Otec Davida Ratha neuspěl, soud mu 8,5 milionu nevrátil

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 3. 7. 2014 14:27
Ratmír Rath se snažil u soudu prokázat, že zajištěné peníze byly jeho. Soudkyně žalobu zamítla.
Bývalý hejtman David Rath v Poslanecké sněmovně.
Bývalý hejtman David Rath v Poslanecké sněmovně. | Foto: Jan Langer

Praha - Obvodní soud pro Prahu 7 zamítl žalobu Ratmíra Ratha - otce obžalováno exhejtmana Středočeského kraje Davida Ratha -, který požadoval, aby mu byly vráceny peníze zajištěné během předloňské domovní prohlídky v jeho domě.

Celkově se jedná o zhruba 7,4 milionu a něco přes 39 tisíc eur (zhruba milion korun). Ratmír Rath tvrdí, že právě tyto zajištěné bankovky nebyly jeho syna. Ten měl v trezoru, kde se peníze našly, prý jen 1,5 milionu korun.

Soudkyně ale žalobu otce Davida Ratha, jehož korupční kauzu již řadu měsíců projednává Krajský soud v Praze, odmítla.

"Soud je toho názoru, že bankovky byly zajištěny v rámci trestního řízení a mělo by se o nich rozhodnout v rámci trestního řízení," zdůvodnila soudkyně Marie Filippiová.

Verdikt zatím není pravomocný. Je možné se proti němu odvolat k Městskému soudu v Praze.

"Uvidíme, co bude napsáno v písemném rozhodnutí, je to ale pravděpodobné," odpověděla advokátka Ratha staršího Riana Kvačková na dotaz Aktuálně.cz, zda podají se svým klientem odvolání.   

Rath: Peníze si vydělal jako lékař

Ratmír Rath již dříve řekl, že v domě Hostivici, kde jedna z domovních prohlídek policie proběhla, měl uloženy peníze, které si vydělal v 90. letech jako lékař-endokrinolog v Kataru. Šlo prý také o příjmy z pronájmu hospody. Tu získala jeho manželka v restituci.

Kvačková dnes ještě soudu předala výpisy z bankovního účtu svého klienta a daňová přiznání z let 2004 až 2011, kterými se snažila dokázat, že Rath starší skutečně takovými příjmy disponoval.

Ve své závěrečné řeči pak nadto uvedla, že otec Davida Ratha nemá dodnes k dispozici žádný dokument z domovní prohlídky a nebyl v této věci ani vyslechnut. Právník ministerstva vnitra Jaroslav Neuman ale vysvětloval, že policejní postup je v pořádku.

"Je zcela běžné, že v trestném řízení jsou zabaveny věci, které nepatří obviněnému. Na to pamatuje trestní řád," uvedl Neuman.

"Pokud orgány činné v trestním řízení shledají, že peníze panu Rathovi staršímu patří, tak mu je vydají. A pan Rath starší má právo uplatňovat náhradu škody, která mu vznikla odnětím těch peněz," dodal Neuman.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy