Ve čtvrtek tři policisté v civilu v Borovanech na Českobudějovicku zaklekli školáka poté, co Babišovi odnesl reproduktor. Mladík, který skončil osmou třídu, trpí autismem a jeho matka se bála, aby při zákroku nedostal epileptický záchvat. Policisté chlapce odvezli na služebnu, a když jeho matka chtěla jet s ním, odmítli ji. Na incident upozornil Respekt.
Při středečním mítinku v Českém Krumlově opět neuniformovaní policisté zatkli protestující ženu a odvedli ji do neoznačeného auta. Dala facku muži, který do ní podle ní strkal. Netušila, že jde o policistu, protože neměl uniformu ani nebyl nijak označený. Policie uvedla, že postup a taktiku prověří úřad vnitřní kontroly.
To, že jsou na politických mítincích policisté v civilu, je však podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka naprosto běžné. "Jedná se o standardní věc, která se děje téměř na všech veřejných shromážděných, u kterých existuje určitá míra rizika narušení veřejného pořádku," uvedl.
Expert: Od hádek odradí spíš policista v uniformě
"Když tam bude stát policista, potenciální pachatel se může přesunout na druhou stranu. Mezitím může hodit deset kamenů, než uniformovaná policie zasáhne. Ale když bude v civilu, pachatel neví, že stojí vedle policisty. Pak je mnohem větší prostor reagovat na danou situaci," vysvětluje Aktuálně.cz předseda největší policejní odborové centrály Tomáš Machovič, který má s nasazením na veřejné akce v terénu opakovanou zkušenost.
Odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity však soudí, že nasazení policistů v civilu patří spíše k akcím, jako bývaly střety mezi anarchisty a pravicovými radikály, ne na setkání politika s voliči.
"Pokud policie ještě před Babišovým mítinkem získala operativní informace, že jsou lidé připraveni k násilí, dovedu si nasazení policistů v civilu představit. Ale na takových akcích vyhrocené situace vznikají z hádek odpůrců a příznivců politika. A podle mě má větší smysl přítomnost uniformovaného policisty, protože ta lidi od hádek odradí," míní Mareš.
Policie se připravuje, že se akce vyhrotí
Podle Machoviče jsou však Babišovy mítinky vzhledem k rozporuplným emocím, které expremiér u lidí vzbuzuje, rizikové. "Policie komunikuje také s pořadatelem. Ale není to tak, že by pracovala na jeho zakázku. Pořadatel jen může na základě předchozích zkušeností nastínit, zda považuje akci za rizikovou. Potom je na rozhodnutí služebního funkcionáře nebo ředitele, jaká opatření přijme. Běžně se policie připravuje na variantu, že se akce vyhrotí," popisuje Machovič.
Neuniformovaní příslušníci mají stejné pravomoci jako jejich standardně označení kolegové. "V obecné rovině je úloha neuniformovaných policistů především preventivního charakteru, to znamená předejít eskalaci možného násilí či narušení veřejného pořádku," uvádí jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.
Policista v civilu se pochopitelně musí prokázat ať už odznakem, nebo zvoláním, že je od policie. Ne vždy to však lze udělat před samotným zákrokem. "Pokud je nutné někoho zajistit, tak se od toho upustí. Na neodkladné úkony nelze čekat. Policista se proto může prokázat až po zajištění pachatele," doplňuje Machovič.
Jestli byl zásah proti chlapci přiměřený, nyní posoudí Generální inspekce bezpečnostních sborů. Spis s informacemi o zákroku v Borovanech už od policie převzala. "Ubezpečujeme veřejnost, že záležitost bude z naší strany důkladně a objektivně prošetřena," uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Pokud inspekce odhalí možný trestný čin, zahájí s policisty trestní řízení. V opačném případě věc vrátí policii, která s nimi může zahájit kázeňské řízení.
Čepice mohla být maskování, tvrdí odborář
Rozruch vyvolalo také to, že jeden ze tří policistů, kteří v Borovanech zaklekli školáka, měl na hlavě červenou kšiltovku s babišovským předvolebním heslem "Silné Česko". Mezi lidmi to vzbudilo podezření, zda policista nepatří mezi Babišovy příznivce a chlapce zaklekl i proto, že projevil opačný politický názor. Podle odboráře Machoviče čepice ale mohla být součástí maskování. Tvrdí, že jiní jeho kolegové na zásahy nosili třeba paruky.
"Osobně si neumím představit, že bych si takovou čepici vzal. Ale není to nic proti ničemu. Když jsou zápasy na Spartě, kde policisté zajišťují pořádek, tak si berou čepici s logem Sparty, aby splynuli s fanoušky," popsal Machovič, který u policie slouží dvacet let a Nezávislý odborový svaz Policie ČR vede více než dva roky.
Podle policejního prezidenta Martina Vondráška by však policista nosit kšiltovku symbolizující podporu politické strany neměl. "Předpokládám, že tato záležitost bude součástí kázeňského řízení," řekl. Zákon policistům zakazuje pracovat ve prospěch politické strany, hrozí jim za to propuštění.
Vondrášek na pondělí svolal videokonferenci se všemi regionálními a krajskými policejními řediteli a přizval k ní i zástupce ministerstva vnitra. Probírat budou úlohu policistů při shromážděních. Policejní prezident chce navrhnout, aby na podobné akce chodili příslušníci v civilu co nejméně. "Při účasti policie na shromáždění by měla převládat činnost uniformovaných policistů a antikonfliktních týmů," předeslal Vondrášek.
S Vondráškem se v pondělí sejde také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Od policie bude požadovat prošetření incidentů a případné postihy pro chybující policisty. Bude také požadovat, aby byli policisté v těchto případech vždy viditelně označeni.