Okraj Prahy před umrtvením. Přinese ho nová ranvej

Pavel Baroch
21. 2. 2010 18:15
Přísné dodržování předpisů znemožňuje kvůli hluku z letadel stavbu nových domů
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Letiště Praha udělalo další krok k tomu, aby za několik let vyrostla v Ruzyni nová přistávací a vzletová dráha - předložilo ministerstvu životního prostředí doplněnou zprávu o ekologickém vlivu ranveje na okolí.

Ruzyňské letiště si od nové dráhy slibuje výrazné zvýšení kapacity. Jak ovšem dokazuje ekologická zpráva, stane se tak na úkor okolních obcí, především severozápadního okraje Prahy.

Pokud se bude postupovat striktně podle platných předpisů, v blízkosti nové ranveje se kvůli nadlimitnímu a zdraví škodlivého hluku z letadel nebudou moct stavět nové obytné domy.

Nová ranvej obce neomezí, tvrdí letiště

Letiště to odmítá. Tvrdí, že v takzvaném ochranném hlukovém pásmu, kde se nebudou muset dodržovat hlukové normy, žádná omezení nehrozí.

"Vyhlášení ochranného hlukového pásma pro dotčené obce neznamená žádné omezení rozvoje," řekla Aktuálně.cz mluvčí letiště Michaela Lagronová.

"Na území ochranného hlukového pásma neplatí žádná stavební uzávěra. Při splnění podmínek stavebního zákona bude možné stavět všechny druhy chráněných objektů, tedy rodinné a bytové domy, školní a předškolních zařízení, zdravotnické objekty a podobně," dodala Lagronová.

Ochránit před decibely nelze

Dokumenty, které jsou součástí komplexního ekologického posouzení nové přistávací a vzletové dráhy v Ruzyni, ovšem hovoří jinak.

"Obytnou zástavbu nelze do lokalit nadlimitně zatížených hlukem vůbec umisťovat," konstatovala Dana Potužníková, autorka studie o vlivu leteckého hluku. Jako konkrétní příklady jmenovala Horoměřice, Nebušice a Suchdol.

S odvoláním na příslušné předpisy Potužníková konstatovala, že "žádost o vydání rozhodnutí o umístění stavby nebo o změně stavby musí obsahovat návrh řešení ochrany stavby před negativními účinky vnějšího prostředí", mezi něž patří i "hluk v chráněném venkovním prostoru a chráněném venkovním prostoru staveb".

"To je v případě hluku z leteckého provozu prakticky nereálné," dodala Potužníková. Odborná společnost Techson Praha už před několika lety doporučila "úplné vyloučení výstavby větších sídelních celků na celém území ochranného hlukového pásma".

Staví se, ale... zákon je zákon

Stanovisko expertky Dany Potužníkové potvrdil i hlavní autor zprávy o vlivu nové dráhy na životní prostředí Tomáš Bajer.

Foto: Ondřej Besperát

"Kdyby se striktně vykládal zákon, musím říct, že svým způsobem má pravdu," řekl Aktuálně.cz Bajer. Dodal, že v současném hlukovém pásmu se ovšem nové domy staví.

Když to stavební úřad povolí, je to podle Bajera proto, že stavitel si je vědom, v jakých hlukových podmínkách staví. Jde o jeho dobrovolné rozhodnutí.

"Nebudeme se moct rozvíjet tak jako dosud," řekl Aktuálně.cz i starosta Suchdola Petr Hejl, podle něhož letecký hluk ohrozí lidské zdraví a kvůli nadlimitním decibelů klesne i cena jejich domů a dalších nemovitostí.

Vyměníme okna, slibuje letiště

Letiště Praha se zavázalo, že všem lidem v ochranném hlukovém pásmu vymění okna za protihluková.

"Kromě toho jsme spustili pro obce dotčené jeho provozem dva podpůrné programy," řekla Aktuálně.cz mluvčí letiště. První je zaměřen na ochranu životního prostředí, druhý na rozvoj občanské společnosti. Letiště v rámci obou programů zatím vyplatilo na 145 milionů korun.

Starosta Suchdola Petr Hejl ovšem upozornil, že jeho městská část o peníze z programu "Žijeme společně" dvakrát přišla, protože se proti dotaci postavil primátor Pavel Bém, který byl v letech 2007 až 2008 členem dozorčí rady Letiště Praha. Suchdol totiž nesouhlasí se stavbou nové ranveje ani Pražského okruhu, který má vést přes jeho území.

Tvrzení letiště, že nová ranvej, respektive ochranné hlukové pásmo neomezí rozvoj okolních obcí, pobouřilo suchdolského obyvatele Václava Vika.

"Pokud ochranné hlukové pásmo neznamená pro obce žádné omezení rozvoje, proč se tedy vlastně zřizuje? Opravdu jenom pro to, aby se za peníze leteckých společností, které za užívání letiště platí, mohly obyvatelům vyměnit okna?" řekl Vik, jehož rodina patří mezi desítky domácností, které ministerstvu životního prostředí poslaly svůj nesouhlas s plánovanou stavbou nové ruzyňské ranveje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy