Rath krajské investice podle starosty Nymburku neovlivňoval

ČTK ČTK
28. 3. 2014 14:35
Starosta Miloš Petera vypovídal u soudu v kauze Davida Ratha.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Starosta Nymburku Miloš Petera v pátek u soudu v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) řekl, že o investicích v kraji se hlasovalo podle pravidel a nebyly Rathem ovlivněné.

Rath byl hejtmanem Středočeského kraje a nyní je obžalovaný z korupce.

"Návrhy předkládali radní a hlasovalo se o nich přesně podle pravidel," řekl po výslechu Petera, byl také Rathovým náměstkem. Ve výpovědi rovněž uvedl, že nezaznamenal jakékoliv tlaky ze strany Ratha coby hejtmana.

Petera působil i v dozorčí radě nemocnice v Mladé Boleslavi. Některé zakázky týkající se její modernizace provázela podle žalobce Petra Jiráta korupce.

Svědek: Rath byl pracovitý člověk

Podle Petery se rada scházela jednou za čtvrt roku a řešila například tzv. ovládací smlouvy, které se týkaly většího množství materiálu pro více nemocnic, což prý zlevnilo dodávky.

Petera dále uvedl, že Ratha zná hlavně pracovně "z činnosti Středočeského kraje a jako pracovitého člověka, který rád prosazoval své názory." Připravovali spolu také volební kampaň, protože Petera působil v krajském výboru ČSSD.

Jirát v kauze viní 11 lidí z upravování obchodních soutěží ve Středočeském kraji. Za organizátora označuje náměstka a koordinátora nemocnic a někdejšího poslance Petra Kotta, který dříve také šéfoval středočeské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Kromě Salačové se zatím nikdo nepřiznal

Další hlavní obžalovanou je jeho partnerka Kateřina Pancová, která řídila kladenskou nemocnici. Podle obžaloby domlouvali vítězství v tendrech pro určité firmy, což údajně provázela korupce. Rath prý o všem věděl coby jejich dlouholetý známý a zejména hejtman.

Trojice lékařů obžalobu odmítá. Podle Ratha nebylo možné zakázky z části financované dotacemi Evropské unie ovlivnit, protože podle něj podléhaly vícenásobné kontrole. Kott s Pancovou již na počátku hlavního líčení loni v srpnu obžalobu odmítli s tím, že její tvrzení nejsou reálná.

Jako jediná se ke korupci přiznala šéfka stavební firmy Fisa Ivana Salačová, pro kterou obžaloba navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest.

Advokáti ostatních obžalovaných, mezi kterými jsou zejména šéfové a manažeři firem, které se tendrů zúčastnily, se její výpověď snaží znevěrohodnit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy