Chraňte lidi před hlukem, chce Motejlův úřad po státu

Pavel Baroch
4. 1. 2010 20:15
Ombudsman se zastal Pražanů, které ohrožuje okruh kolem města
Pohled ze stavebního jeřábu směrem k Lochkovu (západ).
Pohled ze stavebního jeřábu směrem k Lochkovu (západ). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Úřad veřejného ochránce práv Otakara Motejla chce zabránit tomu, aby se napříště neopakovala situace, kdy hygienici povolili novou silnici, přestože by v její blízkosti byli lidé vystaveni nadlimitnímu, zdraví škodlivého hluku.

Ombudsmanova kancelář reagovala na případ z pražských Běchovic, v jejichž těsné blízkosti má vést dálniční okruh okolo hlavního města.

Pražská hygienická stanice autostrádu povolila, přestože obyvatelé 120 domů mají být vystaveni nadměrnému hluku z projíždějících automobilů. Hygienici v Běchovicích vyhlásili takzvané ochranné hlukové pásmo, v němž se zákonné limity nemusí dodržovat.

Ministerstvo zdravotnictví následně hlukové pásmo zrušilo s odůvodněním, že to odporuje právním předpisům. "Ze strany Hygienické stanice hlavního města Prahy, respektive orgánů ochrany zdraví, nelze místo protihlukových opatření požadovat ochranné hlukové pásmo," uvedlo ve svém stanovisku ministerstvo.

Vydejte pokyn podřízeným, požaduje Motejl

Kancelář ombudsmana Motejla nyní žádá, aby ministerstvo vydalo všem svým podřízeným úřadům metodický pokyn, kterým by se opakování podobných úřadů zabránilo.

"Požádali jsme o sdělení, zda a jakým způsobem sdělí ministerstvo též ostatním podřízeným orgánům ochrany veřejného zdraví svůj obecný závěr z této kauzy, že v případech, kdy akustická studie u plánované stavby předpokládá překročení hygienických limitů hluku v chráněných prostorech stanovených zákonem o ochraně veřejného zdraví, nelze místo realizace protihlukových opatření požadovat vyhlášení ochranného hlukového pásma," napsala kancelář Veřejného ochránce práv běchovickému sdružení Zdravé životní prostředí, které proti zřízení ochranného hlukového pásma protestovalo.

Foto: www.staryliskovec.cz

Hlukové pásmo (ne)vadí

Ministerstvo zdravotnictví zatím Motejovu úřadu neodpovědělo. V současnosti ovšem řeší obdobný případ jako v Běchovicích, jen o několik kilometrů dál - v Suchdole. Také zde pražská hygiena kvůli plánované stavbě okruhu vymezila ochranné hlukové pásmo.

Jenže zatímco v Běchovicích ho ministerstvo zdravotnictví zrušilo, v Suchdole nikoli.

Své rozdílné stanovisko ministerstvo nevysvětlilo, na otázky Aktuálně.cz zaslané emailem neodpovědělo. Podle nepotvrzených informací ovšem "případ Suchdol" ještě není zcela uzavřen a má se kvůli němu sejít speciální ministerská komise.

"Není přece možné na jedné křižovatce hlukové pásmo povolit a na druhé nepovolit," konstatoval suchdolský starosta Petr Hejl.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hluk může okruh pozdržet

Spor o hluková pásma může být pro stavbu dálničního okruhy okolo hlavního města poměrně zásadní.

Ministerstvo pro místní rozvoj v současnosti rozhoduje o tom, jestli potvrdí územní rozhodnutí, které vydal pražský magistrát a proti němuž se kvůli hluku odvolaly Běchovice i Suchdol.

Kvůli "hlukové kauze" nakonec může dokončení pražského okruhu nabrat několikaletý skluz. Běchovice i Suchdol chtějí navíc dosáhnout to, aby trasa obchvatu nakonec vedla jinudy.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy