Bohuslav Sobotka: Prezident Zeman šíří strach a nenávist. Naštval všechny v ČSSD

Jiří Kubík, Václav Dolejší
20. 11. 2015 5:30
Prezident by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, reaguje na úterní projev Miloše Zemana na Albertově premiér Bohuslav Sobotka a mluví o hnědé politice. Český prezident se podle něj zařadil mezi evropské politiky, kteří podlehli jednoduché cestě, jak v době migrační krize a teroristických atentátů v Paříži získat laciné politické body na šíření strachu a nenávisti. Jestli jde o zlomový moment, kdy se pro něj stal Miloš Zeman definitivně nepřijatelným, a proto ho nepodpoří v prezidentských volbách v roce 2018, ale premiér zatím nechce říci.
Bohuslav Sobotka 17. listopadu na Národní třídě
Bohuslav Sobotka 17. listopadu na Národní třídě | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se nečekaně ostře vymezil proti prezidentovi Miloši Zemanovi a obvinil jej ze šíření strachu a nenávisti.

V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny Sobotka reaguje na Zemanovo úterní vystoupení na pražském Albertově v doprovodu zástupců Bloku proti islámu a hnutí Úsvit a mluví o xenofobní sektě, hnědé politice a šíření nenávisti.

"Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením velmi intenzivní nenávisti,“ říká v rozhovoru Sobotka. "Demokratický prezident by toto neměl legitimizovat."

Premiér dodal, že Zeman tím v ČSSD naštval všechny, včetně svých stoupenců z "levicově konzervativního křídla". Zemana teď řadí mezi ty evropské politiky, kteří podlehli jednoduché cestě, jak v době migrační krize a teroristických atentátů v Paříži získat laciné politické body na šíření strachu a nenávisti, což je pro ně "výborným politickým palivem".

Prezident a islamofob na jednom pódiu

Miloš Zeman promluvil na státní svátek na shromáždění extremistů. V projevu k davu mluvil v souvislosti s uprchlickou krizí o "kultuře vrahů a kultuře náboženské nenávisti". Své oponenty označil za řvoucí stádo a dodal, že řev je projevem fašistů. Na pódiu pod transparentem Ať žije Zeman! stáli po boku hlavy státu hlavní český islamofob Martin Konvička a místopředseda hnutí Úsvit Marek Černoch, kteří hlásali hesla "Nenechme si vzít naši pravdu a stůjme za naším prezidentem."

Bohuslav Sobotka v rozhovoru nechtěl přímo odpovědět na otázku, zda jde o zlomový moment, kdy se pro něj stal Miloš Zeman definitivně nepřijatelným, a proto ho nepodpoří v prezidentských volbách v roce 2018.

"V zemi Masaryka a Havla má mandát prezidenta republiky velmi specifický význam a obsah. Byl bych strašně rád, kdyby si prezident Zeman v rámci svého mandátu počínal tak, aby s ním byla v okamžiku, kdy jej bude odevzdávat nějakému nástupci, spojována stejná úcta jako v okamžiku, kdy jej přebíral. Musíme si počkat na to, v jakém stavu bude prezident Zeman tento mandát předávat. Ta diskuse je zatím předčasná," odpověděl premiér.

Rozhovor s Bohuslavem Sobotkou si můžete přečíst v pátečním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy