Bohuslav Sobotka: Prezident Zeman šíří strach a nenávist. Naštval všechny v ČSSD

Jiří Kubík, Václav Dolejší
20. 11. 2015 5:30
Prezident by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, reaguje na úterní projev Miloše Zemana na Albertově premiér Bohuslav Sobotka a mluví o hnědé politice. Český prezident se podle něj zařadil mezi evropské politiky, kteří podlehli jednoduché cestě, jak v době migrační krize a teroristických atentátů v Paříži získat laciné politické body na šíření strachu a nenávisti. Jestli jde o zlomový moment, kdy se pro něj stal Miloš Zeman definitivně nepřijatelným, a proto ho nepodpoří v prezidentských volbách v roce 2018, ale premiér zatím nechce říci.
Bohuslav Sobotka 17. listopadu na Národní třídě
Bohuslav Sobotka 17. listopadu na Národní třídě | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se nečekaně ostře vymezil proti prezidentovi Miloši Zemanovi a obvinil jej ze šíření strachu a nenávisti.

V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny Sobotka reaguje na Zemanovo úterní vystoupení na pražském Albertově v doprovodu zástupců Bloku proti islámu a hnutí Úsvit a mluví o xenofobní sektě, hnědé politice a šíření nenávisti.

"Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením velmi intenzivní nenávisti,“ říká v rozhovoru Sobotka. "Demokratický prezident by toto neměl legitimizovat."

Premiér dodal, že Zeman tím v ČSSD naštval všechny, včetně svých stoupenců z "levicově konzervativního křídla". Zemana teď řadí mezi ty evropské politiky, kteří podlehli jednoduché cestě, jak v době migrační krize a teroristických atentátů v Paříži získat laciné politické body na šíření strachu a nenávisti, což je pro ně "výborným politickým palivem".

Prezident a islamofob na jednom pódiu

Miloš Zeman promluvil na státní svátek na shromáždění extremistů. V projevu k davu mluvil v souvislosti s uprchlickou krizí o "kultuře vrahů a kultuře náboženské nenávisti". Své oponenty označil za řvoucí stádo a dodal, že řev je projevem fašistů. Na pódiu pod transparentem Ať žije Zeman! stáli po boku hlavy státu hlavní český islamofob Martin Konvička a místopředseda hnutí Úsvit Marek Černoch, kteří hlásali hesla "Nenechme si vzít naši pravdu a stůjme za naším prezidentem."

Bohuslav Sobotka v rozhovoru nechtěl přímo odpovědět na otázku, zda jde o zlomový moment, kdy se pro něj stal Miloš Zeman definitivně nepřijatelným, a proto ho nepodpoří v prezidentských volbách v roce 2018.

"V zemi Masaryka a Havla má mandát prezidenta republiky velmi specifický význam a obsah. Byl bych strašně rád, kdyby si prezident Zeman v rámci svého mandátu počínal tak, aby s ním byla v okamžiku, kdy jej bude odevzdávat nějakému nástupci, spojována stejná úcta jako v okamžiku, kdy jej přebíral. Musíme si počkat na to, v jakém stavu bude prezident Zeman tento mandát předávat. Ta diskuse je zatím předčasná," odpověděl premiér.

Rozhovor s Bohuslavem Sobotkou si můžete přečíst v pátečním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

Další zprávy