Praha - Vláda ve čtvrtek zakázala vývoz tvrdého alkoholu z Česka. Rozhodla se tak pod tlakem Evropské komise.
Podle premiéra totiž EU chtěla český vývoz v pátek sama zakázat, a to na dva měsíce. S dřívějším obnovením exportu by pak musela souhlasit nadpoloviční většina členských zemí.
Takhle bude moci bariéry Česko postupně odbourávat podle svého uvážení.
Vláda se ve středu také domluvila na podobě nového kolku na alkohol. Ministři mají do týdne připravit uvolnění prodeje nového alkoholu i zásob blokovaných zákazem prodeje tvrdých lihovin.
Vyšetřovací tým při policejním prezidiu, který se zabývá sérií otrav metanolem, zmapoval po více než týdnu pátrání základní strukturu prodejců a "míchačů" jedovatých nápojů. Policistům se daří odhalovat čím dál větší množství základních surovin a věří, že jsou na stopě vrcholu distribuční sítě.
Aféra s metylalkoholem vypukla zhruba před dvěma týdny. Pančovaný alkohol za tu dobu připravil o život přes dvě desítky lidí. Čtyři desítky otrávených jsou nyní v nemocnicích. Stav některých z nich je vážný.
Páteční vývoj událostí jsme pro vás sledovali v online reportáži:
Podle České televize byl v souvislosti s opavským zátahem zadržen jeden člověk. "Obviněný zatím nebyl. Čekáme na výslechy," uvedla Macalíková. Podle ní nebyl podezřelý zadržen na Zlínsku, ani na severní Moravě při zátahu v Opavě. "Nerada bych zatím zveřejňovala, ze kterého regionu je. Nechceme, aby se další podezřelí dozvídali bližší informace," dodala Macalíková.
Podle informací České televize jde o 37letého muže, jednatele firmy Carlogic zabývající se výrobou autokosmetiky, která si právě v Opavě údajně nechávala míchat a skladovat nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Samotná firma Carlogic sídlí v rozlehlém statku na okraji obce Řitka zhruba 20 kilometrů od Prahy. Na svých internetových stránkách mimo jiné inzeruje, že prodává oleje a že nabízí maloobchodní prodej za velkoobchodní ceny.
Čtvrteční razie v Opavě, pří níž zlínští kriminalisté zajistili 6000 litrů zatím neznámé tekutiny, se týkala skladu v centru města, kde bývala výrobna cukrovinek a nyní prostory využívá řada firem. Advokátní kancelář Bartončík & Bartončík, která zastupuje opavskou společnost FROS ZPS, v pátek potvrdila, že policejní razie se konala v prostorách, které využívá tato firma. Spekulace o propojení klienta s výrobou a distribucí zdravotně závadného alkoholu jsou ale podle právníků neodůvodněné.
FROS ZPS se podle nich mimo jiné zabývá mícháním a balením nemrznoucí směsi do ostřikovačů osobních vozidel. Údajně ale pouze zpracovává dodané suroviny, jejichž majitelem je prý stále ten, kdo si míchání a balení směsi objednal. Předpisy EU podle advokátů umožňují, aby nemrznoucí složka ve směsích do ostřikovačů byla nahrazena metylalkoholem. Klient prý při nakládání s touto látkou dodržuje veškeré technologické a bezpečnostní předpisy.
Vede také přesnou skladovou evidenci, dodali advokáti. Podle nich společnost s policií spolupracuje, umožnila odběry vzorků ze všech skladových zásob, vydala k odbornému zkoumání dosud nezpracované zásoby metylalkoholu a předložila veškeré dokumenty o dodávce předmětné komodity. "V souvislosti s činností klienta není dáno žádné podezření z trestné činnosti," doplnila advokátní kancelář.
Celníci odmítají, že by v souvislosti s metanolovou aférou cokoliv v minulosti zanedbali. Sdružení výrobců lihovin tvrdí, že celní správa měla už před dvěma roky informace o přítomnosti smrtelně nebezpečných padělků na trhu. Jak ve 20ti minutách Radiožurnálu řekl generální ředitel celníků Pavel Novotný, věděli sice o případu nelegálního lihu, ale odmítá, že by se jednalo o smrtelný alkohol
"My jsme upozorňovali na to, že se tady vyrábí nelegální líh z denaturovaného očištěného, ale i neočištěného alkoholu, a že jsou tam zbytky denaturačních činidel. Ovšem nikoliv, jak je v té zprávě citováno, smrtelně nebezpečné množství. Celní správa odebrala za poslední dva roky tisíce vzorků k chemické analýze a z toho těch nevyhovujících vzorků byly jednotky procent. Nikdy to ovšem nebylo smrtelně nebezpečné."
Případ už prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Vyšetřovací tým při policejním prezidiu, který se zabývá sérií otrav metanolem, zmapoval po více než týdnu pátrání základní strukturu prodejců a "míchačů" jedovatých nápojů. Policistům se daří odhalovat čím dál větší množství základních surovin a věří, že jsou na stopě vrcholu distribuční sítě.
Po nalezených barelech ale může kriminalisty čekat i cisterna, řekl v pátek náměstek policejního prezidenta a šéf vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera.
Stopy podle něho směřují do Zlínského kraje, a policisté tam proto vytvořili "základnu" vyšetřování pod dozorem tamějšího státního zástupce. Týká se to však i Moravskoslezského kraje.
Kriminalisté podle něj výrazně pokročili po čtvrtečním odhalení skladu v Opavě, kde našli pět tisícilitrových barelů s podezřelou surovinou, která mohla sloužit k výrobě jedovatého alkoholu. Právě odtud se metanol zřejmě dostával do nelegálních stáčíren a pak do prodejní sítě.
"Kdybych to k něčemu přirovnal, tak jsme začali na lahvích, dostali jsme se ke kanystrům a teď jsme u ještě větších množství a směřuje to do Zlínského kraje, přičemž se to týká i Moravskoslezského," řekl Kučera.
Jak informovala Celní správa, již počínaje dneškem (pátkem) je připravena přijímat objednávky na nové kontrolní pásky. V pátek totiž vyšla ve Sbírce zákonů nová prováděcí vyhláška Ministerstva financí ČR k zákonu o povinném značení lihu a o změně zákona o daních z příjmů.
"Celní správa je připravena od tohoto okamžiku přijímat od povinných osob objednávky nových kontrolních pásek, a to na všech místně příslušných celních úřadech. Objednávky budou přijímány každý pracovní den od 8.00 do 17.00 hod. a do odvolání operativně i ve dnech pracovního volna a klidu od 8.00 do 16.00 hod. Obdobně bude probíhat i výdej dodaných nových kontrolních pásek, nejdříve však 26. září 2012," sdělil mluvčí celníků Jiří Barták.
V Pardubickém kraji se metanolem otrávil první člověk. Muž z Třemošnice na Chrudimsku leží v nemocnici v Čáslavi. Je mimo nebezpečí života, řekl ředitel Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Antonín Vykydal.
"Údajně si koupil lihovinu v nedalekém Ronově nad Doubravou. Vyšetřuje to policie, vzorky, které jsme zatím stihli v jeho domě odebrat, jsou na metylalkohol negativní," uvedl Vykydal.
Policie zatím nechce příliš bližších informací sdělovat. "V Ronově jsou zajištěny dvě provozovny potravin, kde bude provedena domovní prohlídka. Ta by měla podezření potvrdit, nebo vyvrátit," řekla mluvčí krajské policie Eva Maturová.
Ruská hygienická služba vyhlásila zákaz dovozu tvrdého alkoholu z Česka, oznámila agentura Interfax. V případě Polska a Slovenska obdobný zákaz Moskva dosud nezavedla.
Krok ruských úřadů následoval po českém zákazu vývozu. Podle expertů rozhodnutí Moskvy nejspíše znamená, že o případném zrušení zákazu rozhodnou sami Rusové.
"Celnice dostaly pokyn nevpouštět tuto produkci až do úplné stabilizace situace," řekl k zákazu hlavní hygienik Gennadij Oniščenko, který je současně šéfem úřadu dohlížejícího na trh, Rospotrebnadzor.
Šestatřicetiletý muž z Libštátu na Semilsku se neotrávil vypitím originálního tuzemáku. Do prázdné lahve si sám nalil závadný alkohol z barelu, který měl doma, informovala mluvčí policie Vlasta Suchánková.
"Potvrdila to i sama manželka 36letého muže," uvedla mluvčí. Lahev tedy sice koupil ve večerce v Lomnici nad Popelkou, jak žena otráveného tvrdila, ne však její obsah.
Policie v souvislosti se zajištěným barelem vyslýchá dva muže. Otrávený je už mimo ohrožení života. V Libereckém kraji je to zatím jediný případ otravy metanolem.
V nemocnicích nadále zůstávají dva pacienti, kteří se otrávili metanolem ve Středočeském kraji. Oba nejspíš budou propuštěni po víkendu.
Policisté stále pátrají po původci nekvalitního alkoholu, který způsobil čtyři otravy na Příbramsku a jednu na Benešovsku.
Nelegální stáčírnu alkoholu odhalili ve čtvrtek celníci na Těrlicku. V rodinném domku našli téměř 2600 litrů alkoholu a etanolu.
Orientační zkouška na přítomnost metylalkoholu ale byla negativní, řekla dnes mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická. Únik na spotřební dani byl vyčíslen téměř na 560 tisíc korun.
"Šlo o tříčlennou skupinu lidí, která přepracovala a skladovala líh neznámého původu, ze kterého vyráběla alkoholické nápoje různých značek. Tento pak distribuovala dalším osobám moravskoslezského regionu," uvedla Zdobnická.
Dodala, že nelegální alkohol byl vyráběn a stáčen v "otřesných podmínkách" bez dodržování jakýchkoliv hygienických předpisů.
Moravskoslezská policie obvinila v souvislosti s jedovatým alkoholem další dva lidi. Mohou se podle mluvčí policejního prezidia Štěpánky Zatloukalové týkat například daňových úniků nebo problémů s kolkováním.
Moravskoslezská policie v posledních hodinách obvinila v souvislosti s otravami jedovatým alkoholem dalších sedm lidí. Celkem jich stíhá 23, jedenáct z nich je ve vazbě.
Obvinění si vyslechly i čtyři ženy. Řekla to mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.
"Do současnosti zadrželi policisté v Moravskoslezském kraji 23 podezřelých. Všichni jsou již stíháni. Soud vzal do vazby 11 obviněných, o dalších rozhodne," uvedla Holčáková.
Všichni stíhaní si vyslechli obvinění z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Někteří tak měli činit úmyslně, jiní nevědomky. Hrozí jim až dvanáctiletý trest.
Pětačtyřicetiletý muž z Přerovska stíhaný v souvislosti s případy otrav metanolem v regionu do vazby nepůjde. Přerovský soudce návrhu státního zástupce dnes nevyhověl.
Muž tak stejně jako ostatní dva obvinění v Olomouckém kraji bude stíhán na svobodě. Trojici hrozí až deset let vězení.
Obviněným mužem, o jehož vazbě dnes soud rozhodoval, je majitel oseckého motorestu, ke které patří i ubytovna. V rozhovoru pro ČTK dnes na soudu veškerou vinu odmítl. Jeho případ má spojitost s oběťmi otrav z Oseku nad Bečvou na Přerovsku.
Unie výrobců a dovozců lihovin označila prohibiční opatření vlády za bezprecedentní. Podle ní způsobují nevratné škody nejen na reputaci českých výrobců lihovin. Novinářům to dnes oznámila na tiskové konferenci.
Dosavadní opatření vlády, které zakázalo vývoz lihovin, prý primárně postihuje pouze legální a renomované výrobce, neřeší současnou situaci a paradoxně vytváří sekundární rizika se všemi jejich důsledky.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) poznamenal, že očištění trhu je složitá záležitost. "Pracuje na tom tým expertů. Vláda od nás očekává, že příští týden předložíme jasný návod. Sami na tom máme zájem," řekl.
Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) by mohla nastat situace, že vývoz destilátů bude opětovně povolen až 15. listopadu. Dopadlo by to tak v případě, že by Evropské komisi nepřipadal český zákaz vývozu dostatečný.
Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera by ale mělo zrušení zákazu vývozu proběhnout současně s koncem prohibice.
