Zabavené miliony byly moje, tvrdí Rathův otec

ČTK ČTK
2. 10. 2013 14:09
Za peníze zabavené při domovní prohlídce v Hostivici chtěl Rath starší kupovat dům.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Krajský soud v Praze ve středu omluvil z projednání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce jeho otce Ratmíra, který měl přijít jako svědek.

Rath starší, který je jako jeho syn povoláním lékař, má vážné zdravotní problémy a soudce přečetl jeho výpověď před policií. Popisoval v ní původ zhruba devíti milionů korun nalezených při domovní prohlídce v domě obžalovaného v Hostivici.

Rathův otec uvedl, že to jsou jeho peníze, které měl původně připravené ke koupi nemovitosti.

Dvaaosmdesátiletý otec Ratha obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji se soudu omluvil v úterý. Soudce Robert Pacovský řekl, že řádně doložil zdravotní dokumentaci.

"Za tohoto stavu je skutečně nutné omluvu pokládat za nutnou. Lze číst předchozí výpověď," dodal Pacovský. Podle dřívějších informací médií se Rathův otec od jara zotavuje ze zlomeniny obratle.

Pacovský v dokumentu četl, že Ratmír Rath nevyužil práva nevypovídat, ačkoliv stíhaným je jeho příbuzný, a podal vysvětlení o původu finančních prostředků nalezených v domě jeho syna v Hostivici.

Policie našla v trezoru téměř osm milionů korun a další zhruba milion v eurech. Rathův otec kriminalistům řekl, že peníze jsou jeho. Chtěl údajně koupit v Hostivici dům, z čehož ale nakonec sešlo, protože mu zemřela manželka.

Na počátku 90. let prý působil tři roky jako lékař v Kataru. "Měl jsem velmi vysoký plat, na úrovni českého prezidenta. Další peníze vydělala manželka v restituci za hospodu v Roudnici. Celý život jsem tvrdě pracoval. Peníze jsem vždy měl a držely se mě," popsal policii.

David Rath se po přečtení protokolu krátce poradil s obhájcem Adamem Černým, který pak soudci připomněl, že Ratmír Rath podal civilní žalobu kvůli vrácení peněz zabavených policií. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Otec chtěl Ratha z vazby vyplatit

Rathův otec chtěl již dříve složit s dalšími lidmi několik milionů jako kauci na propuštění syna z vazby. Soud ale záruku zamítl a Ratha nechává za mřížemi, protože se obává jeho útěku kvůli hrozbě vysokého trestu.

Rathovi advokáti podali tento týden další žádost o propuštění klienta, o které chce soudce Pacovský rozhodnout ve čtvrtek.

Policie zadržela Ratha loni v polovině května v Rudné u Prahy na základě odposlechů. Odcházel tehdy ze schůzky s bývalou ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a jejím přítelem, exposlancem a také bývalým šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petrem Kottem.

Trojici lékařů obžaloba označuje jako organizátory korupce při veřejných zakázkách ve zdravotnictví a stavebnictví. Pancovou soud minulý týden propustil po více než 15 měsících z vazby. Za mřížemi zůstává Rath s Kottem.

Rath nesl při zadržení kartonovou krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Ukázalo se ale, že byla plná bankovek. Podle žalobce to byl úplatek, což Rath odmítá. Kriminalisté Ratha poté obvinili z přijetí úplatku, údajně jej přijal za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. ¨

Loni na podzim rozšířili obvinění kvůli dalším údajným zásahům do tendrů, tentokrát se týkaly nákupů vybavení pro tři krajské nemocnice. Podle žalobce Petra Jiráta si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů.

Státní zastupitelství v kauze viní celkem 11 lidí z upravování tendrů tak, aby vyhrála předem domluvená firma. Výběrová řízení vypadala prý navenek v pořádku, protože ostatní zúčastněné firmy dělaly domluvené "křoví". Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy