Kauza Rath: To je Krakonošovo, obhajovaly firmy svůj vliv

ČTK ČTK
27. 3. 2014 15:19
Vypsané tendry na vybavení středočeských nemocnic podle ředitele firmy Dräger medical odpovídaly pouze nabídkám předem vybraných firem.
David Rath s Kateřinou Pancovou, někdejší ředitelkou kladenské nemocnice.
David Rath s Kateřinou Pancovou, někdejší ředitelkou kladenské nemocnice. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Před Krajským soudem v Praze se ve čtvrtek řešily zdravotnické zakázky v kauze exposlance Davida Ratha (ČSSD) obžalovaného z korupce.

Soudce vyslechl obchodního ředitele firmy, která se ucházela o tendry ve Středočeském kraji, nakonec ale údajně nemohla uspět. U jiného tendru prý také bylo řečeno, že soutěž spadá do sféry vlivu jiných firem. Říkalo se tomu prý Krakonošovo.

Baxa: Firmy přihlášené do tendru dělaly jen křoví

Obchodní ředitel firmy Dräger medical Václav Baxa soudu řekl, že jeho firma se zabývá dodávkami technologií do nemocnic, například pro resuscitační oddělení a anesteziologii. Společnost se prý zajímala o tendry týkající se modernizace nemocnic v Příbrami a Kolíně.

Dräger ale nemohl podmínky tendrů splnit, protože odpovídaly pouze možnostem dvou firem - Puro Klima a Hospimed. Dva manažeři z těchto firem - Martin Jireš a Jindřich Řehák - jsou mezi obžalovanými v kauze.

Baxa uvedl, že jeho kolegovi bylo řečeno při jednáních s Puro Klima u jiného tendru na Plzeňsku, že "to je Krakonošovo". Údajně to znamenalo, že vliv na tendr se týká jen určitých firem a nemá smysl se dále o zakázky zajímat.

Baxa tím chtěl podle žalobce dokreslit atmosféru při sjednávání vlivu na zakázky, které mohou být předem domluvené.

Jednalo se o narážku na pohádkovou postavu Krakonoše, který podle tradičního vyprávění vládne krkonošským horám. Spojení se podle odborníků na češtinu užívá v přirovnáních k ovládnutí určité oblasti.

Baxa také uvedl, že zbylé firmy v tendru týkajícím se středočeských nemocnic na něj dělaly dojem, že dělají "křoví", aby vše vypadalo navenek v pořádku.

Žalobce Petr Jirát v případu viní jedenáct lidí z ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji.

Týkaly se prý oprav budov a modernizace některých nemocnic například novým vybavením. Údajně se předem vybraly firmy, které tendry vyhrávaly, což prý provázelo uplácení. Rath údajně o machinacích věděl coby hejtman kraje a dělil se o úplatky.

Exposlanec obvinění odmítá. Před soudem mu hrozí nejvyšší trest - až dvanáct let vězení. Mezi dalšími obžalovanými jsou například šéfové a manažeři firem, které se tendrů účastnily.

 

Právě se děje

Další zprávy