Policisté v Ústeckém kraji do dnešního rána provedli téměř 11 tisíc kontrol u prodejců alkoholu. Žádný z nich přes zákaz neprodával nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 20 procent. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.
V Ústeckém kraji zatím nebyl žádný případ otravy metylalkoholem.
"Od čtvrtečního do pátečního rána provedli policisté v kraji 1031 kontrolu a nezaznamenali žádné porušení zákazu. Od počátku opatření již policisté zkontrolovali 10 939 prodejců a provozovatelů, kontroly budou pokračovat i v následujících dnech," uvedla mluvčí.
Oba pacienti, kteří leží v boskovické nemocnici po otravě metylalkoholem, jsou ve stabilizovaném stavu.
Osmatřicetiletého muže, který se otrávil zřejmě slivovicí zakoupenou na internetu, probouzeli lékaři z umělého spánku od úterý. Rodina pacienta se rozhodla dál neposkytovat informace médiím, sdělil dnes ředitel nemocnice v Boskovicích Rostislav Verner.
Laboratoře v kraji pokračují v rozborech podezřelých vzorků, zatím našli tři závadné.
Druhý pacient z Boskovic je na tom lépe. "Je také stabilizovaný, komunikuje s personálem," řekl Verner. Dvaašedesátiletý muž vypil velké množství alkoholu ve velmi krátké době, což u něj zapříčinilo zvýšené hodnoty metanolu.
Zlínští kriminalisté při čtvrtečním zátahu v Opavě zajistili 6 tisíc litrů tekutiny. Na místo je dovedla jedna z "horkých stop". "Materiál byl odeslán na expertizu, čekáme na výsledky," řekla dnes krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.
Další informace však policie podle Macalíkové zatím nehodlá zveřejňovat.
"Rádi bychom se veřejnosti pochlubili víc, protože v tomto případu zlínská kriminálka opět exceluje, ale ten správný čas ještě nenastal," uvedla Macalíková.
Se zajišťováním tekutin kriminalistům pomáhali hasiči, kteří disponují technikou na manipulaci s jedovatými látkami. Razie se týkala skladu v centru Opavy, kde bývala výrobna cukrovinek a nyní prostory využívá řada firem. Podle České televize byl v souvislosti se zátahem zadržen jeden člověk.
Zdravotní stav tří pacientů, kteří se otrávili metanolem a jsou v moravskoslezských nemocnicích, je dál vážný až kritický. Ostatní jsou na tom lépe, lékaři je přemisťují na standardní oddělení či propouštějí domů.
Čtyři otrávení jsou v havířovské nemocnici. "U dvou je stav dál velmi vážný. Jde o pacienty, kteří k nám přišli hodně pozdě. V jednom případě dokonce bezvědomí hraničí s kómatem," řekl náměstek ředitele havířovské nemocnice Jaroslav Lux.
Pacient ve vážném stavu je i v třinecké nemocnici Podlesí. "Jeho stav je stabilizovaný, ale vážný," řekla mluvčí zdravotnického zařízení Hana Szotkowská.
Lékaři zlínské krajské nemocnice propustili další pacientku, která se tam léčila po otravě metanolem.
Z nemocnice tak odešlo po úspěšné léčbě už pět lidí, všichni jsou bez následků, řekla mluvčí nemocnice Karla Havlíková.
Ve Zlíně je hospitalizováno ještě sedm lidí, jeden muž s otravou leží také ve vsetínské nemocnici. "Jeho stav se mírně zlepšil, stále je však v umělém spánku," řekla mluvčí nemocnice Lenka Plačková.
O první oběti metanolu se už v Ostravě stará organizace pro nevidomé. Specialisté je chtějí naučit, jak se mají orientovat v prostoru nebo používat mobil a hodinky. Informoval o tom Český rozhlas.
"Samozřejmě pro člověka, který doposud viděl, je obtížné se s touto nezvratnou situací smířit a akceptovat ji," uvedla Lucie Skříšovská z ostravského Tyfloservisu.
Jedním z nových nevidomých klientů organizace je pan Vladimír, který už opustil havířovskou nemocnici. "Prozatím se musím naučit chodit ve tmě. Je to těžká situace," řekl muž, který přišel o zrak kvůli jedovaté lihovině.