Jurásková zachraňuje Pražský okruh. Nechá lidi v hluku

Pavel Baroch
12. 2. 2010 19:07
Návrh nového vládního nařízení výrazně zvyšuje hlukové limity
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj zkraje února zrušilo územní rozhodnutí na část Pražského okruhu přes Běchovice, protože by 120 domů bylo vystaveno nadměrnému hluku z desítek tisíc aut.

Radost běchovických obyvatel trvala jen několik dní. Teď se dozvěděli, že ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce hlukové limity výrazně zvýšit. Stavbě autostrády přes Běchovice by už nestálo nic v cestě.

Návrh nových hlukových norem na "ochranu" obyvatel má v nejbližší době dostat vláda. Pokud nové nařízení odsouhlasí, pražský magistrát by mohl znovu požádat o územní rozhodnutí, aniž by se nadměrným hlukem v Běchovicích musel zabývat.

"Nové nařízení bylo záměrně dělané na tyto stavby. Je to totální právní nejistosta," řekla Aktuálně.cz Petra Šubrtová z běchovického sdružení Zdravé životní prostředí, která kvůli nadlimitnímu hluku z nové silnice bojovala s úřady dlouhé měsíce.

Suchdol, Brno, pražská magistrála...

Nové hlukové předpisy by mohly vyřešit i problém s pražským Suchdolem, kde se dálničnímu okruhu a nadměrnému hluku tamní radnice také zatím úspěšně brání. Nové limity by pomohly i stavbám dálnic v okolí Brna i jinde.

"Je to bezohledné. Stát si zjednodušuje situaci. Když se má něco vyřešit, není možné to udělat takovým způsobem," řekla Aktuálně.cz pražská zastupitelka Petra Kolínská.

Dodala, že nové hlukové nařízení by teoreticky mohlo pomoci k tomu, aby se na pražskou magistrálu vrátila sedmdesátka.

Foto: Aktuálně.cz

Jen výjimečně, tvrdí ministryně

Ministryně zdravotnoctví Dana Jurásková nezastírá, že nové vládní nařízení o decibelech má pomoci některým novým silnicím.

"Důvodem je snížit dopravní zátěž center obcí, kde značná část obyvatel je zasažena nadlimitním hlukem a odvést dopravu na kapacitní komunikace (okruhy), které jsou většinou vedeny mimo obytnou zástavbu, a nelze v ojedinělých případech přes všechna dostupná protihluková opatření zajistit splnění současně platných hygienických limitů hluku z provozu na těchto komunikacích," uvádí se v dokumentu ministerstva zdravotnictví, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Podle Juráskové by se hygienický limit nezvyšoval plošně, ale pouze výjimečně, a to jen venku před domy, nikoli uvnitř objektů.

V prostředí zatíženém automobilovou dopravou by se tak noční limit zvedl z 50 decibelů na 60 a denní ze 60 na 65 decibelů.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

To se nedá spát!

"Zvýšení o deset decibelů to už je opravdu strašně moc. Při šedesáti decibelech se nedá spát," řekla Aktuálně.cz Alžběta Rejchrtová, která vede s pražským magistrátem několikaletý spor o snížení hluku z magistrály.

"My jsme v naší soukromoprávní žalobě prokázali, že nás hluk z provozu na magistrále obtěžuje nad únosnou míru bez ohledu na to, jaké jsou stanoveny limity hluku," dodala Rejchrtová.

Podle Pavla Douchy z Ekologického právního servisu je novela připravovaná "na objednávku" ministerstva dopravy, které má problémy s přípravou chybně naplánovaných silnic, překračujících platné hygienické limity hluku.

"Je zjevné, že nová právní úprava by se nevztahovala jen na obchvaty obcí, ale na všechny nově stavěné silnice," odhaduje Doucha. Podle něho je nepřijatelný argument, že se před hlukem ochrání lidé v centru měst na úkor lidí na periférii.

"Právní řád stojí na předpokladu rovnosti práv. Není možné odůvodňovat zásah do práv jedné supiny osob snahou o snížení zátěže jiné skupiny," vysvětlil Doucha. "To není řešení problému, ale jeho přenášení jinam."

Foto: Ondřej Besperát

Hrozba už od 42 decibelů

Kvůli plánovanému zmírnění hlukových norem interpelovala poslankyně Věra Jakubková premiéra Jana Fischera. Připomněla, že podle "vědecky doloženým faktů jsou za nebezpečné považovány již hodnoty od 42 decibelů".

Ministerský předseda slíbil Jakubkové, že se s problematikou seznámí. "Je to nesmírně těžké téma," řekl Fischer.

Podle vědeckých poznatků může nadměrný hluk kromě přerušovaného spánku, podráždění či nervozity spouštět některé choroby nebo zhoršovat jejich průběh. Patří mezi ně například vysoký krevní tlak nebo cukrovka.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy