Opencard nahradí Lítačka. Pracovní název se změnil v oficiální, potvrdila Krnáčová

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
23. 2. 2016 14:33
Pražská primátorka představila při jízdě tramvají po hlavním městě novinářům nový design a oznámila oficiální název nové karty pro městskou hromadnou dopravu. Stal se jím staronový název, který primátorka považovala za provizorní. Jmenuje se tedy Lítačka a město začne karty vydávat už 29. února. Primátorka Krnáčová navíc nezapomněla znovu připomenout, že náklady na pořízení nového systému na vydávání čipových karet a uvedení Lítačky do provozu byly 1,9 milionu korun. Její předchůdce opencard přitom ve stejné fázi stála hlavní město 165 milionů a její celkové náklady přesáhly 1,7 miliardy korun. V době, kdy město opencard pořizovalo, byly ale náklady na vývoj softwaru na jiné úrovni.
Novy design Lítačky.
Novy design Lítačky. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová pražská karta se bude nakonec přeci jen jmenovat Lítačka. Magistrát hlavního města tak rozhodl díky průzkumu veřejného mínění, podle kterého se tento název mezi lidmi nejvíce uchytil. Lítačka vyvolala 52 procent pozitivních ohlasů. Lidé budou moci o zelené karty žádat už od posledního února a vydávat se budou od 1. března.

"Na základě analýzy, kterou jsme si nechali vypracovat, zvítězil náš původně pracovní název Lítačka. Vítězství je to sice těsné, ale tento návrh většinu získal. Přeji si, aby novou kartu provázely jen pozitivní ohlasy, neboť pro Prahu znamená nové řešení výraznou úsporu peněz," řekla novinářům při jízdě tramvají T15 primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která si analýzu nechala vypracovat proto, že se na internetu strhla intenzivní diskuse o názvu nové karty. Během jízdy představila i nový design Lítačky.

Mnoho lidí považovalo Lítačku za jazykovou náplavu a na staronový název vzniklo na internetu i velké množství parodií jako třeba Krndačka. Diskutovalo se ale i o dalších možných názvech jako Šalinkarta nebo Legitka. Žádný z názvů však nevyhrál a z analýzy nakonec vyšla Lítačka jako těsný vítěz s 52,5 procenta pozitivních ohlasů.

Primátorka Krnáčová navíc nezapomněla znovu připomenout, že náklady na pořízení nového systému na vydávání čipových karet a uvedení Lítačky do provozu byly 1,9 milionu korun.

Její předchůdce opencard, která bude postupně nahrazena, přitom ve stejné fázi stála hlavní město 165 milionů a její celkové náklady přesáhly 1,7 miliardy korun. V době, kdy město opencard pořizovalo, byly ale náklady na vývoj softwaru a dalších komponentů na jiné úrovni.

Ředitel městské společnosti Operátor ICT Václav Strnad ještě doplnil, že o karty budou moc lidé žádat od 29. února. "Pražané můžou žádat o Lítačku přímo v kartovém centru ve Škodově paláci. Pokud však mají platnou opencard, po dobu její platnosti se pro ně nic nemění. Až Pražanům skončí platnost jejich opencard zažádají o novou kartu, což by stejně museli udělat, a dostanou již novou Lítačku," řekl Strnad s tím, že vydávat karty bude město od prvního března.

 

Právě se děje

před 6 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy