Rath krajské investice podle starosty Nymburku neovlivňoval

ČTK ČTK
28. 3. 2014 14:35
Starosta Miloš Petera vypovídal u soudu v kauze Davida Ratha.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Starosta Nymburku Miloš Petera v pátek u soudu v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) řekl, že o investicích v kraji se hlasovalo podle pravidel a nebyly Rathem ovlivněné.

Rath byl hejtmanem Středočeského kraje a nyní je obžalovaný z korupce.

"Návrhy předkládali radní a hlasovalo se o nich přesně podle pravidel," řekl po výslechu Petera, byl také Rathovým náměstkem. Ve výpovědi rovněž uvedl, že nezaznamenal jakékoliv tlaky ze strany Ratha coby hejtmana.

Petera působil i v dozorčí radě nemocnice v Mladé Boleslavi. Některé zakázky týkající se její modernizace provázela podle žalobce Petra Jiráta korupce.

Svědek: Rath byl pracovitý člověk

Podle Petery se rada scházela jednou za čtvrt roku a řešila například tzv. ovládací smlouvy, které se týkaly většího množství materiálu pro více nemocnic, což prý zlevnilo dodávky.

Petera dále uvedl, že Ratha zná hlavně pracovně "z činnosti Středočeského kraje a jako pracovitého člověka, který rád prosazoval své názory." Připravovali spolu také volební kampaň, protože Petera působil v krajském výboru ČSSD.

Jirát v kauze viní 11 lidí z upravování obchodních soutěží ve Středočeském kraji. Za organizátora označuje náměstka a koordinátora nemocnic a někdejšího poslance Petra Kotta, který dříve také šéfoval středočeské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Kromě Salačové se zatím nikdo nepřiznal

Další hlavní obžalovanou je jeho partnerka Kateřina Pancová, která řídila kladenskou nemocnici. Podle obžaloby domlouvali vítězství v tendrech pro určité firmy, což údajně provázela korupce. Rath prý o všem věděl coby jejich dlouholetý známý a zejména hejtman.

Trojice lékařů obžalobu odmítá. Podle Ratha nebylo možné zakázky z části financované dotacemi Evropské unie ovlivnit, protože podle něj podléhaly vícenásobné kontrole. Kott s Pancovou již na počátku hlavního líčení loni v srpnu obžalobu odmítli s tím, že její tvrzení nejsou reálná.

Jako jediná se ke korupci přiznala šéfka stavební firmy Fisa Ivana Salačová, pro kterou obžaloba navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest.

Advokáti ostatních obžalovaných, mezi kterými jsou zejména šéfové a manažeři firem, které se tendrů zúčastnily, se její výpověď snaží znevěrohodnit.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy