Kvůli nové ranveji ochuraví stovky lidí vysokým tlakem

Pavel Baroch
7. 3. 2010 19:25
Studie zkoumá vliv hluku z letadel na Ruzyni na zdraví okolních obyvatel
Nová ranvej zvýší kapacitu i zisky ruzyňského letiště, zaměstná více lidí, ale zatíží okolní obyvatele zdraví škodlivým hlukem
Nová ranvej zvýší kapacitu i zisky ruzyňského letiště, zaměstná více lidí, ale zatíží okolní obyvatele zdraví škodlivým hlukem | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nová ranvej v Ruzyni, která má na dvojnásobek zvýšit kapacitu pražského letiště, bude mít prokazatelně negativní vliv na zdraví okolních obyvatel, kterým budou létat hřmotná letadla nad hlavami.

Několik stovek lidí by například mohlo kvůli nadlimitnímu hluku ze startujících a přistávajících strojů onemocnět vysokým krevním tlakem.

Vyplývá to ze studie, která je součástí zprávy o vlivu nové dráhy na životní prostředí. Ekologickou zprávu právě posuzuje ministerstvo životního prostředí.

Podle studie s názvem Posouzení vlivu hluku na veřejné zdraví se "riziko zvýšené nemocnosti hypertenzí vlivem hluku z letecké dopravy" odhaduje v roce 2020, kdy by nová dráha už měla být v provozu, na 485 osob. Je to zhruba dvakrát více než teď bez nové dráhy.

Výrazně se zvýší i počet obyvatel, kterým bude letecký hluk rušit spánek, případně je jinak obtěžovat.

"Hlukem může být různým stupněm obtěžováno 7494 obyvatel oproti 2428 stávajícím (z toho 1970 silně obtěžovaných oproti 652 stávajících) a 1599 obyvatel může pociťovat různý stupeň subjektivního rušení spánku oproti 803 stávajícím (z toho 653 silně rušeno oproti 318 stávajícím)," uvádí se v analýze, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Infarktů bude málo. Možná

Studie si všímala i hrozby srdečního infarktu kvůli nadměrnému hluku.

"Riziko zvýšené nemocnosti infarktem myokardu vlivem hluku z letecké dopravy vychází u obyvatel zájmového území nepatrné a prakticky zanedbatelné," uvádí se v analýze.

Její autorka Dana Potužníková ovšem přiznává, že při svém expertním odhadu neměla k dispozici všechna potřebná data. Situace tedy může být nakonec horší.

"Výše uvedené hodnocení rizika onemocnění infarktu myokardu je zatíženo značnou chybou," upozorňuje Potužníková.

Lidé se na hluk nikdy neadaptují

Že zdravotní dopady z leteckého kluku mohou být ve skutečnosti větší, dokládá i to, že hlavní výsledky studie se týkají  běžné populace.

Foto: Ondřej Besperát

"U citlivých skupin, zejména dětí a starších a nemocných osob lze negativní účinky hluku očekávat i při nižších hladinách hluku," konstatuje se ve studii, podle níž se lidé v okolí letišti na hluk nikdy zcela nepřizpůsobí.

"V lokalitách zatížených hlukem z letecké dopravy nenastává adaptace obyvatel ani po víceleté expozici, ale pouze k navykání, přijímání," upozorňuje analýza.

Raději se sem nestěhujte

Jako nejohroženější oblasti leteckých hlukem zpráva Posouzení vlivu hluku na veřejné zdraví jmenuje například Suchdol nebo Nebušice na severozápadním okraji Prahy, na druhé straně nové ranjeve pak středočeskou obec Jeneč.

Studie doporučuje, aby se do území v okolí nové dráhy raději nikdo nestěhoval, pokud se nechce vystavit zdravotním rizikům.

"Je nutné do budoucna velmi opatrně a uvážlivě posuzovat ze strany obcí a městských částí změny územních plánů jednotlivých lokalit s ohledem na rozvoj nových ploch určených k bydlení, protože přivádění nových obyvatel do území zatížených hlukem je z hlediska zdravotního nevhodné a tím z hlediska celospolečenského nežádoucí," konstatuje se ve studii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Slovenský nejvyšší soud zpřísnil trest vrahovi Kuciaka o dva roky

Slovenský nejvyšší soud ve středu zpřísnil trest vrahovi novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Obžalovanému Miroslavu Marčekovi vyměřil 25 let vězení, tedy o dva roky více než soud první instance, před kterým se Marček k vraždám už dříve přiznal. Přísnější trest žádal prokurátor.

Vůči verdiktu nejvyššího soudu se nelze odvolat. Bývalý voják Marček je druhým z původně pěti obviněných v případu, nad kým slovenské soudy v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země vynesly pravomocný rozsudek.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Na hladině Bečvy se znovu objevila pěna a uhynulé ryby

Na hladině Bečvy ve Valašském Meziříčí se opět vytvořila pěna. Hlášen je úhyn ryb, zatím jen v nízkém počtu. Inspektoři pro životní prostředí míří na místo.

před 28 minutami

Policie navrhla obžalovat 16 lidí a 5 firem v kauze Via Chem

Královéhradecká krajská policie navrhla obžalovat 16 lidí a pět firem v kauze kolem společnosti Via Chem Group a manipulací insolvenčních řízeních se škodou přes 161 milionů korun. Spis po téměř pětiletém vyšetřování policie s návrhem na podání obžaloby poslala na Vrchní státní zastupitelství v Praze. 

Podle dřívějších informací jsou mezi obviněnými podnikatel Petr Sisák, advokát Ivo Hala či bývalá českobudějovická soudkyně Marie Červinková. Hala i Sisák obvinění dříve odmítli a označili jej za nesmyslné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy