Praha - Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček vycouval ze záměru nechat pojišťovny platit léčebný experiment. Prozatím neověřenou léčbu ischemické choroby nohou chtělo ministerstvo začít platit od ledna. Po kritice médií ale metoda z návrhu vyhlášky zmizela. O záměru hradit výkon, jehož účinky jsou na hranici placeba, jako první informoval minulý týden server Aktuálně.cz.
"Výkon už ve vyhlášce není, z technických důvodů jsme ho stáhli," uvedl v pátek kolem poledne Svatopluk Němeček na tiskové konferenci ve Sněmovně.
Experiment se měl původně začít proplácet dvěma pracovištím - ostravské fakultní nemocnici a pražské klinice IKEM. Pojišťovny měly špitálům hradit za každý výkon sto tisíc korun. Proplácet se měl dokonce "seminář", kterým měli pacienti před výkonem projít. S proplácením se mělo začít od ledna příštího roku.
Metoda není dost ověřená
Proti záměru se ale okamžitě postavily odborné společnosti i právníci. Metoda podle nich není dostatečně odzkoušená. Pacientům by se měla podávat jen taková léčba, u které se ví, že je opravdu účinná a bezpečná.
"Metoda prozatím není schválená. Není přijatá jako všeobecně používaná. Zdá se být slibná, ale názor odborné společnosti je takový, že by se ještě všeobecně používat neměla," řekl minulý týden redakci Aktuálně.cz šéf České angiologické společnosti, profesor Karel Roztočil.
Metoda se prozatím zkoušela jen ve dvanácti klinických studiích a výsledky prý přesvědčivé nejsou. Lékařům se sice podařilo snížit počet pacientů, kterým museli kvůli ucpaným tepnám amputovat nohu, ale "jen" o necelých deset procent. V jedné studii odborníci zaznamenali úspěch u dvaceti procent pacientů. "Je proto potřeba s tím nejprve získat víc zkušeností," doplnil Roztočil. Léčbu, která je stále ve fázi klinického testování, neplatí žádná ze zemí na světě.
V rozporu se zákonem
Podle právníka Ondřeje Dostála by se navíc pojišťovny, které by neověřenou metodu zaplatily, dostaly do rozporu se zákonem. Bez ohledu na to, že tento krok ministerstvo posvětilo. "Co se smí hradit z veřejného zdravotního pojištění, totiž určuje výlučně zákon. A ten stanoví, že pojišťovny mohou hradit jen takové léčebné metody, které jsou účinné, bezpečné a v souladu se současnými poznatky medicínské vědy," vysvětluje právník. Jednání ministerstva ohodnotil jako "velmi zvláštní".
Někteří kritici proto začali upozorňovat na to, že se léčba nemusela dostat do seznamu kvůli pacientům.Němeček ji podle nich mohl do vyhlášky prosadit jen proto, aby se k většímu balíku peněz dostala ostravská fakultní nemocnice, kde byl dlouhá léta ředitelem. A také soukromé tkáňové centrum, které v jejím areálu vzniklo.
Tkáňové centrum v Ostravě otevřela společnost PrimeCell Therapeutics. Svatopluk Němeček seděl až do října loňského roku v představenstvu jedné z dceřiných firem společnosti PrimeCell Therapeutics - v akciové společnosti 4MEDi - Centru buněčné terapie a diagnostiky.
Chorobou trpí hlavně senioři a diabetici
Ministr Němeček ale skutečnost, že by cokoliv sám do vyhlášky prosazoval, odmítá. Místo toho se opřel do médií. Obvinil Mladou frontu dnes vlastněnou společností Agrofert ministra financí Andreje Babiše, která o záměru také informovala, z politického útoku.
Ischemická choroba nohou je onemocnění, které postihuje tři až šest procent seniorů. Pacientům s touto chorobou se postupně ucpávají cévy, až přestane být dolní končetina zásobena dostatečným množstvím krve, a tedy i důležitými živinami a kyslíkem. Onemocnění se často objevuje jako přidružená komplikace cukrovky. V krajních případech hrozí až odumření tkání a amputace nohy.
Výzkumem kmenových buněk se zabývá ostravská fakultní nemocnice. Doposud ale výzkum platila z grantů – například v roce 2009 získala 7,2 milionu korun z dotačního programu Podpora vědy a výzkumu v Moravskoslezském kraji.
Od září tohoto roku nemocnice spojila své síly také s privátní společností PrimeCell, která v areálu špitálu otevřela biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny 4Medical Innovations. Podle ředitele fakultní nemocnice Davida Feltla mají obě organizace společné týmy a spolupracují i na výzkumu. To potvrdila také mluvčí tkáňového centra Andrea Gutová. "O proplácení aplikace kmenových buněk pojišťovnami mi ale není nic známo. My jsme totiž výrobci léčiv, nikoliv poskytovatel péče," řekla.