Dřív se ho zastal Klaus, teď nohejbalisté. Soudce Novák pomohl na svobodu milionáři Malinovi

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 18. 3. 2016 15:30
Soudce Ivan Novák a advokát Josef Doucha pomohli na svobodu podnikateli Tomáši Malinovi. Milionáře se už dříve zastal bývalý prezident Václav Klaus. Za Malinu se zaručili členové pankráckého nohejbalového oddílu a následně jej Novák propustil z vězení. Vyšetřovatelé tvrdí, že tento případ ale provázela korupce.
Podnikatel Tomáš Malina.
Podnikatel Tomáš Malina. | Foto: ČTK

Praha - Chomutovský soudce Ivan Novák a advokát Josef Doucha byli obviněni kvůli případu podmíněného propuštění podnikatele Tomáše Maliny, kterého se dříve zastal bývalý prezident Václav Klaus. Tentokrát se za podnikatele zaručili členové nohejbalového oddílu.

Malinu v roce 2013 poslal Vrchní soud v Praze na pět let do vězení. Trest dostal za to, že nezaplatil faktury za pohonné hmoty od firmy Unipetrol za více než 101 milionů korun, palivo pak prodal a ze zisku nakoupil akcie jisté firmy z Ruska.

Část trestu si podnikatel odseděl ve věznici Všehrdy na Chomutovsku. Když měl polovinu z trestu za sebou, požádal o podmíněné propuštění na svobodu. Soudce Ivan Novák ale 4. prosince jeho žádost zamítl. Důvodem mělo být to, že nastoupil do vězení s několikadenním zpožděním.

Za Malinu se zaručil nohejbalový tým

Poté ale Malina změnil obhájce a začal ho zastupovat Josef Doucha, který se řadu let zná i se soudcem Ivanem Novákem. Oba poté osobně a po telefonu řešili, jak by se mohl dostat podnikatel z vězení. Nakonec se nohejbalový tým TJ Pankrác za Malinu zaručil. Novák poté Malinu propustil 7. ledna z vězení.

"Ano, zaručili jsme se za něj. Je to dlouholetý člen našeho družstva," potvrdil Aktuálně.cz vedoucí oddílu Luboš Albrecht. Dodal, že kvůli tomuto případu vypovídal také na policii.

Doucha uvedl, že jméno svého klienta nikomu nesděluje. "Ke svému obvinění jsem se obšírně vyjádřil do protokolu o výslechu obviněného na policii," řekl. Advokát Jiří Teryngel, který Douchu zastupuje, uvedl, že pro podmínečné propuštění podnikatele byly splněny všechny podmínky.

"Měl pětadvacet pochval, řadu vycházek, několik přerušení výkonu trestu. Šlo o podnikatele, který ovládá několik jazyků, takže ve vězení pro vězně pořádal kroužek angličtiny a finanční gramotnosti. Takže tam působil nad rámec svých povinností," podotkl Teryngel. Podle něj podnikatel začal splácet i škodu, kterou způsobil. "Prodejem věcí zaplatil asi 17 milionů korun," dodal Teryngel.

Policie: Kauzu provázela korupce

Policie má ale za to, že propuštění Maliny na svobodu provázela korupce. Doucha měl podle obvinění předat Novákovi 80 tisíc korun. Oba to odmítají. "Žádné trestné činnosti jsem se nedopustil a nikdy jsem nikomu žádný úplatek neposkytoval," uvedl Doucha.

Soudce Ivan Novák během svého výslechu policii řekl, že o žádný úplatek nešlo. Tvrdí, že to byly jeho vlastní peníze. Údajně je vracel ženě, která si od něj chtěla koupit byt ve Vejprtech, ale nakonec z koupě sešlo. Novák jí tak postupně vracel zhruba 300 tisíc korun. Posledních 80 tisíc korun jí dal ve stejný den, kdy se u Prahy sešel s Douchou. Policie vše monitorovala. A poté, co Novák ženě peníze předal, ji detektivové zadrželi, peníze si nafotili a poté je vrátili zpět.

Malinova kauza se dostala do pozornosti médií také v době, když mu prezident Václav Klaus ze zdravotních důvodů odložil nástup do vězení. Za to tehdy čelil Klaus kritice.

Václav Klaus nebyl schopný věrohodně vysvětlit, proč se v amnestii objevila abolice, tvrdí ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. Amnestii podle něj provázely nezákonné činy a uplácení. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy