Policie odposlouchávala školáky

Sabina Slonková
28. 3. 2007 10:30
Praha - Inspekce ministra vnitra odposlouchávala a sledovala jedenáctileté děti. Jejich čísla v oficiálních dokumentech vydávala za čísla ministra Ivana Langera. Uvnitř: ANKETA
Foto: Reuters

Rodiny dětí nyní podle zjištění deníku Aktuálně.cz jednají s advokáty a připravují žaloby a stížnosti na postup úřadů.

Telefony školáků nechala odposlouchávat a monitorovat inspekce ministra vnitra, která pátrala, kdo loni v květnu vynesl ze zasedání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost zprávu policejního důstojníka Jana Kubiceho. Ten v dokumentu určeném poslancům dokládal svá slova o politickém ovlivňování citlivých kauz.

Úřady pak začaly odposlouchávat Kubiceho, Langera a další poslance, policisty a novináře, kteří se podle inspekce mohli podílet na úniku zprávy.

Současně ale "napíchly" i telefonáty lidí z byznysu i politiky, kteří s jednáním výboru neměli nic společného. Mezi takto sledovanými osobami se tak ocitli například nevlastní dcery olomouckého primátora Martina Novotného a jejich spolužáci.

Nejmladšímu "napíchnutému" bylo jedenáct, nejstaršímu čtrnáct let.

ODS dnes zjištění novinářů využila k útoku na sociální demokracii. Premiér Mirek Topolánek a ministr Langer na tiskové konferenci obvinili sociální demokraty, že nesou přímou odpovědnost za skandály spojené s odposlechy. "Je to obludnost," uvedl Langer.

Je mi třináct a vůbec to nechápu

Čísla mobilních telefonů dětí se ocitla v žádosti o povolení odposlechu a zpětném monitoringu hovorů. Inspekce ale v žádosti určené soudu tvrdila, že jde o čísla ministra vnitra Ivana Langera.

Když na tato čísla zavolal deník Aktuálně.cz, ukázalo se, že nepatří Langerovi, ale mimo jiné právě dětem.

"Tohle je můj telefon. Vůbec to nechápu, s nějakou Kubiceho zprávou nemám nic společného," uvedla jedna z nevlastních dcer Novotného.

Další čísla zase patřila jejímu spolužákovi ze základní školy a jeho matce. "Pokud tam jsou uvedené už i děti, je to do nebe volající. Připravujeme právní kroky," uvedla matka spolužáka. Jméno rodiny si nepřála zveřejnit v médiích; redakce Aktuálně.cz jej má k dispozici, ale přání ženy respektuje.

Proč se inspekce zaměřila právě na tato čísla, není jasné. Úřady odmítají svůj postup jakkoli vysvětlit.

Odposlechy i v Aktuálně

Jan Kubice, ředitel ÚOOZ
  • O závažnosti zjištění, že policie pomocí odposlechů zjišťovala, jaké kontakty mají novináři a s kým si povídají, jste mohli on-line hovořit s ředitelem Aktuálně.cz Jakubem Ungerem. On-line rozhovor naleznete ZDE. 
  • Redakce Aktuálně.cz si na chování policejních důstojníků oficiálně stěžovala, kauzu začalo prověřovat státní zastupitelství. Více o vyšetřování čtěte ve článku "Odposlechy novinářů? Zasahuje žalobce" ZDE. 

Kauza odposlechy

U rodiny primátora Novotného se inspekce teoreticky mohla domnívat, že bude v kontaktu s Langerem a ten může používat jejich telefony. Novotný je Langerův stranický kolega, jeho žena pracuje rovněž pro ODS. Rodina však jakékoli půjčování svých telefonů Langerovi vylučuje. "To rozhodně ne," uvedl Novotný.

U rodiny spolužáků Novotného dcer už ale není jediný logický důvod. "Langera známe z televize," tvrdí rodina.

Motiv chybí i u dalšího odposlouchávaného, která je nepřímou příbuznou manželky primátora Novotného. Jde o nevlastní dceru jejího strýce, která je podle svých slov s rodinou v minimálním kontaktu.

Není Langer jako Langer

Podobně nelogické je i odposlouchávání brněnského právníka Karla Langera. S politikem jej totiž spojuje jen příjmení.

"Vůbec ho neznám. Nikdy jsem s ním nemluvil, nikdy jsme si ani nevolali a nejsme v žádném příbuzenském vztahu," sdělil Aktuálně.cz advokát Langer, který se specializuje na konkursy.

Kromě dětí a advokáta Langera inspekce neoprávněně sledovala a odposlouchávala i další lidi.

Aktuálně.cz a televize Nova již v úterý informovaly, že na seznamu jsou například bývalý poslanec ČSSD Petr Ibl, někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý, olomoucký primátor z ODS Martin Novotný, právník a člen představenstva fotbalové Sigmy Olomouc Petr Konečný, jinak též lidovec, další řadová členka KDU-ČSL či Jakub Unger, manažer firmy NetCentrum.cz - mateřské společnosti on-line deníku Aktuálně.cz.

Inspekce měla díky odposlechům přehled o jejich aktivitách během parlamentních i komunálních voleb i o životě jejich rodinných příslušníků. Kromě toho, že nechala některé telefony odposlouchávat, u jiných si od operátorů vyžádala zpětný monitoring hovorů včetně přesné lokalizace daného uživatele. Inspekce tak například věděla, kdo se kde v danou hodinu nacházel, a to s přesností na konkrétní ulici.

Oslovení právníci považují jejich postup za protiústavní.

Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 24 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy