Otec Davida Ratha neuspěl, soud mu 8,5 milionu nevrátil

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 3. 7. 2014 14:27
Ratmír Rath se snažil u soudu prokázat, že zajištěné peníze byly jeho. Soudkyně žalobu zamítla.
Bývalý hejtman David Rath v Poslanecké sněmovně.
Bývalý hejtman David Rath v Poslanecké sněmovně. | Foto: Jan Langer

Praha - Obvodní soud pro Prahu 7 zamítl žalobu Ratmíra Ratha - otce obžalováno exhejtmana Středočeského kraje Davida Ratha -, který požadoval, aby mu byly vráceny peníze zajištěné během předloňské domovní prohlídky v jeho domě.

Celkově se jedná o zhruba 7,4 milionu a něco přes 39 tisíc eur (zhruba milion korun). Ratmír Rath tvrdí, že právě tyto zajištěné bankovky nebyly jeho syna. Ten měl v trezoru, kde se peníze našly, prý jen 1,5 milionu korun.

Soudkyně ale žalobu otce Davida Ratha, jehož korupční kauzu již řadu měsíců projednává Krajský soud v Praze, odmítla.

"Soud je toho názoru, že bankovky byly zajištěny v rámci trestního řízení a mělo by se o nich rozhodnout v rámci trestního řízení," zdůvodnila soudkyně Marie Filippiová.

Verdikt zatím není pravomocný. Je možné se proti němu odvolat k Městskému soudu v Praze.

"Uvidíme, co bude napsáno v písemném rozhodnutí, je to ale pravděpodobné," odpověděla advokátka Ratha staršího Riana Kvačková na dotaz Aktuálně.cz, zda podají se svým klientem odvolání.   

Rath: Peníze si vydělal jako lékař

Ratmír Rath již dříve řekl, že v domě Hostivici, kde jedna z domovních prohlídek policie proběhla, měl uloženy peníze, které si vydělal v 90. letech jako lékař-endokrinolog v Kataru. Šlo prý také o příjmy z pronájmu hospody. Tu získala jeho manželka v restituci.

Kvačková dnes ještě soudu předala výpisy z bankovního účtu svého klienta a daňová přiznání z let 2004 až 2011, kterými se snažila dokázat, že Rath starší skutečně takovými příjmy disponoval.

Ve své závěrečné řeči pak nadto uvedla, že otec Davida Ratha nemá dodnes k dispozici žádný dokument z domovní prohlídky a nebyl v této věci ani vyslechnut. Právník ministerstva vnitra Jaroslav Neuman ale vysvětloval, že policejní postup je v pořádku.

"Je zcela běžné, že v trestném řízení jsou zabaveny věci, které nepatří obviněnému. Na to pamatuje trestní řád," uvedl Neuman.

"Pokud orgány činné v trestním řízení shledají, že peníze panu Rathovi staršímu patří, tak mu je vydají. A pan Rath starší má právo uplatňovat náhradu škody, která mu vznikla odnětím těch peněz," dodal Neuman.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy