Hlavní město už není v exekuci kvůli opencard. Soud ji pozastavil

Lukáš Prchal Marek Pokorný Lukáš Prchal, Marek Pokorný
28. 1. 2016 13:56
Praha už není v exekuci kvůli sporu se společností eMoneyServices (EMS). Firma tvrdí, že magistrát jí brání v kontrole její opencard. Exekuci ve středu pozastavil Obvodní soud pro Prahu 1. "Nečekali jsme ani nic jiného. EMS totiž zatajila před soudem pár důležitých faktů," řekla Aktuálně.cz primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
Pražská primátorka Adriana Krnáčová
Pražská primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní město již není v exekuci kvůli sporu se společností eMoneyServices (EMS), která tvrdí, že jí město brání zkontrolovat, zda neoprávněně nenakládá s její opencard. Exekuci ve středu pozastavil Obvodní soud pro Prahu 1. Stalo se to krátce poté, co hlavní město představilo nástupce opencard – Lítačku.

"Nečekali jsme ani nic jiného. EMS totiž zatajila před soudem pár důležitých faktů. Například že nařízení předběžného opatření již bylo, byť nepravomocně, zrušeno. Je to jen další obstrukce ze strany firmy, která s městem vede několik soudních sporů,“ řekla Aktuálně.cz primátorka Adriana Krnáčová(ANO).

Pozastavení exekuce přichází právě v době, kdy hlavní město představilo nástupce opencard – Lítačku. A firma EMS Prahu obviňuje z toho, že její opencard okopírovala.

Městský soud v Praze v prosinci předběžným opatřením rozhodl, že má Praha umožnit společnosti EMS přístup do systému opencard, aby jej mohla zkontrolovat. Jenže po dvou týdnech toto své rozhodnutí, vedoucí k exekuci, zrušil.

Avšak na základě prvního rozhodnutí poslal Obvodní soud pro Prahu 1 na začátku ledna město do exekuce. Ta by v praxi vypadala tak, že by exekutor, jímž byl jmenován Igor Ivanko, mohl opakovaně městu dávat pokutu až sto tisíc korun až do té doby, než město splní svoji povinnost. Městu však zatím žádnou pokutu neuložil.

Obvodní soud pro Prahu 1 pak ve středu svoje rozhodnutí o exekuci pozastavil. A odkázal přitom právě na verdikt městského soudu z 22. prosince, kterým soud zrušil předběžné opatření. "Vzhledem k vydanému usnesení městského soudu byl zrušen vykonávaný exekuční titul,“ uvedla soudkyně Blanka Pazderová. Protože se proti prosincovému verdiktu společnost EMS odvolala a verdikt z 22. prosince tak není ještě pravomocný, výkon exekuce pouze pozastavila.

Podle mluvčího firmy EMS Martina Opatrného exekuce nadále platí, jen je pozastavena. Soud údajně dává oběma stranám více času, aby vše prozkoumaly. „Exekuce stále platí, jen se odkládá její výkon,“ řekl Opatrný, podle něhož musí definitivně rozhodnout vrchní soud. "Nadále trvá povinnost Prahy umožnit kontrolu opencard," zdůraznil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy