Čtyři měsíce po "nočním masakru" se do čela Prahy nikdo nehrne. Důležité věci se odkládají

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
28. 1. 2016 6:30
Praha je už čtyři měsíce s paralyzovanou vládou. A nezmění to ani čtvrteční zastupitelstvo, protože žádný z vyjednávacích týmů nebyl schopný sestavit funkční koalici. Letos první zastupitelstvo navíc pravděpodobně zastíní v pondělí představená Lítačka. "Rozhodně se budeme chtít bavit o takzvané Lítačce. A jestli se z toho vygeneruje návrh na odvolání primátorky, tak ho zcela jistě podpoříme," řekl šéf pražské TOP 09 Václav Novotný. Kromě Libeňského mostu nemají zastupitelé na programu žádný významný bod a důležité záležitosti dál odkládají.
Jednání zastupitelstva
Jednání zastupitelstva | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čtyřměsíční bezvládí v Praze bude i nadále pokračovat. Ani jeden z vyjednávacích týmů nebyl od podzimního rozpadu koalice schopen sestavit funkční seskupení, které by bylo schopné zvolit nové vedení města. A nezmění to zřejmě ani letos první zastupitelstvo.

Zastupitelé navíc ve čtvrtek pravděpodobně nestihnou projednat všechny připravené body, jelikož program zřejmě zastíní nová pražská tramvajenka Lítačka, kterou v pondělí představila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Kromě Libeňského mostu nemají zastupitelé na programu žádný významný bod a důležité záležitosti dál odkládají.

Lítačka neexistuje, zní z TOP 09

Zbytky rady pražské koalice Václav Novotný

"Všichni se baví, jestli se Lítačka špatně nejmenuje, ale ono by bylo správně hovořit o tom, jestli vůbec existuje. Tvrdím, že ne. Myslíme si, že je to takové mediální vyjádření primátorky, které svojí závažností nepřevyšuje vyjádření typu 'přivezeme pandu'," zastupitel TOP 09 Václav Novotný.

„Rozhodně se budeme chtít bavit o takzvané Lítačce. A jestli se z toho vygeneruje návrh na odvolání primátorky, tak ho zcela jistě podpoříme,“ řekl šéf pražské TOP 09 Václav Novotný, který v úterý osočil primátorku z toho, že celý nový projekt Lítačky je jen mediálním marketingem.

TOP 09 se hned po rozpadu koalice vrhla do sestavování nového uskupení, avšak její projekt se rozpadl před dvěma týdny. Jednání o možné koalici opustili nezávislí kolem Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a později Piráti, protože na jednání byli přizváni sociální demokraté. Ty vede Karel Březina, který je pravomocně odsouzený pro podvod kvůli svému působení v dozorčích radách městských firem a s nímž vedou Piráti různé spory a stále požadují jeho odstoupení ze zastupitelstva.

Téměř všechny strany tedy znovu začaly vyjednávat samostatně. Minulý pátek se navíc sešli zástupci ANO, ČSSD a ODS, ale ani ti se na sestavení možné koalice údajně nedohodli.

Neúplná rada a problémové smlouvy

Praze tak v současnosti vládne neúplná rada, která má sedm členů z původních jedenácti. Chybějící radní byli odvoláni na konci září při takzvaném „nočním masakru“, kdy se opozici podařilo odvolat bývalého náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice). Trojkoalice pak podpořila sesazení i dalších koaličních radních.

Hlavní město je tedy stále bez řádné vlády a před sebou má přitom několik důležitých úkolů. Mezi nimi ubyla pouze soutěž na svoz odpadů - minulý týden jednohlasně schválila polorozpadlá rada vypsání tendru za 13 miliard.

Jedním z dalších úkolů je budoucnost IT systému GINIS, tedy účetnictví města. Brzy totiž skončí jeho podpora a účetní systémy mohou i zkolabovat. Praha o problému ví už delší dobu, nebyla ale schopna vypsat soutěž na nový systém, respektive jeho provozování. Za pořízení dosavadního systému bez soutěže přitom již dostala pětimilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Antipatie i IT zakázky

Podle zdrojů obeznámených s chodem pražského magistrátu se do vedení města nikdo nehrne právě kvůli obavě z dopadu rozhodnutí o IT zakázkách. Politici totiž nechtějí skončit podobně jako bývalé vedení města, které stojí před soudem za to, že bez soutěže prodloužilo smlouvu na podporu opencard s dosavadním provozovatelem EMS.

„Takovou roli to nehraje,“ zlehčuje to radní Jana Plamínková (v Trojkoalici za STAN). „Celý rok a půl řešíme průšvihy z minulosti. Kdyby někdo čekal s vládou na magistrátu, až se vyřeší všechny průšvihy, tak by do toho nešel nikdy,“ dodává.

Podle radní Plamínkové je důvodem spíš osobní antipatie mezi jednotlivými uskupeními. Piráti například odmítají spolupracovat s ČSSD, pokud za ni bude vyjednávat odsouzený Karel Březina. A jen o něco menší problém mají s ODS. „A ČSSD zase říká: my tam nechceme zelené a Piráty už vůbec,“ popisuje Plamínková.

Situaci kolem GINISu a dalších IT systémů města řeší město tak, že celou agendu přesune na svoji dceřinou firmu Operátor ICT. Ta původně vznikla k řešení problému s opencard, ale pražští radní koncem loňského roku změnili její zřizovací listinu, aby mohla dělat i další IT projekty. Podle Plamínkové ale tato změna rozhodně není kvůli tomu, aby se radní vyhnuli rozhodování.

„Magistrát s tabulkovými platy kolem dvaceti tisíc korun není schopen zaplatit špičkové odborníky. Tak jsme si řekli, že jednou z možností je tyto specializované činnosti převést do akciové společnosti,“ vysvětluje Plamínková. Podle ní je sice riziko, že město může částečně ztratit kontrolu. „Ale to ICT tu bylo nastaveno tak špatně, že jakékoliv řešení je lepší než to, co tu bylo,“ poukázala.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

Další zprávy