To, že bylo vyšetřování v případu odposlechů zahájeno, oznámil dnes ministr vnitra Ivan Langer.
Je to tři dny poté, co Aktuálně.cz upozornilo, že inspekce ministra vnitra při vyšetřování kauzy Kubice neoprávněně odposlouchávala a sledovala komunální politiky či žáky základní školy.
Právě vyšetřování má odpovědět na otázku, kdo je za nestandardní vpád do soukromí více než dvacítky lidí odpovědný.
Chyby, nebo zvůle?
Kauza odposlechy
- Vážení čtenáři,
už dříve jsme vás informovali, že osposlouchávána byla i reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková. Původní článek s titulkem: "Nová fakta: Koho poslouchala inspekce" čtěte ZDE
- O závažnosti zjištění, že policie pomocí odposlechů zjišťovala, jaké kontakty mají novináři a s kým si povídají, jste mohli on-line hovořit s ředitelem Aktuálně.cz Jakubem Ungerem. On-line rozhovor naleznete ZDE.
- Redakce Aktuálně.cz si na chování policejních důstojníků oficiálně stěžovala, kauzu začalo prověřovat státní zastupitelství. Více o vyšetřování čtěte ve článku "Odposlechy novinářů? Zasahuje žalobce" ZDE.
Kauza odposlechy
Inspekce loni nechala sledovat a odposlouchávat řadu lidí, kteří s Kubiceho aférou neměli nic společného, včetně tehdy desetileté dcery olomouckého primátora a jejího spolužáka. Jejich čísla v oficiálních dokumentech vydávala za čísla ministra Ivana Langera. Další čísla skryla například pod jméno poslance Jana Vidíma.
Nyní se ukazuje, že to udělala úmyslně a podezření z tohoto nezákonného postupu nyní padá zejména na inspekci ministra vnitra. Šéf policejního útvaru pro odposlechy Tomáš Almer totiž prohlásil, že inspekce věděla, komu většina čísel patří.
Přesto to v žádostech o odposlech určených soudci zatajila. "Zjišťovali jsme to pro ně. Šlo celkem o 46 čísel, 33 jsme přiřadili jména," uvedl Almer.
Pětadvacet místo osmi
Inspekce však soudu tvrdila, že jde jen o osm jmen. Ostatních pětadvacet čísel tedy odposlouchávala v rozporu se zákonem.
Za chod inspekce byl tehdy odpovědný ministr vnitra František Bublan. Aktuálně.cz však v rozhovoru sdělil, že necítí žádnou vinu. "Nevěděl jsem o tom," tvrdí.
Inspekci v té době řídil Miroslav Borník, který už kvůli aféře musel loni opustit svůj post. Stejně jako hlavní vyšetřovatel případu Jaroslav Hlaváč.
Úřady ale budou prověřovat i postup státního zástupce a soudce, kteří kroky inspekce posvětili. Žalobce Michal Zachystal i soudce Jan Novotný na dotazy Aktuálně.cz odmítli sdělit, zda věděli, koho ve skutečnosti nechali poslouchat.
"Nemohu vám k případu nic říkat," uvedl soudce Novotný.
Co kontrolovala Vesecká?
Nová odhalení v případu odposlechů zcela odporují tomu, jak případ vyšetřila Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Loni v říjnu vše uzavřela se závěrem, že na odposleších nebylo nic neoprávněného.
Prostřednictvím svého mluvčího sdělila, že její prověrka neodhalila žádné pochybení. "Postup byl shledán jako zákonný a odůvodněný," uvedl loni v říjnu mluvčí nejvyšší státní zástupkyně.
Proti odposlechům v kauze Kubice se ohradila také Advokátní komora. "Odposlouchávat telefony advokáta, který poskytuje právní služby řadě klientů, s nimiž nutně projednává jejich záležitosti i po telefonu, je nezákonné, a proto nepřípustné," uvádí se v prohlášení, které podepsal tajemník komory Ladislav Krym.