Jurásková zachraňuje Pražský okruh. Nechá lidi v hluku

Pavel Baroch
12. 2. 2010 19:07
Návrh nového vládního nařízení výrazně zvyšuje hlukové limity
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj zkraje února zrušilo územní rozhodnutí na část Pražského okruhu přes Běchovice, protože by 120 domů bylo vystaveno nadměrnému hluku z desítek tisíc aut.

Radost běchovických obyvatel trvala jen několik dní. Teď se dozvěděli, že ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce hlukové limity výrazně zvýšit. Stavbě autostrády přes Běchovice by už nestálo nic v cestě.

Návrh nových hlukových norem na "ochranu" obyvatel má v nejbližší době dostat vláda. Pokud nové nařízení odsouhlasí, pražský magistrát by mohl znovu požádat o územní rozhodnutí, aniž by se nadměrným hlukem v Běchovicích musel zabývat.

"Nové nařízení bylo záměrně dělané na tyto stavby. Je to totální právní nejistosta," řekla Aktuálně.cz Petra Šubrtová z běchovického sdružení Zdravé životní prostředí, která kvůli nadlimitnímu hluku z nové silnice bojovala s úřady dlouhé měsíce.

Suchdol, Brno, pražská magistrála...

Nové hlukové předpisy by mohly vyřešit i problém s pražským Suchdolem, kde se dálničnímu okruhu a nadměrnému hluku tamní radnice také zatím úspěšně brání. Nové limity by pomohly i stavbám dálnic v okolí Brna i jinde.

"Je to bezohledné. Stát si zjednodušuje situaci. Když se má něco vyřešit, není možné to udělat takovým způsobem," řekla Aktuálně.cz pražská zastupitelka Petra Kolínská.

Dodala, že nové hlukové nařízení by teoreticky mohlo pomoci k tomu, aby se na pražskou magistrálu vrátila sedmdesátka.

Foto: Aktuálně.cz

Jen výjimečně, tvrdí ministryně

Ministryně zdravotnoctví Dana Jurásková nezastírá, že nové vládní nařízení o decibelech má pomoci některým novým silnicím.

"Důvodem je snížit dopravní zátěž center obcí, kde značná část obyvatel je zasažena nadlimitním hlukem a odvést dopravu na kapacitní komunikace (okruhy), které jsou většinou vedeny mimo obytnou zástavbu, a nelze v ojedinělých případech přes všechna dostupná protihluková opatření zajistit splnění současně platných hygienických limitů hluku z provozu na těchto komunikacích," uvádí se v dokumentu ministerstva zdravotnictví, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Podle Juráskové by se hygienický limit nezvyšoval plošně, ale pouze výjimečně, a to jen venku před domy, nikoli uvnitř objektů.

V prostředí zatíženém automobilovou dopravou by se tak noční limit zvedl z 50 decibelů na 60 a denní ze 60 na 65 decibelů.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

To se nedá spát!

"Zvýšení o deset decibelů to už je opravdu strašně moc. Při šedesáti decibelech se nedá spát," řekla Aktuálně.cz Alžběta Rejchrtová, která vede s pražským magistrátem několikaletý spor o snížení hluku z magistrály.

"My jsme v naší soukromoprávní žalobě prokázali, že nás hluk z provozu na magistrále obtěžuje nad únosnou míru bez ohledu na to, jaké jsou stanoveny limity hluku," dodala Rejchrtová.

Podle Pavla Douchy z Ekologického právního servisu je novela připravovaná "na objednávku" ministerstva dopravy, které má problémy s přípravou chybně naplánovaných silnic, překračujících platné hygienické limity hluku.

"Je zjevné, že nová právní úprava by se nevztahovala jen na obchvaty obcí, ale na všechny nově stavěné silnice," odhaduje Doucha. Podle něho je nepřijatelný argument, že se před hlukem ochrání lidé v centru měst na úkor lidí na periférii.

"Právní řád stojí na předpokladu rovnosti práv. Není možné odůvodňovat zásah do práv jedné supiny osob snahou o snížení zátěže jiné skupiny," vysvětlil Doucha. "To není řešení problému, ale jeho přenášení jinam."

Foto: Ondřej Besperát

Hrozba už od 42 decibelů

Kvůli plánovanému zmírnění hlukových norem interpelovala poslankyně Věra Jakubková premiéra Jana Fischera. Připomněla, že podle "vědecky doloženým faktů jsou za nebezpečné považovány již hodnoty od 42 decibelů".

Ministerský předseda slíbil Jakubkové, že se s problematikou seznámí. "Je to nesmírně těžké téma," řekl Fischer.

Podle vědeckých poznatků může nadměrný hluk kromě přerušovaného spánku, podráždění či nervozity spouštět některé choroby nebo zhoršovat jejich průběh. Patří mezi ně například vysoký krevní tlak nebo cukrovka.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy