zeman vystoupil na akci odpůrců islámu a svých příznivců na Albertově. "Obě listopadové události nám připomínají stejnou věc, že si tento národ zaslouží, aby si vládl sám, a aby mu nikdo z vnějšku nediktoval, co má dělat," prohlásil Zeman. Mluvil převážně o migraci a uprchlících. Jejich odpůrci podle něj nemají být nálepkováni jako rasisté a xenofobové. Na závěr projevu zpíval spolu s poslancem Úsvitu Markem Černochem a lídrem uskupení Islám v ČR nechceme Martinem Konvičkou hymnu.
Miloš Zeman na Albertově
Miloš Zeman na Albertově | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem k 17. listopadu na pražském Albertově. Vymezil se v něm proti svým názorovým odpůrcům, médiím a hovořil hlavně o migraci.

"Byli jsme svědky mnoha mediálních masáží, ale jednu bych chtěl zmínit samostatně, protože hýbe celým národem, je to mediální masáž týkající se migrační krize," prohlásil Zeman.

Zdůraznil, že je potřeba tolerovat různé názory. "Nadávka či nálepka není argument a poukazuje pouze na myšlenkovou nedostatečnost těch, kdo ji vyslovují," domnívá se.

Podle něj Česko není xenofobní země, jelikož už v ní půl milionu cizinců žije. Ti ale naší zemi podle Zemana prospívají, jelikož jejich kultura je nám blízká. "Není to kultura vrahů a náboženské nenávisti," nechal se Zeman slyšet. Jeho řeč několikrát přerušil potlesk a skandování.

Své kritiky, kteří po něm při jeho loňském vystoupení házeli vajíčka, označil za řvoucí stádo.

Minuta ticha a transparenty

Samotnému Zemanovu projevu předcházela minuta ticha za oběti útoků v Paříži. Zeman pak poděkoval organizátorům za pozvání.

Prezidentovi příznivci si mohli na místě vyzvednout transparenty Ať žije Zeman a zelené karty, na nichž byla prezidentova podobizna. V průběhu projevu skandovali jeho jméno.

V davu na Albertově však bylo vidět i mnoho protiislamistických transparentů a hesel namířených proti uprchlíkům. Akci totiž pořádala iniciativa Islám v ČR nechceme.

Na Albertov zamířily tisíce lidí. Ti museli projít přísnými bezpečnostními opatřeními, která policie zesílila po útocích v Paříži. Policisté například kontrolovali lidem obsah kapes a zabavovala jim kovové předměty.

Právě kvůli akci Bloku proti islámu a prezidenta dopoledne ochranka odmítla pustit studenty k pamětní desce na Albertově. Deska upozorňuje právě na zásluhy studentů během 17. listopadu 1989. "V takový den a svátek má Albertov patřit studentům, je smutné a alarmující, že prezident, který by bez studentů nebyl v politice, to popře," reagoval na Twitteru ministr zemědělství Marian Jurečka.

Naopak podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se studenti chtěli jen zviditelnit. Podle něj mohli "položit kytičku na Albertově kdykoliv mimo předem ohlášené shromáždění". "Takto jde jen a jen o pokus o mediální zviditelnění, průhlednou propagandistickou akci ku laskavému pošimrání antizemanovského mediálního mainstreamu. Nic více," napsal mluvčí prezidenta na svůj Facebook.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy