Chraňte lidi před hlukem, chce Motejlův úřad po státu

Pavel Baroch
4. 1. 2010 20:15
Ombudsman se zastal Pražanů, které ohrožuje okruh kolem města
Pohled ze stavebního jeřábu směrem k Lochkovu (západ).
Pohled ze stavebního jeřábu směrem k Lochkovu (západ). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Úřad veřejného ochránce práv Otakara Motejla chce zabránit tomu, aby se napříště neopakovala situace, kdy hygienici povolili novou silnici, přestože by v její blízkosti byli lidé vystaveni nadlimitnímu, zdraví škodlivého hluku.

Ombudsmanova kancelář reagovala na případ z pražských Běchovic, v jejichž těsné blízkosti má vést dálniční okruh okolo hlavního města.

Pražská hygienická stanice autostrádu povolila, přestože obyvatelé 120 domů mají být vystaveni nadměrnému hluku z projíždějících automobilů. Hygienici v Běchovicích vyhlásili takzvané ochranné hlukové pásmo, v němž se zákonné limity nemusí dodržovat.

Ministerstvo zdravotnictví následně hlukové pásmo zrušilo s odůvodněním, že to odporuje právním předpisům. "Ze strany Hygienické stanice hlavního města Prahy, respektive orgánů ochrany zdraví, nelze místo protihlukových opatření požadovat ochranné hlukové pásmo," uvedlo ve svém stanovisku ministerstvo.

Vydejte pokyn podřízeným, požaduje Motejl

Kancelář ombudsmana Motejla nyní žádá, aby ministerstvo vydalo všem svým podřízeným úřadům metodický pokyn, kterým by se opakování podobných úřadů zabránilo.

"Požádali jsme o sdělení, zda a jakým způsobem sdělí ministerstvo též ostatním podřízeným orgánům ochrany veřejného zdraví svůj obecný závěr z této kauzy, že v případech, kdy akustická studie u plánované stavby předpokládá překročení hygienických limitů hluku v chráněných prostorech stanovených zákonem o ochraně veřejného zdraví, nelze místo realizace protihlukových opatření požadovat vyhlášení ochranného hlukového pásma," napsala kancelář Veřejného ochránce práv běchovickému sdružení Zdravé životní prostředí, které proti zřízení ochranného hlukového pásma protestovalo.

Foto: www.staryliskovec.cz

Hlukové pásmo (ne)vadí

Ministerstvo zdravotnictví zatím Motejovu úřadu neodpovědělo. V současnosti ovšem řeší obdobný případ jako v Běchovicích, jen o několik kilometrů dál - v Suchdole. Také zde pražská hygiena kvůli plánované stavbě okruhu vymezila ochranné hlukové pásmo.

Jenže zatímco v Běchovicích ho ministerstvo zdravotnictví zrušilo, v Suchdole nikoli.

Své rozdílné stanovisko ministerstvo nevysvětlilo, na otázky Aktuálně.cz zaslané emailem neodpovědělo. Podle nepotvrzených informací ovšem "případ Suchdol" ještě není zcela uzavřen a má se kvůli němu sejít speciální ministerská komise.

"Není přece možné na jedné křižovatce hlukové pásmo povolit a na druhé nepovolit," konstatoval suchdolský starosta Petr Hejl.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hluk může okruh pozdržet

Spor o hluková pásma může být pro stavbu dálničního okruhy okolo hlavního města poměrně zásadní.

Ministerstvo pro místní rozvoj v současnosti rozhoduje o tom, jestli potvrdí územní rozhodnutí, které vydal pražský magistrát a proti němuž se kvůli hluku odvolaly Běchovice i Suchdol.

Kvůli "hlukové kauze" nakonec může dokončení pražského okruhu nabrat několikaletý skluz. Běchovice i Suchdol chtějí navíc dosáhnout to, aby trasa obchvatu nakonec vedla jinudy.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy