Petice: Pryč s hygienikem Vítem, nechrání před hlukem

Pavel Baroch
9. 3. 2010 10:35
Lidem vadí, že hlavní hygienik prosazuje zvýšení hygienických limitů
Foto: Michal Žák

Praha - Plán ministerstva zdravotnictví zmírnit hygienické limity hluku, které například komplikují stavbu nových silnic, vyvolala reakci nespokojených lidí.

Občanské sdružení Kolínsko začalo sbírat podpisy pod petici za odvolání hlavního hygienika Michaela Víta.

"MUDr. Michael Vít prosazuje zvýšení hlukových limitů a tím se výrazně odchýlil od svého poslání chránit zdraví občanů. Jeho činnost by měla naopak směřovat ke zpřísnění hlukových limitů, neboť hluk v prostředí významným způsobem ovlivňuje zdraví obyvatel," zdůvodňují iniciátoři petice.

Od 8. března, kdy petici zveřejnili, se jim podařilo získat zatím desítky podpisů - více ZDE. Jsou mezi nimi například i obyvatelé pražské čtvrti Suchdol, které ohrožuje stavba dálničního okruhu kolem Prahy a ještě nové dráhy na ruzyňském letišti.

Armádní letecký den, to znamená především hodně velký rámus proudových letadel.
Armádní letecký den, to znamená především hodně velký rámus proudových letadel. | Foto: Ondřej Besperát

Jak se zvýší decibely

Ministerstvo zdravotnictví chce zvýšit v prostředí zatíženém automobilovou dopravou noční limit z 50 decibelů na 60 a denní ze 60 na 65 decibelů.

Toto změkčení hygienických norem má podle ministerstva pomoci především se stavbou silničních okruhů. Limit by se měl zvyšovat jen výjimečně.

"Důvodem je snížit dopravní zátěž center obcí, kde značná část obyvatel je zasažena nadlimitním hlukem a odvést dopravu na kapacitní komunikace (okruhy), které jsou většinou vedeny mimo obytnou zástavbu, a nelze v ojedinělých případech přes všechna dostupná protihluková opatření zajistit splnění současně platných hygienických limitů hluku z provozu na těchto komunikacích," uvádí se v dokumentu ministerstva zdravotnictví, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Mají chránit naše zdraví

Iniciátoři petice za odvolání hlavního českého hygienika Michaela Víta toto tvrzení odmítají.

"Argumentace, že není možno stávající hlukové limity dodržet, a proto je nutno je zmírnit, považujeme za zcela nepřijatelnou," tvrdí organizátoři petice.

"Hlavní hygienik a také ministerstvo zdravotnictví by měli být ty orgány, které důsledně dbají na zdraví obyvatel a v souladu se trendem v EU by měli důrazně prosazovat snižování hlukové zátěže společnosti," dodávají.

Větší ochranu lidí před hlukem žádá po státu také úřad veřejného ochránce práv Otakara Motejla, který napsal v tomto duchu dopis ministerstvu zdravotnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy