Praha - Policie si přišla pro vlivného moravského podnikatele Vladislava Jaroška, který je za podvody s lihem odsouzený k šesti letům vězení. Měsíc a půl se vyhýbal nástupu trestu po ročním přerušení, které soud nařídil kvůli zdravotním potížím. Když měl ale lihovarník jít znovu za mříže, jeho zdravotní stav se opět zhoršil, informoval zpravodajský web Českého rozhlasu.
"Jelikož do výkonu trestu ke 2. červnu nenastoupil, byl vydán krajským soudem 20. června příkaz k nastoupení do výkonu trestu se současnou žádostí o dodání do výkonu trestu odnětí svobody policií. Podle policie byl odsouzený 19. července zatčen," potvrdila informace zpravodajského serveru Českého rozhlasu mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
Policisté ho ale podle informací Českého rozhlasu našli namísto v domovských Mutěnicích v nemocnici, kde někdejší člen Zemanovců založil dnes už zaniklou místní organizaci SPOZ. "Můžeme potvrdit, že v jedné z olomouckých nemocnic střeží osobu policisté," uvedla pro zpravodajský web bez bližších podrobností olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková. Podle tří zdrojů webu se skutečně jedná o Jaroška. Má být hospitalizován na kardiologickém oddělení.
Policie nyní střeží jeho pokoj, a až se mu udělá lépe, bude převezen do věznice. Není to ale poprvé, co Jaroškovi nástup do vězení znemožňuje jeho nepříznivý zdravotní stav. Na začátku letošního června mu doběhla lhůta na roční přerušení trestu ze zdravotních důvodů a již dříve soud žádal, aby od jeho potrestání upustil právě kvůli zdravotním důvodům. Podle vězeňských lékařů jeho stav není natolik závažný, aby se o něj nedokázali postarat. Jarošek nástup trestu "odkládal" ale nejen ze zdravotních důvodů. V minulosti se také tři čtvrtě roku před policií skrýval na Slovensku. Policie ho tam ale v roce 2014 zadržela.
Lihovarník se s žádostí o milost obrátil i na prezidenta Miloše Zemana, kterého Jarošek hostil ve svých vinných sklepích. Prezident se sice žádostí zabýval, ale nakonec ji odmítl.
Vladislav Jarošek si odpykává šestiletý trest za podvody s lihem ve výši 70 milionů korun. Firma odsouzeného vyrobila v roce 2003 kolem 500 tisíc litrů denaturovaného lihu. "Denaturační proces však nebyl úplný, společnost líh dostatečně neznehodnotila a měla z něj zaplatit spotřební daň. Podnikatel však líh do základu daně nezahrnul. Navíc uváděl, že dál z lihu vyráběl nemrznoucí směs Nemrazol," odůvodnila v roce 2010 soudkyně Halina Černá.