Policie odposlouchávala školáky

Sabina Slonková
28. 3. 2007 10:30
Praha - Inspekce ministra vnitra odposlouchávala a sledovala jedenáctileté děti. Jejich čísla v oficiálních dokumentech vydávala za čísla ministra Ivana Langera. Uvnitř: ANKETA
Foto: Reuters

Rodiny dětí nyní podle zjištění deníku Aktuálně.cz jednají s advokáty a připravují žaloby a stížnosti na postup úřadů.

Telefony školáků nechala odposlouchávat a monitorovat inspekce ministra vnitra, která pátrala, kdo loni v květnu vynesl ze zasedání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost zprávu policejního důstojníka Jana Kubiceho. Ten v dokumentu určeném poslancům dokládal svá slova o politickém ovlivňování citlivých kauz.

Úřady pak začaly odposlouchávat Kubiceho, Langera a další poslance, policisty a novináře, kteří se podle inspekce mohli podílet na úniku zprávy.

Současně ale "napíchly" i telefonáty lidí z byznysu i politiky, kteří s jednáním výboru neměli nic společného. Mezi takto sledovanými osobami se tak ocitli například nevlastní dcery olomouckého primátora Martina Novotného a jejich spolužáci.

Nejmladšímu "napíchnutému" bylo jedenáct, nejstaršímu čtrnáct let.

ODS dnes zjištění novinářů využila k útoku na sociální demokracii. Premiér Mirek Topolánek a ministr Langer na tiskové konferenci obvinili sociální demokraty, že nesou přímou odpovědnost za skandály spojené s odposlechy. "Je to obludnost," uvedl Langer.

Je mi třináct a vůbec to nechápu

Čísla mobilních telefonů dětí se ocitla v žádosti o povolení odposlechu a zpětném monitoringu hovorů. Inspekce ale v žádosti určené soudu tvrdila, že jde o čísla ministra vnitra Ivana Langera.

Když na tato čísla zavolal deník Aktuálně.cz, ukázalo se, že nepatří Langerovi, ale mimo jiné právě dětem.

"Tohle je můj telefon. Vůbec to nechápu, s nějakou Kubiceho zprávou nemám nic společného," uvedla jedna z nevlastních dcer Novotného.

Další čísla zase patřila jejímu spolužákovi ze základní školy a jeho matce. "Pokud tam jsou uvedené už i děti, je to do nebe volající. Připravujeme právní kroky," uvedla matka spolužáka. Jméno rodiny si nepřála zveřejnit v médiích; redakce Aktuálně.cz jej má k dispozici, ale přání ženy respektuje.

Proč se inspekce zaměřila právě na tato čísla, není jasné. Úřady odmítají svůj postup jakkoli vysvětlit.

Odposlechy i v Aktuálně

Jan Kubice, ředitel ÚOOZ
  • O závažnosti zjištění, že policie pomocí odposlechů zjišťovala, jaké kontakty mají novináři a s kým si povídají, jste mohli on-line hovořit s ředitelem Aktuálně.cz Jakubem Ungerem. On-line rozhovor naleznete ZDE. 
  • Redakce Aktuálně.cz si na chování policejních důstojníků oficiálně stěžovala, kauzu začalo prověřovat státní zastupitelství. Více o vyšetřování čtěte ve článku "Odposlechy novinářů? Zasahuje žalobce" ZDE. 

Kauza odposlechy

U rodiny primátora Novotného se inspekce teoreticky mohla domnívat, že bude v kontaktu s Langerem a ten může používat jejich telefony. Novotný je Langerův stranický kolega, jeho žena pracuje rovněž pro ODS. Rodina však jakékoli půjčování svých telefonů Langerovi vylučuje. "To rozhodně ne," uvedl Novotný.

U rodiny spolužáků Novotného dcer už ale není jediný logický důvod. "Langera známe z televize," tvrdí rodina.

Motiv chybí i u dalšího odposlouchávaného, která je nepřímou příbuznou manželky primátora Novotného. Jde o nevlastní dceru jejího strýce, která je podle svých slov s rodinou v minimálním kontaktu.

Není Langer jako Langer

Podobně nelogické je i odposlouchávání brněnského právníka Karla Langera. S politikem jej totiž spojuje jen příjmení.

"Vůbec ho neznám. Nikdy jsem s ním nemluvil, nikdy jsme si ani nevolali a nejsme v žádném příbuzenském vztahu," sdělil Aktuálně.cz advokát Langer, který se specializuje na konkursy.

Kromě dětí a advokáta Langera inspekce neoprávněně sledovala a odposlouchávala i další lidi.

Aktuálně.cz a televize Nova již v úterý informovaly, že na seznamu jsou například bývalý poslanec ČSSD Petr Ibl, někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý, olomoucký primátor z ODS Martin Novotný, právník a člen představenstva fotbalové Sigmy Olomouc Petr Konečný, jinak též lidovec, další řadová členka KDU-ČSL či Jakub Unger, manažer firmy NetCentrum.cz - mateřské společnosti on-line deníku Aktuálně.cz.

Inspekce měla díky odposlechům přehled o jejich aktivitách během parlamentních i komunálních voleb i o životě jejich rodinných příslušníků. Kromě toho, že nechala některé telefony odposlouchávat, u jiných si od operátorů vyžádala zpětný monitoring hovorů včetně přesné lokalizace daného uživatele. Inspekce tak například věděla, kdo se kde v danou hodinu nacházel, a to s přesností na konkrétní ulici.

Oslovení právníci považují jejich postup za protiústavní.

Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 44 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy