Čtyři měsíce po "nočním masakru" se do čela Prahy nikdo nehrne. Důležité věci se odkládají

Praha je už čtyři měsíce s paralyzovanou vládou. A nezmění to ani čtvrteční zastupitelstvo, protože žádný z vyjednávacích týmů nebyl schopný sestavit funkční koalici. Letos první zastupitelstvo navíc pravděpodobně zastíní v pondělí představená Lítačka. "Rozhodně se budeme chtít bavit o takzvané Lítačce. A jestli se z toho vygeneruje návrh na odvolání primátorky, tak ho zcela jistě podpoříme," řekl šéf pražské TOP 09 Václav Novotný. Kromě Libeňského mostu nemají zastupitelé na programu žádný významný bod a důležité záležitosti dál odkládají.
Jednání zastupitelstva
Jednání zastupitelstva | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čtyřměsíční bezvládí v Praze bude i nadále pokračovat. Ani jeden z vyjednávacích týmů nebyl od podzimního rozpadu koalice schopen sestavit funkční seskupení, které by bylo schopné zvolit nové vedení města. A nezmění to zřejmě ani letos první zastupitelstvo.

Zastupitelé navíc ve čtvrtek pravděpodobně nestihnou projednat všechny připravené body, jelikož program zřejmě zastíní nová pražská tramvajenka Lítačka, kterou v pondělí představila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Kromě Libeňského mostu nemají zastupitelé na programu žádný významný bod a důležité záležitosti dál odkládají.

Lítačka neexistuje, zní z TOP 09

Zbytky rady pražské koalice Václav Novotný

"Všichni se baví, jestli se Lítačka špatně nejmenuje, ale ono by bylo správně hovořit o tom, jestli vůbec existuje. Tvrdím, že ne. Myslíme si, že je to takové mediální vyjádření primátorky, které svojí závažností nepřevyšuje vyjádření typu 'přivezeme pandu'," zastupitel TOP 09 Václav Novotný.

„Rozhodně se budeme chtít bavit o takzvané Lítačce. A jestli se z toho vygeneruje návrh na odvolání primátorky, tak ho zcela jistě podpoříme,“ řekl šéf pražské TOP 09 Václav Novotný, který v úterý osočil primátorku z toho, že celý nový projekt Lítačky je jen mediálním marketingem.

TOP 09 se hned po rozpadu koalice vrhla do sestavování nového uskupení, avšak její projekt se rozpadl před dvěma týdny. Jednání o možné koalici opustili nezávislí kolem Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a později Piráti, protože na jednání byli přizváni sociální demokraté. Ty vede Karel Březina, který je pravomocně odsouzený pro podvod kvůli svému působení v dozorčích radách městských firem a s nímž vedou Piráti různé spory a stále požadují jeho odstoupení ze zastupitelstva.

Téměř všechny strany tedy znovu začaly vyjednávat samostatně. Minulý pátek se navíc sešli zástupci ANO, ČSSD a ODS, ale ani ti se na sestavení možné koalice údajně nedohodli.

Neúplná rada a problémové smlouvy

Praze tak v současnosti vládne neúplná rada, která má sedm členů z původních jedenácti. Chybějící radní byli odvoláni na konci září při takzvaném „nočním masakru“, kdy se opozici podařilo odvolat bývalého náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice). Trojkoalice pak podpořila sesazení i dalších koaličních radních.

Hlavní město je tedy stále bez řádné vlády a před sebou má přitom několik důležitých úkolů. Mezi nimi ubyla pouze soutěž na svoz odpadů - minulý týden jednohlasně schválila polorozpadlá rada vypsání tendru za 13 miliard.

Jedním z dalších úkolů je budoucnost IT systému GINIS, tedy účetnictví města. Brzy totiž skončí jeho podpora a účetní systémy mohou i zkolabovat. Praha o problému ví už delší dobu, nebyla ale schopna vypsat soutěž na nový systém, respektive jeho provozování. Za pořízení dosavadního systému bez soutěže přitom již dostala pětimilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Antipatie i IT zakázky

Podle zdrojů obeznámených s chodem pražského magistrátu se do vedení města nikdo nehrne právě kvůli obavě z dopadu rozhodnutí o IT zakázkách. Politici totiž nechtějí skončit podobně jako bývalé vedení města, které stojí před soudem za to, že bez soutěže prodloužilo smlouvu na podporu opencard s dosavadním provozovatelem EMS.

„Takovou roli to nehraje,“ zlehčuje to radní Jana Plamínková (v Trojkoalici za STAN). „Celý rok a půl řešíme průšvihy z minulosti. Kdyby někdo čekal s vládou na magistrátu, až se vyřeší všechny průšvihy, tak by do toho nešel nikdy,“ dodává.

Podle radní Plamínkové je důvodem spíš osobní antipatie mezi jednotlivými uskupeními. Piráti například odmítají spolupracovat s ČSSD, pokud za ni bude vyjednávat odsouzený Karel Březina. A jen o něco menší problém mají s ODS. „A ČSSD zase říká: my tam nechceme zelené a Piráty už vůbec,“ popisuje Plamínková.

Situaci kolem GINISu a dalších IT systémů města řeší město tak, že celou agendu přesune na svoji dceřinou firmu Operátor ICT. Ta původně vznikla k řešení problému s opencard, ale pražští radní koncem loňského roku změnili její zřizovací listinu, aby mohla dělat i další IT projekty. Podle Plamínkové ale tato změna rozhodně není kvůli tomu, aby se radní vyhnuli rozhodování.

„Magistrát s tabulkovými platy kolem dvaceti tisíc korun není schopen zaplatit špičkové odborníky. Tak jsme si řekli, že jednou z možností je tyto specializované činnosti převést do akciové společnosti,“ vysvětluje Plamínková. Podle ní je sice riziko, že město může částečně ztratit kontrolu. „Ale to ICT tu bylo nastaveno tak špatně, že jakékoliv řešení je lepší než to, co tu bylo,“ poukázala.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy