Soudce Nováka obvinili za úplatek 80 tisíc. Nesmysl, byly to moje peníze, reaguje

Radek Nohl Radek Nohl
18. 3. 2016 11:15
Chomutovský soudce Ivan Novák byl obviněn za to, že si podle policie převzal úplatek ve výši 80 tisíc korun. Peníze měl dostat za to, že bude podmínečně propuštěn klient advokáta Josefa Douchy. Jak online deník Aktuálně.cz zjistil, oním propuštěným vězněm byl podnikatel, kterého původně Městský soud v Praze potrestal pěti lety a na svobodu se po polovině trestu dostal letos v lednu. Dva dny poté podle policie Doucha předal Novákovi peníze. Advokát i soudce byli tento týden obviněni.
Protikorupční policie obvinila soudce chomutovského soudu Ivana Nováka.
Protikorupční policie obvinila soudce chomutovského soudu Ivana Nováka. | Foto: © ČT24

Praha - Protikorupční policie viní chomutovského soudce Ivana Nováka z toho, že si převzal úplatek 80 tisíc korun. Za ně podle vyšetřovatelů letos v lednu podmínečně propustil z vězení podnikatele, kterého poslal Vrchní soud v Praze na pět let za mříže. Klient advokáta Josefa Douchy si odseděl polovinu trestu a na svobodu se dostal letos v lednu.

Detektivové mají za to, že si Doucha s Novákem peníze předali v obci nedaleko Prahy. Schůzka se uskutečnila dva dny poté, co byl podnikatel propuštěn na svobodu, a detailně ji monitorovala policie. Doucha i Novák, kteří byli v úterý obvinění ze dvou trestných činů, předání úplatku odmítají.

"Obvinění se týká pouze jednoho případu – a to v souvislosti s rozhodováním o podmíněném propuštění odsouzeného z výkonu trestu odnětí svobody, jednalo se o odsouzeného pro ekonomickou trestnou činnost," uvedl žalobce Radim Dragoun z Okresního státního zastupitelství v Lounech, které případ dozoruje.

Soudce Novák podle informací deníku Aktuálně.cz přitom o podmínečném propouštění zmíněného podnikatele rozhodoval dvakrát. Loni v prosinci žádost odmítl. Poté se ale vězňovým advokátem stal Josef Doucha, který Nováka řadu let osobně zná. Podle odposlechů poté soudce radil Douchovi, jak by měl postupovat, aby bylo možné jeho žádosti vyhovět. A letos v lednu Ivan Novák již podnikatele pustil z vězení.

Policie však Nováka obvinila i za to, že zneužil svou pravomoc. A to tím, že se zasadil o to, aby žádost o podmínečné propuštění Douchova klienta skončila na jeho stole a on o ní rozhodoval. Následně si Novák podle vyšetřovatelů převzal úplatek. "Výše úplatku je v desítkách tisíc," řekl Dragoun.

O žádný úplatek nešlo, tvrdí obvinění

Doucha i Novák to odmítají. "Můj klient mu žádné peníze nedal. Soudce, který má 90 tisíc čistého a který má pár let do důchodu, by prodal svoji budoucnost za desítky tisíc? To by musel být úplný blázen!" reagoval pro deník Aktuálně.cz advokát Jiří Teryngel, který Douchu zastupuje.

Soudce Ivan Novák během svého výslechu policii řekl, že o žádný úplatek nešlo. Tvrdí, že to byly jeho vlastní peníze. Údajně je vracel ženě, která si od něj chtěla koupit byt ve Vejprtech, ale nakonec z koupě sešlo. Novák jí tak postupně vracel zhruba 300 tisíc korun. Posledních 80 tisíc korun jí dal ve stejný den, kdy se u Prahy sešel s Douchou. Policie vše monitorovala. A poté, co Novák ženě peníze předal, ji detektivové zadrželi, peníze si nafotili a poté je vrátili zpět.

Vyšetřovatelé nakonec ve čtvrtek rozhodli, že Doucha i Novák budou propuštěni na svobodu. Žalobce pro ně tedy vazbu nepožadoval. Oba si proti trestnímu stíhání podali stížnost.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy