První výjezd nově zvoleného prezidenta Petra Pavla za občany se od podobných návštěv Miloše Zemana v mnohém liší. S končící hlavou státu zpravidla přijížděla kolona aut a policejních vozů, Pavel, jenž do úřadu nastoupí za tři týdny, a jeho tým zatím vystupují skromněji. Jestli tomu tak bude i v budoucnosti, ukáží další cesty.
Před radnicí v Aši na Chebsku zastavila ve středu dopoledne jen tři auta, z jednoho z nich vystoupil Pavel v doprovodu ochranky a manželky Evy. Zamířil do čtvrtého patra, kde mluvil se starostou Aše Vítězslavem Kokořem, který ho pozval.
"Pozval bych kohokoliv, kdo by byl zvolený prezidentem. Pro mě je nejpodstatnější, aby nový prezident pomohl našemu městu," sdělil Kokoř, který je členem hnutí ANO. Hned však ujišťoval, že mu ani nevadí, že se prezidentem nestal šéf ANO Andrej Babiš.
"Zároveň ale musím říct, že jsem psal v minulosti všem předsedům politických stran a nikoho naše problémy nezajímaly. Jediný Andrej Babiš jako premiér se mi ozval a pověřil svého ekonomického poradce, aby nám pomohl," uvedl starosta. Žádná zásadní pomoc však do Aše a okolí nedorazila.
Kokoř proto říká, že by byl za spolupráci s novým prezidentem rád. "Mám ze setkání s ním dobrý dojem. Je to sympatický člověk, přijel připravený, spoustu informací o problémech Aše zná. Hodina ale byla strašně krátká doba, abychom mu sdělili všechny problémy, které region má," uvedl po schůzce starosta s tím, že se předběžně dohodli na další návštěvě. Mělo by to být v rámci Bavorsko-českých týdnů přátelství.
Místní, kteří se přišli na prezidenta podívat, se shodli, že region potřebuje pomoc státu. Poukazovali například na horší kvalitu školství a zdravotnictví nebo to, že ve městě a okolí nejsou žádní velcí zaměstnavatelé. Mnozí lidé jezdí pracovat do Hranic, nejzápadnějšího města Česka, nebo do blízkého Německa.
"Stále se mluví o tom, že by do našeho regionu měly chodit dotace. Ty sem také chodí. Ale podle mě potřebujeme něco jiného. A to speciální zákon, který by byl šitý na náš region," míní starosta Aše.
Čím větší centralizace, tím horší, řekl Pavel
Jak by chtěl Pavel regionům pomoct, naznačil při odpoledním setkání s novináři. Podle jeho slov bude potřeba, aby pomoc regionům byla lépe koordinovaná především mezi ministerstvy pro místní rozvoj, životního prostředí a průmyslu.
"Bude záležet, jak budou tuto pomoc koordinovat na základě konkrétních poznatků a požadavků z regionů, a jak flexibilní budou v tom, aby byly peníze transformovány právě tam, kde kraj cítí největší mezery. Jedině tak zajistíme, aby peníze byly vynaloženy efektivně. Čím více centralizace, tím asi horší," prohlásil Pavel.
On sám chce v tomto s vládou spolupracovat, ale také přicházet s vlastními návrhy. "Mohl bych vládě v některých věcech pomoci. A to jak s komunikací některých opatření, tak že budu zpětnou vazbu, kterou při takových cestách dostávám, diskutovat s ministry a vládou. Navíc mám ve svém okolí lidi, kteří se problematikou regionů zabývají delší dobu, takže s nimi budu konzultovat možná řešení. A pokud se budou lišit od těch, které přijímá vláda, tak se budu s vládou bavit o tom, jestli doporučovaná opatření nejsou v něčem lepší. A budu se snažit najít nějaký konsensus na co nejefektivnějším postupu," popsal Pavel.
"Já se rozhodně neztotožňuji s tím, že by tento region byl nejhorší ve všem," řekl později Pavel. Narážel na slova expremiéra Andreje Babiše, který právě takto Karlovarský kraj označil. "Naopak ho vidím v řadě ohledů jako atraktivní a je jen otázkou času, kdy se podaří vyřešit některé systémové problémy, jako je třeba dopravní dostupnost nebo dostatek míst ve školách. Má krásnou krajinu a spoustu příležitostí, region má potenciál k rychlému růstu," podotkl Pavel.
Po cestě na místo někdo zasáhl doprovodné auto vajíčkem. Pavel v něm ale nejel. "Ale pokud se tady hází vajíčky, které stojí sedm až deset korun, tak to asi v tom regionu není zas tak špatné," poznamenal s úsměvem Pavel.
Prosím, toto krátké video s prezidentem Petrem Pavlem dávám jen pro pouhou zajímavost. Dostal totiž dotaz, co říká na vajíčko, které směřovalo na jeho doprovodné vozidlo. A on už mimo kamery pravil toto - viz video :) Celá reportáž tady: https://t.co/PBsFoiyYJa pic.twitter.com/GBtqEPnAOW
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 15, 2023
"Je potřeba, aby s námi mluvil"
Při své cestě jedná především s komunálními politiky a také se zástupci firem. S veřejností se setkal až navečer, což některým lidem například v Aši vadilo. "Je potřeba, aby s námi mluvil, protože jen tak si získá podporu veřejnosti. Miloš Zeman při návštěvě regionů s lidmi mluvil a určitě za to byli rádi. Nestačí jen zajít na radnici a být za zavřenými dveřmi," řekl Aktuálně.cz devětasedmdesátiletý Mirek. Pavel při odchodu krátce hovořil se třemi ženami, které čekaly u východu z radnice. Všechny mu přály zdraví a úspěch v nové funkci.
Pavel s manželkou navštívili rovněž chebské mateřské centrum Klubíčko, které se věnuje prevenci sociálního vyloučení. Odpoledne byl už samotný Pavel ve firmě BWI Czech Republic, která vyrábí tlumiče a brzdy. Podnik má čínské vlastníky. Pavel řekl, že na obchodování s Čínou není nic špatného, ale vadí mu napojení některých firem na čínský komunistický režim, což může představovat bezpečnostní riziko.
Z Chebu se vydal na radnici v Sokolově, odkud zamířil na zimní stadion v Karlových Varech, kde se setkal s hejtmanem, primátorkou města i s vedením kraje. Podíval se i na kousek utkání místních hokejistů se Spartou Praha, kdy vhodil na led puk při úvodním buly. Část fanoušků tleskala, část pískala a bučela.
Budu se snažit lidi přesvědčit konkrétními kroky, avizoval prezident
Středeční program ukončil Pavel večer besedou v zaplněné knihovně v Karlových Varech a následnou tiskovou konferencí. Z reakcí návštěvníků besedy bylo zřejmé, že patří mezi jeho příznivce a zároveň věří, že jejich regionu jako prezident pomůže. Řada z nich proto na něj naléhala, aby například napomohl zlepšení zdravotnictví a školství.
"Ke komplexní onkologické péči se nedostane v našem kraji 43 procent pacientů, u kterých se zjistí rakovina. V Praze se k takové péči dostane 90 procent pacientů. Tyto i další věci tady velmi těžko neseme," zněl jeden z názorů, který si Pavel vyslechl. Stejně jako například stížnosti na to, že úředníci v Praze se tváří, jako by nejlépe věděli, co lidé na Karlovarsku potřebují.
"To je prostě loterie, požádat o dotace. Když nám pomůžete, bude to dobré," prohlásil starší tazatel, kterému dal Pavel za pravdu. "O těchto a dalších věcech jsem dnes jednal, s hejtmanem jsme se bavili mimo jiné o komplexním onkologickém centru. Je to jedna ze zásadních věcí, která v regionu chybí. V dohledné době by tady takové centrum mohlo být," reagoval prezident s tím, že kroky k vytvoření centra dělá ministerstvo zdravotnictví.
Mladší lidé pro změnu poukazovali na to, že v Karlových Varech chybí lepší školství, a upozorňovali, že zájemci o vysokou školu musí jezdit do Ústí nad Labem. Další mladí lidé si stěžovali, že v kraji bují ve velkém rasismus a extremismus. Nový prezident většině tazatelů dával za pravdu a sliboval různé druhy pomoci.
Zároveň na večerní tiskové konferenci prohlásil, že má pochopení pro část hokejového publika, která ho nijak příznivě nevítala. "Je naprosto přirozená věc, že všichni nejásali. V této zemi přes 40 procent lidí volilo Andreje Babiše. Zároveň jsem dal ale jasně najevo, že chci řešit problémy všech občanů, i těch, kteří mě nevolili. A to, že jsem v tomto kraji, je důkaz, že jim chci naslouchat," sdělil Pavel.
Podle něj mají lidé často špatné zkušenosti, protože jim mnozí politici jen dávali sliby, které neplnili. "Pokud lidé zatím žádnou výraznou změnu neviděli, tak těžko uvěří, že teď by se něco změnit mohlo. Já udělám všechno pro to, abych je konkrétními kroky přesvědčil, že se začnou věci měnit. Ale nejde to ze dne na den," prohlásil Pavel.