Opencard nahradí Lítačka. Pracovní název se změnil v oficiální, potvrdila Krnáčová

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
23. 2. 2016 14:33
Pražská primátorka představila při jízdě tramvají po hlavním městě novinářům nový design a oznámila oficiální název nové karty pro městskou hromadnou dopravu. Stal se jím staronový název, který primátorka považovala za provizorní. Jmenuje se tedy Lítačka a město začne karty vydávat už 29. února. Primátorka Krnáčová navíc nezapomněla znovu připomenout, že náklady na pořízení nového systému na vydávání čipových karet a uvedení Lítačky do provozu byly 1,9 milionu korun. Její předchůdce opencard přitom ve stejné fázi stála hlavní město 165 milionů a její celkové náklady přesáhly 1,7 miliardy korun. V době, kdy město opencard pořizovalo, byly ale náklady na vývoj softwaru na jiné úrovni.
Novy design Lítačky.
Novy design Lítačky. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová pražská karta se bude nakonec přeci jen jmenovat Lítačka. Magistrát hlavního města tak rozhodl díky průzkumu veřejného mínění, podle kterého se tento název mezi lidmi nejvíce uchytil. Lítačka vyvolala 52 procent pozitivních ohlasů. Lidé budou moci o zelené karty žádat už od posledního února a vydávat se budou od 1. března.

"Na základě analýzy, kterou jsme si nechali vypracovat, zvítězil náš původně pracovní název Lítačka. Vítězství je to sice těsné, ale tento návrh většinu získal. Přeji si, aby novou kartu provázely jen pozitivní ohlasy, neboť pro Prahu znamená nové řešení výraznou úsporu peněz," řekla novinářům při jízdě tramvají T15 primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která si analýzu nechala vypracovat proto, že se na internetu strhla intenzivní diskuse o názvu nové karty. Během jízdy představila i nový design Lítačky.

Mnoho lidí považovalo Lítačku za jazykovou náplavu a na staronový název vzniklo na internetu i velké množství parodií jako třeba Krndačka. Diskutovalo se ale i o dalších možných názvech jako Šalinkarta nebo Legitka. Žádný z názvů však nevyhrál a z analýzy nakonec vyšla Lítačka jako těsný vítěz s 52,5 procenta pozitivních ohlasů.

Primátorka Krnáčová navíc nezapomněla znovu připomenout, že náklady na pořízení nového systému na vydávání čipových karet a uvedení Lítačky do provozu byly 1,9 milionu korun.

Její předchůdce opencard, která bude postupně nahrazena, přitom ve stejné fázi stála hlavní město 165 milionů a její celkové náklady přesáhly 1,7 miliardy korun. V době, kdy město opencard pořizovalo, byly ale náklady na vývoj softwaru a dalších komponentů na jiné úrovni.

Ředitel městské společnosti Operátor ICT Václav Strnad ještě doplnil, že o karty budou moc lidé žádat od 29. února. "Pražané můžou žádat o Lítačku přímo v kartovém centru ve Škodově paláci. Pokud však mají platnou opencard, po dobu její platnosti se pro ně nic nemění. Až Pražanům skončí platnost jejich opencard zažádají o novou kartu, což by stejně museli udělat, a dostanou již novou Lítačku," řekl Strnad s tím, že vydávat karty bude město od prvního března.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy